Nowe posty

Autor Wątek: Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?  (Przeczytany 7885 razy)

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« dnia: 2010-11-01, 12:28:42 »
Zamierzam zainstalować Mandrive 2009 na komputerze, na którym jest kilka partycji NTFS i Windows 7. Przy próbie instalacji z płyty na jednej z tych partycji, pojawia się komunikat: "Wymagana jest obecność partycji root". Program instalacyjny proponuje mi utworzenie partycji root i proponuje ścieżkę. Godzę się, a tu nic - dalej nic nie idzie. Nie chciałbym tracić ani Win 7, ani pozostałych partycji NTFS. Przeznaczyłem jedną z tych partycji na Linux i - co jest oczywiste - godzę się na to, aby program instalacyjny sformatował mi ją pod Linuxa. Pomóżcie, proszę - nie znam się jeszcze na Linuxie.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-11-01, 13:43:54 »
Cytat: Dilectus
Przeznaczyłem jedną z tych partycji na Linux i - co jest oczywiste - godzę się na to, aby program instalacyjny sformatował mi ją pod Linuxa.
W tych tematach znajdziesz odpowiedź:

http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Instalacja-Linuksa-na-jednej-partycji-na-osobistym-komputerze-domowym,20822.html

lub

http://forum.dobreprogramy.pl/partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Pozdrawiam!

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-11-04, 14:05:21 »
Roobal, dzięki. Czytałem linki, do których mnie skierowałeś. I nic! Nadal nie mogę zainstalować Mandrive z tych samych powodów. Może uzmysłowiłbyś mi precyzyjnie, co to jest partyvja root i co właściwie mam zrobić, żeby zainstalować Linuksa...

zebra

  • Gość
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-11-04, 21:27:24 »
Ech. Dla kogoś, kto nie mial do czynienie z Linuxem a miał z Windows wszystko jest takie trudne.
Partycja root to główna partycja systemu, podstawa drzewa wszystkich katalogów i systemu plików ( dlatego nazywa sie "korzeń").

Żeby zainstalować w miare funkcjonalnie system linux potrzeba 3 partycje:
1) root - oznaczona w linux "/", na której jest instalowany system - jakieś 5 do 10 Gb wystarczy
2) swap - partycja wymiany - troszke większa od pamieci fizycznej komputera
3) home - partycja na dane uzytkowników - rozmiar im wiekszy, tym wiecej danych można zapisać.

Oczywiście /home może byc na root ale to mało praktyczne. Przy każdym przeinstalowaniu systemu traci sie wszystkie dane. Zdecydowanie lepiej jako oddzielna.

Radziłbym czymkolwiek (nawet spod windwsa) usunąc jedna partycję, żeby zostało wolne miejsce na dysku ( zupełnie nie okreslone). Mandriva przy instalacji zapyta gdzie zainstalować - wskazujesz wtedy na " wykorzystaj wolne miejsce na dysku" i dalej zrobi wszystko za ciebie. Powinien utworzyc te trzy potrezbne partycje na wolnym miejscu. Powodzenia.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-11-04, 21:49:07 »
Cytat: zebra
Ech. Dla kogoś, kto nie mial do czynienie z Linuxem a miał z Windows wszystko jest takie trudne.
Partycja root to główna partycja systemu, podstawa drzewa wszystkich katalogów i systemu plików ( dlatego nazywa sie "korzeń").
Nie, nie. nie i jeszcze raz nie. Problem nie leży w użytkownikach Windowsa i w samym Windowsie ale na wprowadzaniu w błąd użytkowników, stosując błędną nomenklaturę. Dlaczego? Ponieważ takie coś jak partycja root nie istnieje i nigdy nie istniała. Nawet jeśli system Mandriva nazywa taką partycję partycją root (wątpię w to, bo z tego co pamiętam to w Mandrake'ach tak nie było, tym bardziej w Mandrivie nie powinno być, chyba że kolega instalował system w języku angielskim, to wyjaśniałoby zaistniałą sytuację), to jest to wprowadzanie w błąd ze strony producenta.

Gdy stosuje się poprawne nazewnictwo, to później łatwiej jest zrozumieć co trzeba zrobić.

Pozdrawiam!

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-11-06, 00:57:05 »
Dzięki, jutro spróbuję instalki. Powiedzcie mi tylko, czy Linux założy mi bootmanagera, tak, żebym mógł wybierać - Linux czy Win?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Co to jest partycja root i jak ją utworzyć?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-11-06, 10:44:43 »
Tak, zainstaluje i będziesz mógł wybierać :)

Pozdrawiam!