Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt  (Przeczytany 6985 razy)

SlavexY

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« dnia: 2008-02-22, 04:49:31 »
Witam!
Jak wielu w tym temacie, używam Widows XP, ale sporo znajomych namawia mnie na Linux'a. Niestety, posiadają słabszy sprzęt, dość typowe urządzenia i na dodatek niezbyt często je zmieniają. Z "windy" jestem zadowolony i nieźle sobie z nią radzę, ale z racji braku XP 64-Bit w wersji PL i ogólnej niemocy polskiej Visty a w szczególności wersji 64-Bit, zastanawiam się nad jakąś przyjazną dystrybucją Linux'a, która wykorzystała by potencjał mojego kompa.
Podaję najistotniejsze parametry i urządzenia, które wymagają specyficznych sterowników:
C2D E6750 2,66GHz
ASUS P5K-E/WiFi-AP
PDP Patriot LLK 800MHz 4GB (4x1GB)
2xSeagate 80GB sATA II 8MB RAID0
2xSeagate 250GB sATA II 16MB RAID0
HIS Radeon HD 3870 512MB DDR4
X-Fi Platinum Fatal1ty Champion Series
Logitech G15 Gaming Keyboard
Logitech MX Revoluion
Logitech MX900 Bluetooth Mouse
Pinnacle (MiroVideo) DC 30+
Skanery:
Mustek A3 USB
Epson Perfection V350 Photo (w planach)
OKIPAGE 14ex
3x IBM P275 FD Trinitron 21"
Zastosowania:
Gry, oróbka foto, audio, video, inernet.
O to ostatnie nie mam się co martwić, ale reszta...?
Będę wdzięczny za jakieś dobre rady. :-)

TheUsh

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-22, 10:17:02 »
Szczerze? Lepiej nie instaluj Linuksa ;) Raczej nie pograsz, a jeżeli obróbką foto zajmujesz się na poziomie zaawansowanym, to gimp może ci nie wystarczyć. Co do audio, to zależy od tego co dokładnie chcesz robić, bo do przycinania, składania itd. to program Audacity prezentuje się fajnie, chociaż nie mogę być obiektywny, bo nigdy w życiu nie widziałen innego tego typu programu. Obróbka video... Niby jakieś tam programy do tego są, ale szczerze mówiąc jakoś tak nie wydają się zbyt user-friendly (już kilka razy próbowałem coś złożyć, ale szybko się zniechęcałem).

rompiotr

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-22, 10:33:30 »
Możesz mieć problemy z drukarką i ze skanerem. Generalnie najlepiej sprzęt do Linuksa dobierać w ten sposób: sprawdzasz czy producent wspiera Gnu/Linuksa, jeśli nie ( brak sterowników, ogólne olanie ) olewasz producenta. Jeśli udostępnia sterowniki ewentualnie społeczość napisała swoje ( Hewlet Packard nVidia ) inwestujesz.
Reszta dokładnie tak jak napisał TheUsh. A sprzęt masz taki że animacje możesz na nim robić. Co prawda Shrek powstał na linuksie, ale tam był system klastrowy i program komercyjny do animacji.

SlavexY

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-24, 05:08:37 »
Dzięki za szczere odpowiedzi ;-) Prawdę mówiąc, pokrywają się z moją wiedzą na ten temat a także z opiniami tych, którzy znają lepiej oba systemy, obu używają i są obiektywni - Linuks do internetu i wybranych zastosowań a Windows do reszty.
Co do wyboru producenta sprzętu wspierającego Gnu/Linuksa, to raczej odpada, bo musiał bym zrezygnować z urządzeń Logitech'a i tych funkcji dla których zdecydowałem się na spory wydatek i prawdopodobnie innych szpargałów, jak interesujące mnie karty video, tunery TV czy chociażby skaner Mustek A3 USB.
Mam też taki komputerek, który ma służyć tylko do internetu i słuchania muzyki w formatach nieobsługiwanych przez stacjonarne odtwarzacze (FLAC, APE, LPAC, WavPack, RKAU, SHN, OptimFROG, MLP, TTA, ALAC... itp):
Compaq Deskpro EN Small Form Factor
Intel 815E chipset
Intel® Pentium® III Processor 866 MHz
512MB RAM PC133
Intel 3D Direct AGP with Graphics Performance Accelerator GPA
jedna z nast. kart dźwiekowych:
Creative Sound Blaster Live 5,1 (aktualnie włożona)
Creative Sound Blaster Audigy
Creative Sound Blaster Audigy 4 OEM
HDD 80GB
DVD ROM Toshiba (będzie jakaś nagrywarka Pioneer)
Monitor NEC AccuSync LCD 73V 17"
Logitech MX900 Bluetooth Mouse (brak sterów pod Linuksa!)
Jakiś odpowiednik foobar2000 (nie wiem, jaki możecie polecić) + jakiś playerek do podglądu AVI i DVD.
Czy Ubuntu 7.10 "pójdzie" bez problemów na takim konfigu ...?

norbert_ramzes

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-24, 10:35:25 »
Polecam Ubuntu (wersja Studio), Debiana i SuSE.

http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/

chmooreck

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-24, 11:23:40 »
Cytat: SlavexY
Co do wyboru producenta sprzętu wspierającego Gnu/Linuksa, to raczej odpada, bo musiał bym zrezygnować z urządzeń Logitech'a i tych funkcji dla których zdecydowałem się na spory wydatek
http://www.g15tools.com/Welcome.html

Cytuj
Czy Ubuntu 7.10 "pójdzie" bez problemów na takim konfigu ...?
Po to jest liveCD, żeby samemu sprawdzić ;-)

norbert_ramzes

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-24, 11:37:03 »
http://newbie.linux.pl/forum/index.php?cid=3

 > > Czy Ubuntu 7.10 "pójdzie" bez problemów na takim konfigu ...?
 > Po to jest liveCD, żeby samemu sprawdzić ;-)

Obawiam się że 7.10 w wersji uruchomionej z płyty i zainstalowanej z dysku to dwie trochę różne rzeczy, ale do sprawdzenia powinno wystarczyć.

SlavexY

  • Gość
Jaka dystrybucja dla mnie ? - nowy sprzęt
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-28, 05:35:25 »
Cytat: norbert_ramzes
http://newbie.linux.pl/forum/index.php?cid=3

 > > Czy Ubuntu 7.10 "pójdzie" bez problemów na takim konfigu ...?
 > Po to jest liveCD, żeby samemu sprawdzić ;-)

Obawiam się że 7.10 w wersji uruchomionej z płyty i zainstalowanej z dysku to dwie trochę różne rzeczy, ale do sprawdzenia powinno wystarczyć.
Fakt, zainstalowany chodzi szybciej :-).
Czy Ubuntu-Studio 7.10 (Gutsy Gibbon) jest również tak spolszczone, jak Ubuntu 7.10PL Grymaśny Gąsiorek?
Jak jest z wersjami 64bit - czy są dedykowane dla AMD64, bo niezbyt jasno to jest opisane (przynajmniej tam, gdzie patrzyłem)...? Ubuntu 7.10PL zainstalowałem na Compaq Deskpro EN Small Form Factor[/b] Intel 815E chipset Intel® Pentium® III Processor 866 MHz 512MB RAM, ale rozważam też instalację na tym nowym komputerku (Core 2 Duo)...
:-)