Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Deinstalacja, instalacja i wybór  (Przeczytany 5651 razy)

Asiia

  • Gość
Deinstalacja, instalacja i wybór
« dnia: 2008-02-28, 17:01:17 »
Witam wszystkich czytających, jako iż jest to moja pierwsza notka na forum.

Mam pewien problem - nie znam się zbyt dobrze na "tych" sprawach, próbowałam szukać odpowiedzi przez jakis czas, lecz wszystko wyglada...bardzo podobnie. Niestety nie moge poswiecic duzo czasu (a tyle potrzebowalabym) na szukanie rozwiazania (choc pewnie nie tylko ja gine w pracy) stad i pomysl zadania pytania osobom nieco bardziej doswiadczonym.

Aktualnie przebywam w Anglii, gdzie też kupiłam niedawno nowego laptopa:

Toshiba Satellite P200-1JV - Intel Core 2 Duo T5450 1.66GHz / 2048MB.

Sęk w tym, że był juz na nim zainstalowany Windows Vista, który jakoś nie przypadł mi do gustu - w Polsce pracowalam na XP i wszystko (przy duzo gorszym komputerze) dzialalo...zdumiewajaco szybciej, anizeli w chwili obecnej.

Chciałabym dokonać zamiany na Linuxa - podobno są wersje nie wymagające zbyt szerokiej wiedzy informatycznej - ale (i tu się zaczyna):

1. Nie wiem, czy mój laptop z pre-instalowaną Vistą zechce za moim przykładem zmienić (gdzieś było napisane, że w danych przypadkach bywa to wręcz awykonalne).

2. Mam internet bezprzewodowy z firmy "3" - dość popularna firma w UK, lecz obsługa (pozyskiwanie informacji )fatalna: nie wiem, czy mój mały modemik będzie chodził poprawnie/będzie wykrywany (niestety nie mogę sobie pozwolić na dłuższy brak internetu) na Linuksie, czy też tylko pod Windows-em.

3. Która wersja byłaby odpowiednia? Najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo i stabilność systemu - można wgrać sobie na płytę jakiś, sama nie wiem, pakiet zabezpieczejący dla Linuxa i zainstalować go po instalacji systemu, aby przed podłączeniem modemu komputer był już zabezpieczony?

Wybaczcie mi proszę nieco chaotyczną wypowiedź, ale mam tylko strzępki informacji, a do tego brak talentu...:)

Łopatologiczna instrukcja jak wywalić tę przebrzydłą Vistę, wzbogacić laptopa o Linuxa i inne: byłaby czymś wspaniałym.

Pozdrawiam i dzięki za dotrwanie do końca;)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Deinstalacja, instalacja i wybór
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-28, 19:07:09 »
> Windows Vista, który jakoś nie przypadł mi do gustu - w Polsce
> pracowalam na XP i wszystko (przy duzo gorszym komputerze)
> dzialalo...zdumiewajaco szybciej

To normalna przypadłość visty :) Strasznie wooolna, a w zamian kilka bajerów i tak nie dorastających do pięt Compizowi (http://www.youtube.com/watch?v=EpCLrC0tiPA), który chodzi lepiej na gorszym sprzęcie.

Co do pytań:

> 1. Nie wiem, czy mój laptop z pre-instalowaną Vistą zechce za moim
> przykładem zmienić (gdzieś było napisane, że w danych przypadkach
> bywa to wręcz awykonalne).

Na pewno da się zainstalować Linuksa. Z rzeczy, które ewentualnie mogą nie działać zaraz po instalacji, to IrDA i ACPI (oszczędzanie energii) w pełnym zakresie.
Reszta powinna być ok.
Gorzej może być, gdybyś chciała mieć na tym komputerze równicześnie vistę z linuxem. Bootloader visty nie pozwoli uruchomić Linuksa (taka polityka microsoftu :|), a GRUB (Linuksowy bootloader) może mieć problemy z odpaleniem visty, która została specjalnie tak zrobiona (taka polityka microsoftu :) - minimum kompatybilności = monopol).
Choć ostatnio na google pojawiają się proste sposoby obejścia problemu instalacji visty+Linuksa na jednym komputerze. Gdyby miał to być Linux+XP, czy też sam Linux, to nie ma problemu.

> 2. Mam internet bezprzewodowy z firmy "3" - dość popularna firma w UK,
> lecz obsługa (pozyskiwanie informacji )fatalna: nie wiem, czy mój mały modemik
> będzie chodził poprawnie/będzie wykrywany (niestety nie mogę sobie pozwolić na
> dłuższy brak internetu) na Linuksie, czy też tylko pod Windows-em.

Dlatego też polecam jednak zostawić vistę. Na wszelki wypadek, aby można się było przełączyć. ewentualnie zamiast niej XP. Możesz spróbować zapytać w sklepie, gdzie kupiłaś laptopa, czy nie można wymienić preinstalowanej Visty na preinstalowanego XP. Wtedy będziesz miała legalne XP. Część sklepów na to idzie, bo nie jesteś jedyną niezadowoloną z Visty klientką :]
Co do internetu: jaki dokładnie to jest modem? Jak wygląda połączenie z samym komputerem (wi-fi, karta sieciowa + modem zewnętrzny, wbudowany modem, modem na pcmcia)?

> 3. Która wersja byłaby odpowiednia? Najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo i
> stabilność systemu - można wgrać sobie na płytę jakiś, sama nie wiem, pakiet
> zabezpieczejący dla Linuxa i zainstalować go po instalacji systemu, aby przed
> podłączeniem modemu komputer był już zabezpieczony?

Linux jest bezpieczny zaraz po instalacji, gdyż w jej trakcie pobiera od razu wszystkie poprawki bezpieczeństwa. Choć i bez nich nie ma problemu, bo nie są to błędu pozwalające wirusom instalować się w systemie tylko poprzez podłączenie komputera do internetu. Takie rzeczy to tylko w windowsie :)
Żadnych takich pakietów, jak ServicePack, nie ma. Po prostu regularne poprawki, z reguły raz lub dwa razy na dzień (przynajmniej na Debianie).

Ważną sprawą jest wybór dystrybucji: polecam Ubuntu, lub Kubuntu (oparte na Ubuntu, różni się środowiskiem graficznym - KDE zamiast Gnome - KDE jest nieco bardziej podobne do interfejsu windows XP, i wg mnie bardziej przyjazne, ale to moja opinia :)
Jeżeli to ma być Linux na laptopa, to warto rozważyć też openSuse. Ta dystrybucja dobrze sobie radzi z laptopami, APCI, itd.
Wszystkie te dystrybucje mają tzw. LiveCD, czyli płyty, z których przed instalacją możesz uruchomić system bez pisania czegokolwiek na dysku, i zobaczyć, czy ci odpowiada. Potem jednym kliknięciem możesz rozpocząć instalację.

> Łopatologiczna instrukcja jak wywalić tę przebrzydłą Vistę,
> wzbogacić laptopa o Linuxa i inne: byłaby czymś wspaniałym.

Tak jak napisałem wyżej, polecam nie wywalać, przynajmniej od razu, visty. A najlepiej, skoro i tak za nią zapłaciłaś (rzekomo w cenie laptopa), wymianę jej na XP.

> Pozdrawiam i dzięki za dotrwanie do końca;)

Również pozdrawiam.

Asiia

  • Gość
Deinstalacja, instalacja i wybór
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-29, 20:17:20 »
Dziekuje za szybka odpowiedz:)

Odnosnie modemu, to jest taki maly podlaczony za posrednictwem USB. Dial-up. Cos wiecej trudno mi niestety powiedziec...

Viste chcialabym usunac calkowicie - pragne utworzyc normalne partycje, a nie wyjsciowe po okolo 90 GB kazda...

Laptop kupiony byl spontanicznie, gdy wracalam z wycieczki krajoznawczej...niestety duzym problemem jest dotarcie do owego sklepu:) Wymiana odpada.

Poszperalam nieco na temat Kubuntu:

Czy warto czekac odrobine na KDE 4 4.0.2? Podobno od 4.0.0 wyglad i 'zachowanie' systemu staje sie bardzo irytujace dla osob, ktore przywykly do wczesniejszych wersji KDE, wiec nie chcialabym przyzwyczajac sie do nich - moge przemeczyc sie z aktualnym systemem jakis czas. 4.0.1 jest ponoc mniej stabilne? Troche poczytalam o tym calym Kubuntu, lecz i tak nie czuj sie zbyt pewnie;)

Bylabym wdzieczna za jakowes sugestie, czy inne porady od znudzonego nie-laika :)

Edit: Jak widze wersja bardziej stabilna nowego KDE ma wyjsc w Kwietniu. Myslicie, ze uzywajac do tego czasu Grymasnego Gasiorka 7.10 nabiore niedobrych przyzwyczajen?

norbert_ramzes

  • Gość
Deinstalacja, instalacja i wybór
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-02, 02:01:20 »
Cytat: Asiia
Jak widze wersja bardziej stabilna nowego KDE ma wyjsc w Kwietniu. Myslicie, ze uzywajac do tego czasu Grymasnego Gasiorka 7.10 nabiore niedobrych przyzwyczajen?
Ubuntu 7.10 to "trochę" spartolona dystrybucja. 7.04 Działa dość dobrze.

KDE póki co odradzam (zwłaszcza 4.0).

Podejrzewam że potrzebujesz (albo chcesz mieć) najnowszy soft i sterowniki więc doradzam Debiana sid/lenny (lenny coś pomiędzy sid a etch - praktycznie bezproblemowy i ma prawie najnowszy soft).

Całkiem niedawno moja współlokatorka kupiła laptopa z vistą... i okropnie narzekała że prawie wszystko nie działa a xp nie dało się zainstalować (brak sterowników). Po problemach z Kubuntu 7.10 zainstalowałem sid'a po czym (zobaczyła tylko tapety, przeźroczystości pasków [gnome-panel], kadu i dosłownie parę innych) stwierdziła "że to lepsze od windowsa" i że nie chce wracać. Pomyśleć że wcześniej krzyczała "nie znam Linuksa, podobno jest trudny" itp.

Tak bywa praktycznie z każdą osobą której instaluję owy wspaniały system :)

PS. Z dystrybucji dla początkujących mogę polecić też SuSE i Mandrive a zwłaszcza to pierwsze.

  • Gość
Deinstalacja, instalacja i wybór
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-02, 17:33:33 »
Ja tam myślę, że przejście z KDE 3.5 na KDE 4.1 nie będzie aż takie irytujące dla osoby, która używała KDE 3.5 przez góra 2, 3 miesiące. Poza tym to tylko kwestia zmiany kilku przyzwyczajeń - z tego co widziałem w KDE 4.0 to nie jest aż tak "źle" z tym przejściam 3.5 -> 4.

Co do Debiana, to osobiście bym odradzał zaczynać od niego - jednak jest on trudniejszy od (K)Ubuntu. Można spróbować z Kubuntu 7.10 - jak napisał przedpiśca, ma on pare problemów i 7.04 jest stabilniejszy, ale zawsze można spróbować (niektórzy wcale nie narzekają na 7.10 - to chyba kwestia tego na jakim sprzęcie się go instaluje), a jak coś będzie nie tak, to zawsze można zainstalować coś innego.