Nowe posty

Autor Wątek: Debian na pamięci flash a operacje zapisu  (Przeczytany 11189 razy)

Volter

  • Gość
Debian na pamięci flash a operacje zapisu
« dnia: 2013-09-13, 20:06:25 »
Witam!
Sprawa dotyczy małego serwerka z Debianem na pokładzie.
Kilka dni temu usmażył mi się dysk twardy i zastanawiam się nad instalacją Debiana na pamięci flash.
Obawiam się tylko ograniczenia w postaci żywotności czyli maksymalnej liczby możliwych zmian stanów w takiej pamięci (około 300 tysięcy).
Funkcje serwera:
- raz na minutę zebra pomiary z podłączonych czujników, zapisuje je do pliku i w bazie danych.
- strona www która służy do prezentacji wyników pomiarów.
- obsługa ekranu LCD do prezentacji wyników

Czy oprócz tych operacji o których wiem system operacyjny dokonuje "w tle" jakiś operacji zapisu na dysku twardym?

Druga sprawa, gdzie lepiej zainstalować Debiana, na karcie Compact Flash czy pendrive?

  • Gość
Debian na pamięci flash a operacje zapisu
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-09-13, 20:44:59 »
A ile ram'u masz? Jeśli wystarczająco (powiedzmy, 8GB) to możesz wszystko tam wywalić (lub pewną część).

Logi. Nie ma znaczenia, gdzie.

Volter

  • Gość
Debian na pamięci flash a operacje zapisu
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-09-13, 21:38:06 »
CPU VIA 533MHz
RAM 512MiB

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Debian na pamięci flash a operacje zapisu
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-09-13, 23:29:49 »
Jak możesz i zapisywane dane niewiele zajmują, wrzucaj wszystko do tmpfs, a szczególnie logi. Potem najwyżej, kiedy zajdzie potrzeba zapiszesz wszystko na dysku twardym, jakimś prostym skryptem.
Ja jeśli nie muszę kompilować jakichś wielkich kobył, wrzucam wszystko co niepotrzebne (logi, pliki tymczasowe itp.) do ramu. System dostaje niezłego kopa, a i później śmieci się nie plączą po dysku.

Volter

  • Gość
Debian na pamięci flash a operacje zapisu
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-09-14, 23:28:33 »
Ok, dzięki za podpowiedź. Jeszcze pytanie co się lepiej sprawdzi. Karta CF czy pendrive?
Czy może to bez znaczenia?

  • Gość
Debian na pamięci flash a operacje zapisu
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-09-14, 23:29:02 »
Zainstaluj sobie system na wolnej partycji, skonfiguruj. Przekopiuj później wszystko na pamięć flash i zarzuć grub'a poprzez chroot. Powinno działać. Możesz także wyłączyć rsyslog (insserv -r rsyslog) i powywalać resztę zbędnych usług, a i całkowicie zablokować katalog /var/log (chmod -R 000 /var/log). Nie mam 100 % pewności, czy ta blokada za pomocą uprawnień zadziała.

Pozbawi Cię to możliwości sprawdzenia błędów. Ale zawsze możesz też podpiąć jakiś katalog sieciowy i poustawiać odpowiednie punkty montowanie...


EDIT

Pendrive będzie bardziej uniwersalny i bardziej przenośny.