Nowe posty

Autor Wątek: Programowanie początki  (Przeczytany 4972 razy)

freax

  • Gość
Programowanie początki
« dnia: 2010-02-26, 14:14:35 »
Witam ,chciałbym się nauczyć jakiegoś języka programowania w Linuksie, posiadam  środowisko programistyczne Geany  i Anjuta, oraz gcc. Stawiam pierwsze kroki w C++, jednak czy to jest dobry język programowania na początek? Zrobiłem kilka przykładów  na podstawie Symfonii Grebosza, ale jak widze to jest bardzo rozbudowany język programowania jak na nowego który wczesniej nie miał z programowaniem nic wspólnego.
Poszukuję też jakiegoś prostego narzędzia do projektowania interfejsów graficznych programu, mam teraz Glade ale nie pasuje mi jakoś. Co możecie polecić? A może język C++ jest dla nowego zbyt trudny i powinienem zaczynać od czegoś łatwiejszego?

energizer

  • Gość
Programowanie początki
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-26, 15:08:48 »
Jeżeli czaisz o co w ogóle chodzi w programowaniu to C++ jest dla Ciebie. Do C++ jak ulał pasuje Qt i do tego QtCreator a jeżeli czy nie podpasuje to może QDevelop. W Qt do projektowania interfejsów graficznych jest QtDesigner.
Qt polecam dlatego, że jest stosunkowo lekkie i funkcjonalne. Daje dużo możliwości. Możesz napisać jedną aplikację a potem skompilować ją na Linuksie, Windowsie, Macu i zarówno w Windowsie, Macu, LXDE, XFCE, KDE czy GNOME będzie wygladać "natywnie". Jeżeli nie czaisz jeszcze dobrze o co w tym biega to szkolny Pascal ;-)

PS. Jak chcesz to odezwij się do mnie na maila to podrzucę Ci fajny kursik :-)

matulik

  • Gość
Programowanie początki
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-26, 15:36:21 »
Na początku pierwsze porób prostych programów w konsoli, poznaj język. Dopiero potem porywaj się na programowanie "okienek" czy czegoś podobnego.

A Qt jak najbardziej polecam, podpisuje się pod kolegą energizerem ;- )

axlinux

  • Gość
Programowanie początki
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-26, 15:40:57 »
Ja polecam Javę oraz Netbeans. Bardzo prosto napiszesz okienkową aplikację i chwycisz podstawy.

Ale będziesz musiał poczytać np o obiektowości.

ra-v

  • Gość
Programowanie początki
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-27, 01:12:52 »
Ja kiedyś (początki C++) używałem KDevelop, potem przez chwilę Anjute (BTW. @freax - Enjuta to literówka?). Praktycznie nie było większych problemów z przenoszeniem źródła Linux-Windows biorąc pod uwagę że pisałem aplikacje konsolowe.

freax

  • Gość
Programowanie początki
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-27, 11:51:37 »
Dziękuje za odpowiedzi. Tak miało być Anjuta IDE to literówka. Mam tą symfonię,ale jakaś stara wersja, bo z tych przykładów niektóry kod mi się nie zgadza i nie mogę skompilowac, więc musze go poprawiać i zmieniać. Mam też programowanie obiektowe C++ , ale to już bardziej skomplikowane , chyba dla bardziej zaawansowanych.