Nowe posty

Autor Wątek: SAMBA - PROBLEM  (Przeczytany 8224 razy)

hamdal

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« dnia: 2005-08-02, 09:34:37 »
A oto mój kolejny problem: po ściągnięciu z internetu biblioteki, której wymagały programy które chciałem zainstalować, użyłem polecenia ./config i wszystko było ok. W różnych poradnikach dostępnych w sieci i czasopismach następnym krokiem było wpisanie komendy make, kidy tak robię otrzymuję następujący komunikat *** No targets specified and no makefile found.  Stop.
 Więc spróbowałem wpisać ścieżkę do poszczególnych plików Makefile.am, Makefile.in, makefile.msc, ale wtedy wyskakuje Permission denied, a przecież robię to z uprawnieniami roota!!! Próbowałem także metody z poleceniem ./config --prefix=\\"home/knopix/gtk2.6.8\\", która podobna nie wymaga uprawnień roota, ale pojawiał się ten sam komunikat!! Czy jest to możliwe, aby coś nie tak było z Linuksem, który zainstalowałem??? Czy przejście np. na Mandriva powinno coś zmienić?? Z góry dziekuję za porady.

darvark

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-02, 10:02:28 »
Czy jest to możliwe, aby coś nie tak było z Linuksem, który
 > zainstalowałem??? Czy przejście np. na Mandriva powinno coś zmienić?? Z góry dziekuję za
 > porady.

z linuxem jest wszystko wporzadku i mam nadzieje ze to nie przejezyczenie z twojej strony bo nie wpisujesz ./config tylko ./configure . mozliwe ze zle wpisywales i dlatego nie znajdywalo obiektu do wykonania. przejsice na mandrive zmieni tylko to ze spora czesc programow masz w rpmach i nie musisz kompilowac recznie

hamdal

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-02, 10:19:24 »
Niestety to było przejęzyczenie. Ale kiedy na wszelki wypadek sprawdzałem to polecenie, to zauważyłem jeszcze komunikat, z którego by wynikałło, że potrzebne są jeszcze inne biblioteki, oby to była przyczyna moich problemów:) Teraz muszę ich poszukać:)Dzięki, jak je ściągne to znpowu napisze, tylko tym razem mam nadzieję nie o kolejnych problemach...:)

xis

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-02, 10:51:01 »
Mam nadzieję, że wiesz w co się pakujesz instalując programy ze źródeł. Dystrybucje, w których istnieje jakiś system pakietowy (a taką jest Debian ze swoimi plikami \\'deb\\') nie powinny być \\'zanieczyszczane\\' instalacją pakietów innych niż ich rodzime. Powinieneś używać deb\\'ów w Debianie, rpm w Mandrivie itd., bo w przeciwnym wypadku istnieje spora szansa na to, że po miesiącu użytkowania będziesz miał w systemie - delikatnie mówiąc - burdel na kółkach.
Systemy pakietów (deb lub rpm) korzystają ze swojej bazy danych zainstalowanych pakietów (mają tam zapisane informacje o tym jaki pakiet został zainstalowany, jakie posiada pliki, w jakiej jest wersji itd.). Instalacja bibliotek i programów innym sposobem niż pakietowym (czyli np. właśnie instalacja ze źródeł) nie powoduje dodania wpisu do tej bazy. Słowem, każda kolejna instalacja pakietu, który będzie wymagał gtk DALEJ będzie upominać się o gtk (bo wg. systemu pakietów gtk nie jest zainstalowane).
Nie polecam instalacji ze źródeł ZWŁASZCZA bibliotek, od których zależna jest cała masa innych pakietów. Gtk niestety jest właśnie taką biblioteką.

You have been warned ;)

hamdal

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-02, 11:55:41 »
Dzięki za ostrzeżenie, ale nigdzie nie potrafię znaleźć JAKICH KOLWIEK plików w pakietach, wzystko jest w plikach źródłowych. A jeśli Knoppix jest opary na Debianie, to mam szukać pakietów do Debiana?

darvark

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-02, 12:14:34 »
2005-08-02 11:55:41 hamdal napisał:

> Dzięki za ostrzeżenie, ale nigdzie nie potrafię znaleźć JAKICH KOLWIEK plików w pakietach,
 > wzystko jest w plikach źródłowych. A jeśli Knoppix jest opary na Debianie, to mam szukać
 > pakietów do Debiana?
 >
tak do debiana. albo poprostu wpisujesz jako root apt-get install  i jesli masz dobrze ustawione repozytoria (tak to sie chyba nazywa) to CI pociagnie i zaintaluje z zlaeznosciami

xavery

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-02, 12:45:53 »
> Dzięki za ostrzeżenie, ale nigdzie nie potrafię znaleźć JAKICH KOLWIEK plików w pakietach,

To nie znaczy, ze ich nie ma tylko, ze zle szukasz. Na pewno sa na plytkach instalacyjnych a jesli ich nie uzywales (np instalacja z netu) to sa na serwerze dystrybucji. Energie ktora tracisz na kompilowanie zrodel efektywniej spozytkujesz znajdujac repozytoria dystrybucji

arj

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-02, 00:19:11 »
mam 4 kompy w sieci, 3xMandrake i 1xWindows XP.
Windows słuzy do wprowadzania danych które potem maja byc kopiowane na pozostałe kompy, z dwoma nie ma problemu i poprzez punkty Samba dodałem do fstab interesujacy mnie katalog  ... ale na trzecim nie idzie, wywala mi np to:


[root@desk3 etc]# mount -t smbfs //desk2/infonet /mnt/infonet
Error connecting to 127.0.0.1 (Connection refused)
5936: Connection to desk2 failed
SMB connection failed

lub to:
[root@desk3 etc]# mount -t smbfs //desk2/infonet /mnt/infonet
Password:
6377: tree connect failed: ERRDOS - ERRnosuchshare (You specified an invalid share name)
SMB connection failed

router 10.0.0.10 kompy 10.0.0.1/4
HILFE

Jorkus

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-02, 01:08:07 »
2005-08-02 00:19:11 arj napisał:

> mam 4 kompy w sieci, 3xMandrake i 1xWindows XP itd....

wydaje mi się, że masz zdublowaną nazwę komputera desk2 lub jej brak, lub brak zasobu infonet

Pozdrawiam
Jorkus

arj

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-02, 13:28:57 »
oki, problem rozwiazany, były 2x desk2, dlatego teraz ma swoją nazwe, ale pojawił sie kolejny problem a mianowicie ... zadek z kompró nie moze odczytac katalogu (win jest z FAT32)

[polcona@AeRJot polcona]$ su
Password:
[root@AeRJot polcona]# mount //office/infonet /mnt/infonet
Password:
[root@AeRJot polcona]# cd /mnt/infonet
[root@AeRJot infonet]# ls
ls: czytanie katalogu .: Input/output error
[root@AeRJot infonet]#


nie było problemu z zamontowaniem katalogu ale miedzy LS a komunikatem mija ... okolo 3 minut i tak jest na kazdym kompie.
POMOCY

maciasz

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-08-02, 17:56:07 »
wez pogrzeb troche w logach bo takie cos to malo mowi

arj

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-08-02, 18:30:14 »
wiem ze mało mówi, ale i mało na ten temat wiem, jak powiesz gdzie są logi samby to zapodam

Jorkus

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-08-11, 02:04:57 »
> problem a mianowicie ... zadek z kompró nie moze odczytac katalogu (win jest z FAT32)....

...może trochu za późno ;), ale logi są zazwyczaj w /var/log lub /var/log/samba, a do montowania podaj typ : mount -t smbfs //komp/zasoby /katalog lub używaj smbmount/smbumount....i zaglądaj do manuala : man smbmount ;)

arj

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-08-11, 08:34:12 »
nie chodzi o problem z montowaniem, wiem jak zamontowac, wiec w katalogo /mnt/desk2 mam zawartośc tego co potrzebuje i ... tu jest problem, czasem nie moge wejsc do katalogu lub nie moge kopiowaz z tego katalogu (jakby sie wieszał (zobacz dokładniej wczesniejsze moje posty)

maciasz

  • Gość
SAMBA - PROBLEM
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-08-11, 11:04:34 »
zakladajac, ze wszyskie nazwy udzialow sa prawidlowe sproboj wskazac komputer po ip a nie po nazwie i do polecenia mount sproboj dodac opcje
-o "username=user password=pass"
albo cos podobnego teraz nie pamietam dokladnie ale jak dasz samo polecenie smbmount to na samym koncu powinna sie wyswietlic poprawna skladnia tego o co mi biega

pozdrawiam
Maciasz