Nowe posty

Autor Wątek: Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie  (Przeczytany 11929 razy)

blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« dnia: 2006-09-11, 19:59:56 »
Witam! problem ten prześladuje mnie od dawna i ciągnie się za mną na wszystkich systemach linuxowych i unixowych(Red Hat, Aurox, FreeBSD - teraz Debian)
Mianowicie mam KDE (na gnomie tez tak było) gdy odpalam, to - czasem po kilku minutach a czasem od razu - zaczynają się pojawiać na ekranie migające paski zazwyczaj pionowe, obraz się rozmazuje i po kilku sekundach nie ma juz reakcji i pozostaje reset.

Mam GeForce4 Mx440
Pentium 1.8 GHz
256 RAM

prosze o pomoc i z góry dziękuję

Kaka

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-09-11, 21:36:21 »
2006-09-11 19:59:56 blasqq napisał:

> Witam! problem ten prześladuje mnie od dawna i ciągnie się za mną na wszystkich systemach
 > linuxowych i unixowych(Red Hat, Aurox, FreeBSD - teraz Debian)
 > Mianowicie mam KDE (na gnomie tez tak było) gdy odpalam, to - czasem po kilku minutach a czasem
 > od razu - zaczynają się pojawiać na ekranie migające paski zazwyczaj pionowe, obraz się
 > rozmazuje i po kilku sekundach nie ma juz reakcji i pozostaje reset.
 >
 > Mam GeForce4 Mx440
 > Pentium 1.8 GHz
 > 256 RAM
 >
 > prosze o pomoc i z góry dziękuję
 >


Dokładnie ten sam problem miałem. Zapewne używasz monitora LCD - musisz na monitorze ustawić ( na obudowie monitora są różne przyciski ;) ) taką funkcję \\"auto\\". Zaznacz ją a monitor już zrobi swoje.

Pozdrawiam!

blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-09-11, 23:10:07 »
2006-09-11 21:36:21 Kaka napisał:

 > Dokładnie ten sam problem miałem. Zapewne używasz monitora LCD - musisz na monitorze ustawić (
 > na obudowie monitora są różne przyciski ;) ) taką funkcję \\"auto\\". Zaznacz ją a
 > monitor już zrobi swoje.
 >
 > Pozdrawiam!

witam!
Zapomniałem dopisać użawam niestety CRTeka więc chyba jednak nie w tym tkwi problem..

Gedi

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-09-11, 23:38:52 »
2006-09-11 23:10:07 blasqq napisał:

> 2006-09-11 21:36:21 Kaka napisał:
 >
 >  > Dokładnie ten sam problem miałem. Zapewne używasz monitora LCD - musisz na monitorze
 > ustawić (
 >  > na obudowie monitora są różne przyciski ;) ) taką funkcję \\"auto\\". Zaznacz ją a
 >  > monitor już zrobi swoje.
 >  >
 >  > Pozdrawiam!
 >
 > witam!
 > Zapomniałem dopisać użawam niestety CRTeka więc chyba jednak nie w tym tkwi problem..

A jaką masz ustawioną rozdzielczość i odświeżanie? A jakie są parametry odświeżania fabryczneTwojego monitora dla tej rozdzielczości?

blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-09-11, 23:49:48 »
2006-09-11 23:38:52 Gedi napisał:

> 2006-09-11 23:10:07 blasqq napisał:
 >
 > > 2006-09-11 21:36:21 Kaka napisał:
 >  >
 >  >  > Dokładnie ten sam problem miałem. Zapewne używasz monitora LCD - musisz na
 > monitorze
 >  > ustawić (
 >  >  > na obudowie monitora są różne przyciski ;) ) taką funkcję \\"auto\\". Zaznacz
 > ją a
 >  >  > monitor już zrobi swoje.
 >  >  >
 >  >  > Pozdrawiam!
 >  >
 >  > witam!
 >  > Zapomniałem dopisać użawam niestety CRTeka więc chyba jednak nie w tym tkwi problem..
 >
 > A jaką masz ustawioną rozdzielczość i odświeżanie? A jakie są parametry odświeżania
 > fabryczneTwojego monitora dla tej rozdzielczości?


Rozdzielczość 1024x786, przy takiej rozdzielczości producent dopuszcza do 105Hz, jednak debian pozwala na 85Hz, więc tak ustawiam.
Zacina się zarówno przed ustawieniem jak i po ustawieniu monitora.

Kaka

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-09-12, 14:41:02 »
> Rozdzielczość 1024x786, przy takiej rozdzielczości producent dopuszcza do 105Hz, jednak debian
 > pozwala na 85Hz, więc tak ustawiam.
 > Zacina się zarówno przed ustawieniem jak i po ustawieniu monitora.

w /etc/X11/XF86Config-4 podaj taką wartość roździelczości jaką ma twój monitor.

U mnie wygląda to tak:

Section \\"Monitor\\"
   Identifier   \\"Generic Monitor\\"
   HorizSync   30-65
   VertRefresh   50-75
   Option      \\"DPMS\\"
EndSection

Zapewne u ciebie będzie inaczej więc po prosty zmień odpowiednie wartości a następnie zmień roździelczość.

Jeśli chodzi o debiana to poszukaj moze jeszcze na www.debian.linux.pl bo tam już chyba był podobny temat ale nie jestem pewien.


Pozdrawiam!  

blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-09-12, 17:42:35 »
> w /etc/X11/XF86Config-4 podaj taką wartość roździelczości jaką ma twój monitor.
 >
 > U mnie wygląda to tak:
 >
 > Section \\"Monitor\\"
 >    Identifier   \\"Generic Monitor\\"
 >    HorizSync   30-65
 >    VertRefresh   50-75
 >    Option      \\"DPMS\\"
 > EndSection
 >
 > Zapewne u ciebie będzie inaczej więc po prosty zmień odpowiednie wartości a następnie zmień
 > roździelczość.
 >
 > Jeśli chodzi o debiana to poszukaj moze jeszcze na www.debian.linux.pl bo tam już chyba był
 > podobny temat ale nie jestem pewien.
 >
 >
 > Pozdrawiam!  
 >


ku memu zdziwieniu nie posiadam w /etc katalogu /X11  :/
już wczesniej próbowałęm konfigurowaćX-y przez Xfree86 i Xf86config, ale \\"file not found\\"

blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-09-12, 17:43:26 »
może przez to że to netinstall..
czy to może mieć związek?
ale KDE przecież chodzi..

Kaka

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-09-12, 19:29:01 »
może Ty nie masz xfree86 ale xorg ? Sprawdż!


blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-09-12, 21:20:59 »
2006-09-12 19:29:01 Kaka napisał:

> może Ty nie masz xfree86 ale xorg ? Sprawdż!
 >
 >
masz rację Kaka, mam xorg.
zmieniłem konfiguracje w xorg.conf (podałem mu odświeżania) i dalej nic.. wiesza sie

Kaka

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-09-12, 21:29:45 »
> masz rację Kaka, mam xorg.
 > zmieniłem konfiguracje w xorg.conf (podałem mu odświeżania) i dalej nic.. wiesza sie

Jeżeli korzystasz teraz z debiana to możesz spróbować \\"dpkg-reconfigure xserver-xorg\\" ale nie gwarantuje, że to coś zmieni.

Jeżeli używasz KDE to czy \\"grzebałeś\\" w centrum sterowania - może tam coś masz źle ustawione?

Pozdrawiam!

chmooreck

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-09-12, 22:31:02 »
na moj gust cos ci sie przegrzewa w kompie... po restarcie jest ok ? jak dlugo ? moze sprobuj odkurzyc bebechy ?

blasqq

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-09-13, 13:59:45 »
\\"dpkg-reconfigure xserver-xorg\\" nic nie dało.
w centrum sterowania grzebałem i nic nie wygrzebałem.. ustawiam mointor prawidłowo, uruchamiam ponownie, ustawienia są dobre ale dalej się ścina

Nie sądze zeby to była wina sprzętu, bo teraz cały czas jestem na tym samymy kompie pod windą i mi działa, i nigdy nie miałem pod windą takich problemów.
Natomiast z paskami i zawieszeniem sie x-serwera spotykam sie z każdą dystrybucją system Unix czy linux..
Jestem zwolennikiem linuxa i na prawdę lubię ten system, ale jak przychodzą znowu te paski i ścięcie po minucie czy po dwóch, to aż mi czasem sił brak..

Kaka

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-09-13, 18:08:45 »
2006-09-13 13:59:45 blasqq napisał:

> \\"dpkg-reconfigure xserver-xorg\\" nic nie dało.
 > w centrum sterowania grzebałem i nic nie wygrzebałem.. ustawiam mointor prawidłowo, uruchamiam
 > ponownie, ustawienia są dobre ale dalej się ścina
 >
 > Nie sądze zeby to była wina sprzętu, bo teraz cały czas jestem na tym samymy kompie pod windą i
 > mi działa, i nigdy nie miałem pod windą takich problemów.
 > Natomiast z paskami i zawieszeniem sie x-serwera spotykam sie z każdą dystrybucją system Unix
 > czy linux..
 > Jestem zwolennikiem linuxa i na prawdę lubię ten system, ale jak przychodzą znowu te paski i
 > ścięcie po minucie czy po dwóch, to aż mi czasem sił brak..

Skoro pod windowsem jest ok to napewno nie jest to wina sprzętu a ustawień w linuksie......



Brix

  • Gość
Jak wykonać odbicie lustrzane na żywym linuksie
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-09-13, 22:52:05 »
2006-09-13 13:59:45 blasqq napisał:

 > Nie sądze zeby to była wina sprzętu, bo teraz cały czas jestem na tym samymy
 > kompie pod windą i  mi działa, i nigdy nie miałem pod windą takich problemów.
 
Dziwna sprawa. Mimo wszystko wygląda mi to jakieś problemy sprzętowe z kartą, monitorem itp., ale diabli wiedzą... Na Twoim miejscu spróbowałbym ustawić parametry monitora tak samo jak w Windows, zobaczyć czy jest tak samo w linuksach odpalanych z płyty, a nawet, choć to na pewno uciążliwe, przetestować kompa z inną kartą i monitorem...