Nowe posty

Autor Wątek: Ati Rage Pro 3D (mach64)  (Przeczytany 7688 razy)

zabaomen

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« dnia: 2006-06-12, 23:58:36 »
Bardzo proszę o pomoc. Zainstalowalem sterowniki do mojej karty wifi RT61 z jakiegos opisu. Dopóki nie zrestaruje systemu to net dziala, po reboot net nie działa. Próbowalem na Mandriva 2006PP i na Aurox 11 i ta sama objawa. Nie wiem może w tym opisie czegoś brakuje. Jeśli ktoś sie oriętuje proszę o pomoc. Może problem jest prosty ale nie mogę sobie z nim poradzić:( aha sieć ma DHCP, bez szyfrowania. Polecenie iwconfig przed restartem wypisało że jest rt0 ale po restarcie juz nie. Proszę o pomoc.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-06-13, 04:44:41 »
a Jakiego systemu normalnie używasz? Moje ustawienia wi-fi w Mandrivie były domyślnie zapamiętywane. A używasz iwconfig+ifconfig czy graficznego konfiguratora? Wszystko się da ustawić, to raczej nie powinien byc problem z kartą.

zabaomen

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-06-13, 09:08:14 »
2006-06-13 04:44:41 scool napisał:

> a Jakiego systemu normalnie używasz? Moje ustawienia wi-fi w Mandrivie były domyślnie
 > zapamiętywane. A używasz iwconfig+ifconfig czy graficznego konfiguratora? Wszystko się da
 > ustawić, to raczej nie powinien byc problem z kartą.

Teraz mam Auroxa 11, nie wiem czym to może być, urzywalem graficznych konfiguratorów. W Mandrivie 2006 PP było to samo do restartu Internet dziala, po już nie.

zabaomen

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-06-13, 10:03:37 »
2006-06-13 09:08:14 zabaomen napisał:

> 2006-06-13 04:44:41 scool napisał:
 >
 > > a Jakiego systemu normalnie używasz? Moje ustawienia wi-fi w Mandrivie były domyślnie
 >  > zapamiętywane. A używasz iwconfig+ifconfig czy graficznego konfiguratora? Wszystko się
 > da
 >  > ustawić, to raczej nie powinien byc problem z kartą.
 >
 > Teraz mam Auroxa 11, nie wiem czym to może być, urzywalem graficznych konfiguratorów. W
 > Mandrivie 2006 PP było to samo do restartu Internet dziala, po już nie.
 >

Sprawdzilem dzialanie modinfo rt61 i wykazalo że jest, natomiast iwconfig pokazola ra0 no wireless extension czy jakoś tak. Aha jeszcze sprawdzłem cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ra0 i nie ma takiego pliku. Po ifconfig pokazało tylko lo0. Niewiem chyba wrócę do Mandrivy tam przynajmniej te pliki i wpisy nie znikają tylko ta sama objawa tzn po drugim restarcie nie mam połączenia.

zabaomen

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-06-13, 11:38:21 »
2006-06-13 10:03:37 zabaomen napisał:

> 2006-06-13 09:08:14 zabaomen napisał:
 >
 > > 2006-06-13 04:44:41 scool napisał:
 >  >
 >  > > a Jakiego systemu normalnie używasz? Moje ustawienia wi-fi w Mandrivie były
 > domyślnie
 >  >  > zapamiętywane. A używasz iwconfig+ifconfig czy graficznego konfiguratora? Wszystko
 > się
 >  > da
 >  >  > ustawić, to raczej nie powinien byc problem z kartą.
 >  >
 >  > Teraz mam Auroxa 11, nie wiem czym to może być, urzywalem graficznych konfiguratorów. W
 >  > Mandrivie 2006 PP było to samo do restartu Internet dziala, po już nie.
 >  >
 >
 > Sprawdzilem dzialanie modinfo rt61 i wykazalo że jest, natomiast iwconfig pokazola ra0 no
 > wireless extension czy jakoś tak. Aha jeszcze sprawdzłem cat
 > /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ra0 i nie ma takiego pliku. Po ifconfig pokazało tylko
 > lo0. Niewiem chyba wrócę do Mandrivy tam przynajmniej te pliki i wpisy nie znikają tylko ta
 > sama objawa tzn po drugim restarcie nie mam połączenia.
 >

Zainstalowalem własnie Mandrive 2006PP i sterowniki do RT61 z XP przez ndiswrapper. Wynik?? ndiswrapper -l rt61 hardware present. Wynik działania polecenia cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0
 DEVICE=wlan0
BOOTPROTO=dhcp
IPADDR=192.168.1.3
NETMASK=255.255.255.0
NETWORK=192.168.1.0
BROADCAST=192.168.1.255
ONBOOT=yes
METRIC=10
MII_NOT_SUPPORTED=no
USERCTL=yes
WIRELESS_MODE=Managed
WIRELESS_ESSID=NITRO
WIRELESS_NWID=6
IPV6INIT=no
IPV6TO4INIT=no
PEERDNS=yes
NETMASK=255.255.255.0
IPADDR=192.168.1.3
DHCP_CLIENT=dhclient
NEEDHOSTNAME=no
PEERDNS=yes
PEERYP=no
PEERNTPD=no
wynik działania modinfo ndiswrapper
filename:       /lib/modules/2.6.12-12mdk/kernel/3rdparty/ndiswrapper/ndiswrapper.ko.gz
author:         ndiswrapper team
version:        1.2
license:        GPL
vermagic:       2.6.12-12mdk 686 gcc-4.0
depends:        usbcore
srcversion:     4053A6C7057E345A70AB170
parm:           debug:debug level (int)
parm:           hangcheck_interval:The interval, in seconds, for checking if driver is hung. (default: 0) (int)
parm:           proc_gid:The gid of the files created in /proc (default: 0). (int)
parm:           proc_uid:The uid of the files created in /proc (default: 0). (int)
parm:           if_name:Network interface name or template (default: wlan%d) (charp)

wynik działania iwconfig
wlan0     IEEE 802.11g  ESSID:off/any  Nickname:\\"localhost\\"
Mode:Auto  Frequency:2.412 GHz  Access Point: 00:00:00:00:00:00
Bit Rate=54 Mb/s   Tx-Power:20 dBm   Sensitivity=-121 dBm  
RTS thr=2347 B   Fragment thr=2346 B  
Encryption key:off
Power Management:off
Link Quality:100/100  Signal level:-59 dBm  Noise level:-256 dBm
Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

Jestem złamany bo ani przez ndiswrapper się nie połączę ani przez  skompilowane stery POMOCY!!!


opioom

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-06-13, 15:20:58 »
Miałem swego czasu podobne problemy z siecią. Z bezprzewodową i po kablu. Niby wszystko było ok a i tak nic nie działało. Nie pomagał nawet żaden ndiswrapper. A wiesz co pomogło? Zmiana dystrybucji. Na innych distrach problemy z Mandrake czy Mandrivy i Auroxa nie istniały. Wrzuciłem kiedyś Kubuntu oraz SuSe i tam nie ma takich problemów z siecią. Jeśli już coś poprawnie skonfigurujesz to jest i koniec.
Możesz oczywiście dalej próbować uruchomić sieć ale ja po miesiącu roznych prób uruchomienia WiFi, pisania postów na tym forum, zrezygnowałem z takich dystrybucji jak Mandriva czy Aurox. Naprawdę szkoda czasu i nerwów, jeśli wiadomo że są inne wyjścia znacznie miej czaso i nerwochłonne.
Pzdr.

stoper4

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-06-13, 17:02:17 »
A może \\"automatycznie zapisz sejse\\"???

user~

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-06-19, 13:24:32 »
...
 > Zainstalowalem własnie Mandrive 2006PP i sterowniki do RT61 z XP przez ndiswrapper. Wynik??
 > ndiswrapper -l rt61 hardware present. Wynik działania polecenia cat
 > /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0
 >  DEVICE=wlan0
 > BOOTPROTO=dhcp
 > IPADDR=192.168.1.3
 > NETMASK=255.255.255.0
 > NETWORK=192.168.1.0
 > BROADCAST=192.168.1.255
 > ONBOOT=yes
 > METRIC=10
 > MII_NOT_SUPPORTED=no
 > USERCTL=yes
 > WIRELESS_MODE=Managed
 > WIRELESS_ESSID=NITRO
 > WIRELESS_NWID=6
 > IPV6INIT=no
 > IPV6TO4INIT=no
 > PEERDNS=yes
 > NETMASK=255.255.255.0
 > IPADDR=192.168.1.3
 > DHCP_CLIENT=dhclient
 > NEEDHOSTNAME=no
 > PEERDNS=yes
 > PEERYP=no
 > PEERNTPD=no

 
 > Jestem złamany bo ani przez ndiswrapper się nie połączę ani przez  skompilowane stery
 > POMOCY!!!
 
1. Zajrzyj tutaj http://pl.docs.pld-linux.org/siec_wifi.html
W auroxie i mandrivie pliki konfiguracyjne mogą miec inne nazwy i lokalizacje.
2. Zapomnij o garficznych konfiguratorach, ja plik /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-wlan0 w auroxie musiałem wytworzyć własnoręcznie i jak widać działa

Mastur

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-06-12, 16:06:23 »
Witam
Jestem nowym uzytkownikiem Linuxa.
Posiadam Suse Linux 10.0 a moja konfiguracja sprzetowa to:
Pentium II 400MHz
160MB RAM
Intel 440BX/ZX
ATi Rage Pro 3D agp1x/2x (mach64)
HDD 20GB Seagate

Wiem ze ten sprzet to juz sie do muzeum nadaje ale nie stac mnie na cos nowszego.Dodam jeszcze ze komputer jest firmy Dell a model to OptiPlex GX1.

Moj problem dotyczy akceleracji 3D.
Przeszukalem siec w poszukiwaniu jakiegos HOWTO dotyczacego mojego problemu i znalazlem http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=7200
,lecz to dotuczy dystrybucji Ubuntu

Postanowilem zaglebic sie dalej w temat i przeszedlem na strone domowa projektu DRI http://dri.freedesktop.org/wiki/
gdzie znalazlem cos co sie nazywa snapshot i jest sterownikiem 3D dla kart z chipsetem mach64
Z tego co wyczytalem zeby najnowsze snapshoty dzialaly trzeba miec w systemie zainstalowany conajmniej X.org 6.9 RC1
Ja niewiem co mam zainstalowane niepotrafie tego sprawdzic.
Probowalem zainstalowac zalecany X.org i modules lecz instrukcja podana na stronie http://dri.freedesktop.org/wiki/Download#head-f3c794f007343b969bc570c5dd057212ece700be
a dokladnie
cd /etc/X11
rm X
ln -s /usr/X11R6/bin/Xorg X
if [ -f XF86Config-4 ]; then cp XF86Config-4 xorg.conf; fi


nie dziala w moim systemie tzn nie mam pliku X i nie rozumiem ostatnich trzech linijek polecenia.

Co powinienem zrobic w takiej sytulacji i jak postepowac dalej a moze cos robie nie tak ,czy X.org common i mach64 wystarcza do aktywowania akceleracji 3D w moim przypadku i co to jest driconf i czy jest mi potrzebny do uzyskania akceleracji3D.
Moj angielski techniczny jest na poziomie 0 i w zwiazku z tym prosze o pomoc kogos bardziej zaawansowanego w sprawach akceleracji 3D na linuxie.

Pozdrawiam i Dziekuje za odpowiedz

flak

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-06-13, 22:40:09 »
2006-06-12 16:06:23 Mastur napisał:

> Witam
 > Jestem nowym uzytkownikiem Linuxa.
 > Posiadam Suse Linux 10.0 a moja konfiguracja sprzetowa to:
 > Pentium II 400MHz
 > 160MB RAM
 > Intel 440BX/ZX
 > ATi Rage Pro 3D agp1x/2x (mach64)
 > HDD 20GB Seagate
 >
 > Wiem ze ten sprzet to juz sie do muzeum nadaje ale nie stac mnie na cos nowszego.Dodam jeszcze
 > ze komputer jest firmy Dell a model to OptiPlex GX1.
 >
 > Moj problem dotyczy akceleracji 3D.
 > Przeszukalem siec w poszukiwaniu jakiegos HOWTO dotyczacego mojego problemu i znalazlem
 > http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=7200
 > ,lecz to dotuczy dystrybucji Ubuntu
 >
 > Postanowilem zaglebic sie dalej w temat i przeszedlem na strone domowa projektu DRI
 > http://dri.freedesktop.org/wiki/
 > gdzie znalazlem cos co sie nazywa snapshot i jest sterownikiem 3D dla kart z chipsetem mach64
 > Z tego co wyczytalem zeby najnowsze snapshoty dzialaly trzeba miec w systemie zainstalowany
 > conajmniej X.org 6.9 RC1
 > Ja niewiem co mam zainstalowane niepotrafie tego sprawdzic.
 > Probowalem zainstalowac zalecany X.org i modules lecz instrukcja podana na stronie
 > http://dri.freedesktop.org/wiki/Download#head-f3c794f007343b969bc570c5dd057212ece700be
 > a dokladnie
 > cd /etc/X11
 > rm X
 > ln -s /usr/X11R6/bin/Xorg X
 > if [ -f XF86Config-4 ]; then cp XF86Config-4 xorg.conf; fi
 >
 >
 > nie dziala w moim systemie tzn nie mam pliku X i nie rozumiem ostatnich trzech linijek
 > polecenia.
 >
 > Co powinienem zrobic w takiej sytulacji i jak postepowac dalej a moze cos robie nie tak ,czy
 > X.org common i mach64 wystarcza do aktywowania akceleracji 3D w moim przypadku i co to jest
 > driconf i czy jest mi potrzebny do uzyskania akceleracji3D.
 > Moj angielski techniczny jest na poziomie 0 i w zwiazku z tym prosze o pomoc kogos bardziej
 > zaawansowanego w sprawach akceleracji 3D na linuxie.
 >
 > Pozdrawiam i Dziekuje za odpowiedz


Co ty właściwie chcesz zrobić?
Ati Mach64 nie mają akceleratora (przynajmniej z tego co wiem). Najłatwiej to sprawdzić oglądając kartę. Czy ma procesor z wentylatojem lub przynajmniej radiator? Do wyświetlania grafiki nie jest potrzebna akceleracja.

Rage/Mach64 były/są używane w profesjonalnych stacjach roboczych lub serwerach. W obu wypadkach jako użądzenia wbudowane, więc do gierek-rzeźni się nie nada.

Jakkolwiek Rage to następca Mach64 w punktu widzenia technicznego różnią się. Ludzie z Gentoo (przy okazji innego projektu) zauważyli, że część Rage nie współpracuje ze sterownikami do Mach64.

Widziałem tę stronę. To strona dla użytkowników Ubuntu, SuSE różni się od Ubuntu (od choćby KDM zamiast GDM). Co więcej oni używają nowych serwerów graficznych i eksperymentalnych modułów. Newbie nie powinien bawić się takimi żeczami.

P.S Proponuje odchudzić SuSE. Gnome, żadnych wodotrysków, niepotrzebnych dodatków zaśmiecających pamięć, lub zmienić dystrybucję. Miałem kiedyś SuSE na 500Mhz/256RAM

Mastur

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-06-14, 02:22:16 »
> Co ty właściwie chcesz zrobić?
 > Ati Mach64 nie mają akceleratora (przynajmniej z tego co wiem). Najłatwiej to sprawdzić
 > oglądając kartę. Czy ma procesor z wentylatojem lub przynajmniej radiator? Do wyświetlania
 > grafiki nie jest potrzebna akceleracja.
 
Moja karta ma akceleracje 3D gdyz pod windowsem quake3 smiga przyzwoicie a i pod linuxem tez bym sobie chcial pograc w moja ulubiona gierke :)

 
 > Widziałem tę stronę. To strona dla użytkowników Ubuntu, SuSE różni się od Ubuntu (od choćby KDM
 > zamiast GDM). Co więcej oni używają nowych serwerów graficznych i eksperymentalnych modułów.
 > Newbie nie powinien bawić się takimi żeczami.

Tak masz absolutna racje jak dla mnie komputer ma dzialac a nie sie wieszac i inne takie cudawianki ma nagrywac plyty odtwarzac filmy pozwalac na komfortowa prace w internecie.

 > P.S Proponuje odchudzić SuSE. Gnome, żadnych wodotrysków, niepotrzebnych dodatków
 > zaśmiecających pamięć, lub zmienić dystrybucję. Miałem kiedyś SuSE na 500Mhz/256RAM

Odchudzic tzn. zmienic kde na inna nakladke graficzna ,czy moze cos bardziej zaawansowanego ??

Pozdrawiam i Dziekuje za zainteresowanie sie moim problemem.

P.S Ja mam IntelDot.Station z Debianem preinstalowanym jest to PII Celeron 300MHz i 64MB RAM na chipsecie i810 i smiga calkiem dobrze tyle ze komputer ten nadaje sie tylko i wylacznie do nternetu nie ma cd-romu ,ani nic oprocz portow USB LAN i gniazdka telefonicznego do modemu i telefonu.

leiah

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-06-14, 09:03:19 »
2006-06-13 22:40:09 flak napisał:

 > Co ty właściwie chcesz zrobić?
 > Ati Mach64 nie mają akceleratora (przynajmniej z tego co wiem). Najłatwiej to sprawdzić
 > oglądając kartę. Czy ma procesor z wentylatojem lub przynajmniej radiator? Do wyświetlania
 > grafiki nie jest potrzebna akceleracja.

Oj tu sie popisałeś. Mach64/Rage/Rage II itd to cała rodzina kart 2D z zintegrowanym akceleratorem 3D. Brak wiatraka czy radiatora o niczym nie świadczy - po prostu pierwsza ganaracja akceleratorów nie potrzebowała tego. Mach64 konkurował bezpośrednio z Virge i Trio (które były skądinąd niezbyt udanymi akceleratorami), Rivą 128 czy Voodoo (z tym, że Voodoo było dodatkową kartą obsługującą tylko 3D). Standardem na tamte czasy było oczywiście dzieło inżynierów z 3DFx, ale nVidia z rodziną Riva, ATi ze swoimi Rage`ami, czy Matrox i S3 próbowały odgryźć kawałek tortu dla siebie. Rage też jako pierwsze obsłgiwały sprzętową akcelerację filmów video (chodzi o MPEG-4). To były bardzo udane konstrukcje, chociaż niezbyt wydajne w D - a na ewno nie tak jak Riva 128 i Voodoo.
Później był Rage 128, Rage 128 MAXX, które konkurowały z Rivą TNT i TNT2, a 3DFx powoli tracił rynek. Po Voodoo2 nie zbudowali niczego co rzeczywiście pokochaliby gracze i w końcu zostali wykupieni przez nVidie. W międzyczasie z walki o graczy wycofał się Matrox (stawiając na karty profesjonalne), gdzieś zmarginalizowało się zupełnie S3. A potem posżło z górki GeForce i Radeon, prawie co kwartał nowy chip i to szaleństwo trwa nadal



 
 > Rage/Mach64 były/są używane w profesjonalnych stacjach roboczych lub serwerach. W obu wypadkach
 > jako użądzenia wbudowane, więc do gierek-rzeźni się nie nada.
 
Mam własnie przed nosem kartę ATi Rage II (Mach 64) na normalnej płytce pasującej do AGP. Cięzko mi to nazwać "urządzeniem wbudowanym", a tym bardziej pochodzącym z "profesjonalnej stacji roboczej lub serwera". Pochodzi ona z mojego pierwszego domowego PC f-my Optimus, który wykorzystywał te właśnie karty jako podstawy do budowania systemu graficznego - pewnie dlatego, że wspierały one MPEG4. Równoczesnie było tam oczywiście też Voodoo, ale to mniej istotna sprawa ;-)
 
 > Jakkolwiek Rage to następca Mach64 w punktu widzenia technicznego różnią się.

Rage to nie następca Mach64. Jełśi się nie mylę Mach64 to nazwa "GPU" a seria karta opartych na tym GPU nazywała się Rage, Rage II, Rage II+/LS

Ludzie z Gentoo
 > (przy okazji innego projektu) zauważyli, że część Rage nie współpracuje ze sterownikami do
 > Mach64.

Być może problem wynika z tego, że powstało wiele rodzajów kart z serii Rage, które nie są do końca zgodne ze sobą (tak jak - analogicznie seria S3 Virge i Trio)
 
 > Widziałem tę stronę. To strona dla użytkowników Ubuntu, SuSE różni się od Ubuntu (od choćby KDM
 > zamiast GDM). Co więcej oni używają nowych serwerów graficznych i eksperymentalnych modułów.
 > Newbie nie powinien bawić się takimi żeczami.

Z tego co ja wiem o Ubuntu/Kubuntu jest adresowane własnie do newbie, któremu oferuje się prosty, stabilny i przyjazny system oparty o Debiana. Róznica KDM i GDM to kula w płot, bo moj SuSE używa i jednego i drugiego (chociaż aktulanie KDM). A nEwbie powinien próbować stosować rózne "eksperymenty" by się nauczyć co w linuksie piszczy :-)
 
 > P.S Proponuje odchudzić SuSE. Gnome, żadnych wodotrysków, niepotrzebnych dodatków
 > zaśmiecających pamięć, lub zmienić dystrybucję. Miałem kiedyś SuSE na 500Mhz/256RAM

A tu się zgodzę, SuSE jest bardzo zasobożerne.

leiah

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-06-14, 09:11:08 »
2006-06-12 16:06:23 Mastur napisał:
 > Moj problem dotyczy akceleracji 3D.
 > Przeszukalem siec w poszukiwaniu jakiegos HOWTO dotyczacego mojego problemu i znalazlem
 > http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=7200
 > ,lecz to dotuczy dystrybucji Ubuntu

Tam był omówiony problem karty Rage Mobility (która pod windowsem co ciekawe śmiga mi na sterach od Rage 128!), ale skoro to ten sam chipset (Mach 64) to Twoją karte powinno się dac zainstalowac według tamtego przepisu, z tą jednak róznicą, że SuSE nie udostęþnia kernel-headers a kernel-source, ale od drugiego punktu powinno pójść tak samo.

leiah

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-06-14, 09:18:24 »
aha - jeszcze jedna rzecz, wynikająca z róznicy między Ubuntu a SuSE - Ubuntu nie ma konta root`a, więc polecenia administracyjne wykonuje się z poleceniem sudo, w SuSE natomiast na miejsce sudo trzeba wpisać su.
A zamiast stopować GDM/KDM można całkowicie wyłączyć system graficzny poleceniem 'init 3' (jako root). Powrót do okienek - 'init 5'

Mastur

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-06-14, 15:02:08 »
2006-06-14 09:18:24 leiah napisał:

> aha - jeszcze jedna rzecz, wynikająca z róznicy między Ubuntu a SuSE - Ubuntu nie ma konta
 > root`a, więc polecenia administracyjne wykonuje się z poleceniem sudo, w SuSE natomiast na
 > miejsce sudo trzeba wpisać su.
 
Do tego doszedlem intuicyjnie bo w poleceniu sudo jest su :D opis rozumiem lecz gdy przeszedlem na stronke projektu DRI to tam jest napisane ze potrzeba conajmniej X.org 6.9 RC1 http://dri.freedesktop.org/wiki/Download#head-ecc2e81644411c145ce0e78cbb89b8a6daaf2f40

Jak wynika z opisu instalacji podanego na stronie postepuje zgodnie z napisana instrukcja lecz nie rozumiem koncowki instalacji a dokladnie

cd /etc/X11 # tu przechodze do katalogu
rm X # usuwamy plik X ale u mnie go nie ma
ln -s /usr/X11R6/bin/Xorg X # tworzymy powiazanie
if [ -f XF86Config-4 ]; then cp XF86Config-4 xorg.conf; fi


Ostatnia linijka to dla mnie czarana magia rozumiem z tego tylko tyle ze jezeli XF86Config-4 (co oznacza -f przed nazwa pliku) to wtedy kopiuj XF86Config-4 na xorg.conf zas fi to nie wiem co to za polecenie i tez nie wiem czy to jakis komentaz zeby edytowac xorg.conf czy moze samo ma sie uruchamiac ????

Idac dalej napotykam na Configuration GUI
http://dri.freedesktop.org/wiki/Download#head-49ae0013d151cf5fcbe51425c8fb1a6c0545f6b1

Z tego co widze jest to jakas graficzna nakladka do figuracji grafiki 3D i 2D i mam pytanko czy jest ona mi potrzebna czy moge sobie odpuscic jej instalacje ??

Pozdrawiam i prosze o korekte jesli cos zapsulem.
Jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie moim problemem.