Nowe posty

Autor Wątek: prawa dostępu  (Przeczytany 5488 razy)

zabaomen

  • Gość
prawa dostępu
« dnia: 2006-06-09, 19:17:48 »
Bardzo proszę o pomoc w rozwiazaniu mojego problemu. Mam Mandriva 2006 PP i zainstalowalem karte wifi RT61 przez ndiswrapper. Wykonalem wszystkie czynnosci znalezione na forum newbie. Po wpisaniu iwconfig wykrywa moją karte. Wtedy przechodzę do Centrum sterowania>>Sieci bezprzewodowe i wszystko gra, wykrylo AP, ssid, zmienilem szyfrowanie na WPA-PSK, nawet okreslilem kanal na ktorym ta sieć pracuje i wciskam połacz. Wtedy system sie zawiesza i nic nie moge zrobić, restart tez nic nie daje:) Prosze o jakies rozwiazanie, aha przeszukałem forum i nie znalazlem podobnego problemu. U wszystkich działa a u mnie nie. Z góry dzięki

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-06-09, 17:09:32 »
witam!
po krótce to wygląda to tak!
mam SuSE 10.1 z zainstalowanymi łatkami testowymi!
problemy są następujące:
1. nie działa automontowanie! jeżeli mam w napędzie płytę i załączam komputer to nie montuje jej w ogóle! muszę wysunąć i wsunąć tackę! dopiero pojawia się ikonka cdromu...
2. teraz najistotniejsze:
mam skonfigurowaną neostradę na speedtouch... i wszystko pięĸnie jest z małym wyjątkiem! otóż stworzyłem wpis w /etc/init.d z komendą uruchamiania przy starcie systemu, ale dupa zbita! nie działa pod zwykłym userem! tylko na roocie! gdy wpiszę w konsoli jako zwykły user pppd call speedtch to łączy mnie z siecią!
gdy natomiast wpiszę w konsoli jako user /etc/init.d/dial to dostaję komunikat, że nie zna komendy pppd i modprobe...

HELP!

etilen

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-06-09, 18:30:18 »
hej

To tylko strzał, ale może skonfigurowanie sudo dla zwykłego użytkownika pomoże...

Pozdrawiam

de_laurent

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-06-09, 19:48:01 »
> wyjątkiem! otóż stworzyłem wpis w /etc/init.d z komendą uruchamiania przy starcie systemu, ale
 > dupa zbita! nie działa pod zwykłym userem! tylko na roocie! gdy wpiszę w konsoli jako zwykły
 > user pppd call speedtch to łączy mnie z siecią!

Skoro skonfigurowales zeby pppd laczyl sie z siatka przy starcie automatycznie, to po co uruchamiasz to z palca??

Nie wiem czy w siusiaku jest update-rc.d, ale jezeli jest, to:
update-rc.d pppd default
i po klopocie, wtedy bedziesz mial _real_automatycznie_ i bez wzgledu na usera.


 > gdy natomiast wpiszę w konsoli jako user /etc/init.d/dial to dostaję komunikat, że nie zna
 > komendy pppd i modprobe...
Rzeczywiscie w Kapeluszu i Suse sciezki zawierajace te programy i mase innych niezwykle przydatnych nie sa dodane do sciezek zwyklego uzytkownika. Rozwiazanie -> poszukaj jak sie dodaje np. /sbin, /bin, itd. do sciezki uzytkownika...

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-06-09, 19:57:24 »
uruchamiam "z palca" gdyż moje dial z /etc/init.d nie uruchamia się pod zwykłym userem! jest komunikat, że nie mam dostępu do tego jako zwykły user i muszę wpisać sobie w konsoli pppd call speedtch :(
nie do końca rozumiem o co chodzi z tym:
"update-rc.d pppd default" jak wpiszę to w konsoli to wyskakuje mi:
"bash: update-rc.d: command not found"

i co teraz?

xis

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-06-09, 21:52:57 »
2006-06-09 19:57:24 kubast napisał:

> uruchamiam "z palca" gdyż moje dial z /etc/init.d nie uruchamia się pod zwykłym
 > userem! jest komunikat, że nie mam dostępu do tego jako zwykły user i muszę wpisać sobie w
 > konsoli pppd call speedtch :(
 > nie do końca rozumiem o co chodzi z tym:
 > "update-rc.d pppd default" jak wpiszę to w konsoli to wyskakuje mi:
 > "bash: update-rc.d: command not found"
 >
 > i co teraz?

Zrób tak:
1) wpisz w konsoli

which pppd

i zapamiętaj tę ścieżkę (prawdopodobnie będzie to /sbin/pppd).
2) znajdź plik /etc/rc.d/rc.local (może być w innym katalogu, ale powinien nazywać się rc.local) - to odpowiednik windowsowego autoexec.bat i jako root wpisz w nim linijkę:

/sciezka/do/pppd call speedtch&

... gdzie /sciezka/do/pppd to ta scieżka, którą zapamiętałeś w pkt. 1. Nie zapomnij o '&' na końcu linii! Po znaku '&' daj enter i zapisz plik.

Po restarcie powinnno działać.

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-06-09, 22:08:27 »
> Zrób tak:
 > 1) wpisz w konsoli
 >
 > which pppd
 >
 > i zapamiętaj tę ścieżkę (prawdopodobnie będzie to /sbin/pppd).
 > 2) znajdź plik /etc/rc.d/rc.local (może być w innym katalogu, ale powinien nazywać się
 > rc.local) - to odpowiednik windowsowego autoexec.bat i jako root wpisz w nim linijkę:
 >
 > /sciezka/do/pppd call speedtch&
 >
 > ... gdzie /sciezka/do/pppd to ta scieżka, którą zapamiętałeś w pkt. 1. Nie zapomnij o '&'
 > na końcu linii! Po znaku '&' daj enter i zapisz plik.
 >
 > Po restarcie powinnno działać.

pppd znalazłem, ale czegoś takiego jak rc.local to nie mam :(

xis

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-06-09, 22:45:01 »
2006-06-09 22:08:27 kubast napisał:

 >
 > pppd znalazłem, ale czegoś takiego jak rc.local to nie mam :(

Hmm.. w Suse może nazywać się inaczej, spróbuj:

find /etc -name '*local*'

...i wklej tu wynik.
W ten sposób chyba namierzymy ten plik ;)

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-06-09, 23:01:46 »
> Hmm.. w Suse może nazywać się inaczej, spróbuj:
 >
 > find /etc -name '*local*'
 >
 > ...i wklej tu wynik.
 > W ten sposób chyba namierzymy ten plik ;)
 
/etc/alternatives/jce_1.4.2_sun_local_policy
/etc/fonts/local.conf.instsys
/etc/cron.daily/suse.de-cron-local
/etc/apparmor.d/usr.lib.postfix.local
/etc/modprobe.conf.local
/etc/init.d/boot.local
/etc/init.d/boot.d/K16boot.localfs
/etc/init.d/boot.d/S09boot.localnet
/etc/init.d/boot.d/S06boot.localfs
/etc/init.d/boot.d/K13boot.localnet
/etc/init.d/boot.localfs
/etc/init.d/boot.localnet
/etc/init.d/halt.local
/etc/permissions.local
/etc/localtime
/etc/aclocal_dirlist

xis

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-06-10, 13:07:20 »
2006-06-09 23:01:46 kubast napisał:


 > /etc/init.d/boot.local

Obstawiam, że u Ciebie to będzie ten plik :) W większości dystrybucji nazywa się on rc-local, albo rc.local, ale w Suse widocznie zmieniono jego nazwę na bardziej intuicyjną ;)

Resztę zrób jak Ci napisałem (nie zapomnij o '&').

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-06-10, 15:36:18 »
2006-06-10 13:07:20 xis napisał:

> 2006-06-09 23:01:46 kubast napisał:
 >
 >
 >  > /etc/init.d/boot.local
 >
 > Obstawiam, że u Ciebie to będzie ten plik :) W większości dystrybucji nazywa się on rc-local,
 > albo rc.local, ale w Suse widocznie zmieniono jego nazwę na bardziej intuicyjną ;)
 >
 > Resztę zrób jak Ci napisałem (nie zapomnij o '&').
 
niestety jest zupełnie jak z idit.d/dial!
jako zwykły user się nie ładuje przy starcie!
jak wklepię w konsoli to dostaję:
linux-suse:~> /etc/init.d/boot.local
kuba@linux-suse:~> Plugin pppoatm.so loaded

gdy przejdę na roota i wklepię to wtedy łączy się z siecią :( :(
to jest jakaś paranoja...

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-06-10, 15:41:52 »
2006-06-10 15:36:18 kubast napisał:

> 2006-06-10 13:07:20 xis napisał:
 >
 > > 2006-06-09 23:01:46 kubast napisał:
 >  >
 >  >
 >  >  > /etc/init.d/boot.local
 >  >
 >  > Obstawiam, że u Ciebie to będzie ten plik :) W większości dystrybucji nazywa się on
 > rc-local,
 >  > albo rc.local, ale w Suse widocznie zmieniono jego nazwę na bardziej intuicyjną ;)
 >  >
 >  > Resztę zrób jak Ci napisałem (nie zapomnij o '&').
 >  
 > niestety jest zupełnie jak z idit.d/dial!
 > jako zwykły user się nie ładuje przy starcie!
 > jak wklepię w konsoli to dostaję:
 > linux-suse:~> /etc/init.d/boot.local
 > kuba@linux-suse:~> Plugin pppoatm.so loaded
 >Kernel doesn't support ppp_generic - needed for PPPoATM
 > gdy przejdę na roota i wklepię to wtedy łączy się z siecią :( :(
 > to jest jakaś paranoja...

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-06-10, 20:06:12 »
zrobił się troche bajzel :)
nie wiem jak i czemu, ale teraz zadziałało! powtórzyłem to jeszcze raz - znaczy się wpisałem ponownie tą ścieżkę z pppd do tego boot.local i DZIAŁA! łączy się z siecią automatycznie!
wielkie piwo dla Ciebie!!


jeszcze jakby ktoś wiedział jak zrobić żeby włożona już do napędu płyta była automatycznie montowana po uruchomieniu systemu!
znaczy się kiedy załączam komputer i w nagrywarce jednej bądź drugiej bądź w obu są/jest płyty/a to system nie montuje ich! muszę wysunąć i wsunąć wtedy dopiero mam do nich dostęp! jak to zmienić!

jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI za pomoc z największym dla mnie problemem! :) :) :)

xis

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-06-10, 20:50:08 »
2006-06-10 20:06:12 kubast napisał:

> zrobił się troche bajzel :)
 > nie wiem jak i czemu, ale teraz zadziałało! powtórzyłem to jeszcze raz - znaczy się wpisałem
 > ponownie tą ścieżkę z pppd do tego boot.local i DZIAŁA! łączy się z siecią automatycznie!
 > wielkie piwo dla Ciebie!!
 >


Eee, wyjaśnijmy sobie jedną rzecz:
Pliki leżące w /etc/init.d są z definicji skryptami startowymi demonów, a do nich zasadniczo dostęp ma (i raczej powinien mieć) jedynie root. To, co ja Ci zasugerowałem sprawić miało jedynie, że skrypty będą uruchamiały się same na starcie systemu (każdy wpis w boot.local wykonywany jest z przywilejami roota przy starcie systemu).
Jeśli chcesz mieć prawa dostępu do wykonywania skryptów uruchamiających usługi jako użytkownik - zainteresuj się sudo, jak już ktoś wspominał :)

 >
 > jeszcze jakby ktoś wiedział jak zrobić żeby włożona już do napędu płyta była automatycznie
 > montowana po uruchomieniu systemu!
 > znaczy się kiedy załączam komputer i w nagrywarce jednej bądź drugiej bądź w obu są/jest
 > płyty/a to system nie montuje ich! muszę wysunąć i wsunąć wtedy dopiero mam do nich dostęp! jak
 > to zmienić!
 >

Tutaj powinno zalatwić sprawę wyedytowanie pliku /etc/fstab. Parametr montowania 'auto', albo 'noauto' (nie pamiętam dokładnie który). Używasz supermounta (takiego czegoś co samo montuje płytki w CD), a ja go nie używam, bo wolę sam kontrolować montowanie, więc raczej nie pomogę. Poszperaj w wyszukiwarce, jestem prawie pewien, że coś znajdziesz w tym temacie.

Powodzenia

kubast

  • Gość
prawa dostępu
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-06-10, 22:02:59 »
dobra poszperam i coś pokombinuję!
jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam! :)