Nowe posty

Autor Wątek: asus a7v8x-x i aurox 10.1  (Przeczytany 3558 razy)

MOOLAT

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« dnia: 2006-03-01, 14:47:09 »
Witam,

Wiele juz napisano o uruchamianiu kart ATI pod linuxem. Przeczytalem juz chyba wszystkie how-to na tym forum (i nie tylko). Jednak ze nie rozwiazaly one moich problemow.

Zrobilem emerge sync, emerge ati-drivers, emerge ati-drivers-extra
fglrxconfig
opengl-update ati
env-update

i direct rendering \\'dziala\\'. Glxgears wywala mi ok 2000 fps, czyli wszystko powinno byc ok. Jednak akceleracja sprzetowa nie dziala tak jak powinna. Mplayer tnie filmy, ze o odpaleniu czegokolwiek pod Cedega nie wspomne ( cedega wiesza sie przy testach grafiki). Siedze nad tym problemem juz prawie 2 tygodnie i chyba zaraz zaczne wyc do ksiezyca :)

Ponadto po zainstalowaniu driverow ati, biesi sie xfce4 ( zniknal pasek na dole ekranu i nie da sie zakonczyc sesji- ew  proba konczy sie zwisem systemu).

Jesli ktos mial takie problemy i poradzil sobie z nimi, to bede niezmiernie wdzieczny za pomoc.

Ew. logi wkleje w razie potrzeby.

Z gory dzieki

greg000

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-01, 15:19:00 »
2006-03-01 14:47:09 MOOLAT napisał:

> Witam,
 >
 > Wiele juz napisano o uruchamianiu kart ATI pod linuxem. Przeczytalem juz chyba wszystkie how-to
 > na tym forum (i nie tylko). Jednak ze nie rozwiazaly one moich problemow.
 >
 > Zrobilem emerge sync, emerge ati-drivers, emerge ati-drivers-extra
 > fglrxconfig
 > opengl-update ati
 > env-update
 >
 > i direct rendering \\'dziala\\'. Glxgears wywala mi ok 2000 fps, czyli wszystko powinno byc ok.
 > Jednak akceleracja sprzetowa nie dziala tak jak powinna. Mplayer tnie filmy, ze o odpaleniu
 > czegokolwiek pod Cedega nie wspomne ( cedega wiesza sie przy testach grafiki). Siedze nad tym
 > problemem juz prawie 2 tygodnie i chyba zaraz zaczne wyc do ksiezyca :)
 >
 > Ponadto po zainstalowaniu driverow ati, biesi sie xfce4 ( zniknal pasek na dole ekranu i nie da
 > sie zakonczyc sesji- ew  proba konczy sie zwisem systemu).
 >
 > Jesli ktos mial takie problemy i poradzil sobie z nimi, to bede niezmiernie wdzieczny za
 > pomoc.
 >
 > Ew. logi wkleje w razie potrzeby.
 >
 > Z gory dzieki

A co pokazuje fglrxconfig ? Korzystasz z modulu AGP ze sterownikow czy z kernela ? W moim przypdku modul agp musi byc kompilowany na stale w jadro  (oczywiscie odpowiedni) i sterowniki musza z nigo korzystac (USEINTERNALAGPGART =no).  Ponadto troche malo szczegolow podales (wersja kernela, sterownikow itd). Ja ustawiam opengl-ati za pomoca eselect, ale nie pamietam od kiedy sie to zmienilo.
Na poczatek sprawdz opcje UseInternalAGPGART i czy masz wlasciwie jadro skonfgurowane. Jezeli masz w jadrze framebuffer radeon czy cos takiego to wywal to (vesa, vesa-tng moze zostac bo z tym dziala).

Pozdr

MOOLAT

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-02, 11:22:47 »
Witam,

Korzystam ze sterownikow, AGP z tego co wyczytalem wogole sie nie odpala (probowalem zarowno jako modul jak i na stale wkompilowac).


Co do wersji Kernel 2.6.15
 ati- drivers 8.14.13

localhost linux#  fglrxinfo
display:  :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: MOBILITY RADEON 9700 Generic
OpneGL version string: 1.3.5140 (X4.3.0-8.14.13)


Framebuffer w (device drivers --> Graphics support) wylaczylem.

Jednakze caly czas wieszaja sie X\\'y dzieje sie tak przy wylaczeniu DRM (direct rendering menager). Jesli go wlaczyc to wszystko jest ok... tyle ze rendering wtedy nie dziala :(

greg000

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-02, 15:16:03 »
 > localhost linux#  fglrxinfo
 > display:  :0.0 screen: 0
 > OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
 > OpenGL renderer string: MOBILITY RADEON 9700 Generic
 > OpneGL version string: 1.3.5140 (X4.3.0-8.14.13)
 >
To oznacza ze masz dzialajace sprzetowe 3D wiec wszystko jest dobrze zainstalowane. Jak masz problemy to moze wyprobuj nowsze sterowniki (w wersji 8.22.5), bo te co ty masz sa juz troche stare. Moze one rozwiaza twoje problemy.

To normalne , ze jak DRI wlaczysz to nie dziala 3D sprzetowe.

MOOLAT

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-03, 02:20:35 »
Witam,

Heh i tu pojawiaja sie problemy, zeby zemergowac najnowsze stery ati potrzebuje eselect-opengl-1.0.2-r1 i eselect-opengl-1.0.3

zeby zemergowac powyzsze eselect potrzebuje eselect-opengl-0.9.6

a zeby zemergowac eselect-opengl-0.9.6
potrzebuje eselect-opengl-1.0.2-r1 i eselect-opengl-1.0.3

:( poszukam jeszcze jakis binarek do sterow ati w takim badz razie... Chyba ze to ja cos zle robie...

MOOLAT

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-03, 11:15:37 »
Witam,

Sciagnalem sterowniki Ati 8.22.5 (ze strony ati) i wszystko juzdziala. Pomine fakt, iz ow instalator strasznie zalatuje łindołsem (next, next i agree, next,finish) ale dziala :)  Dzieki piekne za pomoc...

bocian1982

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-28, 22:04:44 »
Witam

mam chyba duzy problem. od dwoch dni probuje zainstalowac stery do karty sieciowej, ale mam jakies chyba stare drivery. albo nie wiem co. Mianowicie mam aurox 10.1 i jajko 2.6.9 oraz plyte asus a7v8x-x z integrowana karta sieciowa Realtek RTL8201BL. Sciagnalem sobie sterowniki ze strony asusa, ale lipa bo nie moge ich skompilowac. wyskakuje mi jakis blad z kosmosu i na sam koniec wypada tez syntax error czyli chyba jakis blad w zrodle w sterownikach. Skad wziac w miare nowe stery albo po prostu jak zainstalowac ta karte zeby chulala? prosze o pomoc. z linuxa nie jestem za madry. z gory dzieki za odpowiedz

chmooreck

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-28, 22:29:41 »
zapewne wystarczy zaladowac odpowiedni modul jadra...

bocian1982

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-02-28, 22:34:42 »
2006-02-28 22:29:41 chmooreck napisał:

> zapewne wystarczy zaladowac odpowiedni modul jadra...
 bardzo mozliwe, ale ja nie mam zielonego pojecia jak sie konfiguruje a pozniej kompiluje jadro. robilem juz to kiedys i nie bede mowil o wynikach, bo chce jak najszybciej zapomniec o tym. jestem jeszcze za malo doswiadczony zeby bawic sie w stawianie nowego jadra. Czy jest jakas inna mozliwosc oprocz nowego jadra??

chmooreck

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-03-01, 07:55:11 »
nie napisalem, ze masz przekompilowac jadro, tylko zaladowac modul... tak ?

tylko poczytaj jaki.. (np. w dokumentacji jadra)
a sama konfiguracja sieci zalezy od tego, jakiej dystrybucji uzywasz...

bocian1982

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-03-01, 08:30:29 »
2006-03-01 07:55:11 chmooreck napisał:

> nie napisalem, ze masz przekompilowac jadro, tylko zaladowac modul... tak ?
 >
 > tylko poczytaj jaki.. (np. w dokumentacji jadra)
 > a sama konfiguracja sieci zalezy od tego, jakiej dystrybucji uzywasz...

dystrybucja to aurox 10.1 i jajko 2.6.9.
to w takim razie mam takie durne pytanie. jak sie laduje moduly ?? i mam nadzieje ze to juz mi wystarczy i bedzie wszystko gralo. ogolnie dzieki za cierpliwosc ;-)

kfiaciarka

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-03-01, 13:33:30 »
najpierw zrób lspci żebyś zobaczył jaki masz chipset sieciówki. Następni jako root spróbuj modprobe nazwa chipsetu. Najlepiej by było pogrzebać w katalogu /lib/modules żeby nazw modulu wyczaic albo:
find /lib/modules// *.ko | grep net ( albo 8201) i wtedy modprobe odpowieni moduł bez .ko

bocian1982

  • Gość
asus a7v8x-x i aurox 10.1
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-03-02, 08:53:05 »
2006-03-01 13:33:30 kfiaciarka napisał:

> najpierw zrób lspci żebyś zobaczył jaki masz chipset sieciówki. Następni jako root spróbuj
 > modprobe nazwa chipsetu. Najlepiej by było pogrzebać w katalogu /lib/modules żeby nazw modulu
 > wyczaic albo:
 > find /lib/modules// *.ko | grep net ( albo 8201) i wtedy modprobe
 > odpowieni moduł bez .ko

a wiec: jak wywolalem komende lspci -v lub lspci to nie ma tam nic o chipsecie sieciowki. w ogole nic nie ma o sieci. przeszukalem moduly (modprobe -l -t net lub 8201) i tez nic tam nie ma. polecenie find /lib/modules...... | grep ..... - command not found. przerzucilem sie teraz na aurox 9.2 ktory ma takie same objawy jak aurox 10.1 czyli nie wykrywa karty sieciowej, ale net jest!!!! (sic). i  chyba musze powiedziec o rzeczy o ktorej zapomnialem nadmienic. urzywam neostrady.... odpalam wszystko jak w instrukcji pozniej konfiguracja tej neostrady i tak dalej. i dziala ale pod aurox 9.2 (jajko 2.4.20). pod aurox 10.1 tez instalacja neostrady przebiega bez zadnych problemow ale net juz nie chula. uzywam modemu do neo tomson speedtouch 330 czarny. ja juz zdurnialem i naprawde nie wiem o co chodzi... prosze o dalsza pomoc. z gory dzieki