Nowe posty

Autor Wątek: Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux  (Przeczytany 7013 razy)

ozyr

  • Gość
Witam.
Mam Mandrake 10.1 i mysz optyczną USB, firma Delux, model M340 i problem polegający na tym że od czasu do czasu mysz nie ładuje się do systemu. Może ktoś podpowie mi jak ją włączyć bez restartu. W centrum sterowania nie da się jej odpalić.
Pozdrawiam.

zebra

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-25, 15:37:11 »
2006-02-25 15:16:38 ozyr napisał:

> Witam.
 > Mam Mandrake 10.1 i mysz optyczną USB, firma Delux, model M340 i problem polegający na tym że
 > od czasu do czasu mysz nie ładuje się do systemu. Może ktoś podpowie mi jak ją włączyć bez
 > restartu. W centrum sterowania nie da się jej odpalić.
 > Pozdrawiam.
To od czasu do czasu to nie jest przypadkiem po przejściu z windowsa na linuxa? Pewnie próbowałeś najprostrzej metody: wyjąć i włozyc ponownie wtyczke?

ozyr

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-25, 20:00:06 »
2006-02-25 15:37:11 zebra napisał:  
 > To od czasu do czasu to nie jest przypadkiem po przejściu z windowsa na linuxa? Pewnie
 > próbowałeś najprostrzej metody: wyjąć i włozyc ponownie wtyczke?
To się dzieje po przejściu z myszy na porcie szeregowym na mysz usb i powtarza się raz na kilka uruchomień. Wcześniej myślałem że to może dlatego że odpalam neostradę przy starcie, ale po jej odłączeniu sytuacja z myszą się powtarza.
Metoda wyjąć i włożyć nie działa :)

opioom

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-23, 20:32:29 »
Jak widze problem nie jest jeszcze rozwiazny a ja mam taki sam, od czasu do czasu nie ładuje sie mysz i klawaitura, które sa na USB do systemu. Pozostaje tylko twardy reset i to tak ze 2-3 razy i dopiero za 4 zalapuje. Nie jest to kwestia wkompilowania w jadro obslugi klawiatury czy myszy na USB bo przeciez ona dziala. Jest to problem wystepujący generalnie raz na 2 dni i za cholerę nie mam pojęcia jaka jest tego przyczyna. Gdyby wogóle nie dzialała byłoby prościej....
Pzdr.

flejtuch

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-05-24, 10:17:36 »
2006-05-23 20:32:29 opioom napisał:

> Jak widze problem nie jest jeszcze rozwiazny a ja mam taki sam, od czasu do czasu nie ładuje sie
 > mysz i klawaitura, które sa na USB do systemu. Pozostaje tylko twardy reset i to tak ze 2-3 razy
 > i dopiero za 4 zalapuje. Nie jest to kwestia wkompilowania w jadro obslugi klawiatury czy myszy
 > na USB bo przeciez ona dziala. Jest to problem wystepujący generalnie raz na 2 dni i za cholerę
 > nie mam pojęcia jaka jest tego przyczyna. Gdyby wogóle nie dzialała byłoby prościej....
 > Pzdr.

Zaglądnij do logów systemu - /var/log/messages. tzn po tym jak się nie załaduje mysz czy klawiatura i musisz robić te resety, to w momencie kiedy załapie tą mysz czy klawiaturę wtedy zajrzyj do logów albo polecenie: dmesg   i poszukaj czegoś o usb, klawiaturze czy myszce (jakiś error bedzie pisać albo coś takiego). A jak startuje ci system? widzisz co się dzieje czy może jakiś obrazek jest przy ładowaniu, jeżeli tak to kiedy startuje system przełącz się na konsolę tak żebyś widział co się dzieje, może coś zauważysz ciekawego.

ozyr

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-09-05, 18:50:57 »
2006-02-25 15:16:38 ozyr napisał:

> Witam.
 > Mam Mandrake 10.1 i mysz optyczną USB, firma Delux, model M340 i problem polegający na tym że
 > od czasu do czasu mysz nie ładuje się do systemu. Może ktoś podpowie mi jak ją włączyć bez
 > restartu. W centrum sterowania nie da się jej odpalić.
 > Pozdrawiam.
Teraz sprawa wygląda tak:
Zainstalowałem kernel z auroxa10.0 na configu z auroxsa bo jeszcze nie bardzo kumam te wszystkie opcje konfiguracyjne. Jak skompilowałem własne nowe jądro to strasznie wolno startuje. Pewnie dlatego że za dużo urządzeń wkompilowałem. A wgrałem kernel z auroxa po to by sprawdzić czy na nim zamontuje mi się aparat cyfrowy, bo na mandraku nijak się nie ładował, co wydaje mi się dziwne bo pendriva montował bez problemu.
I udało się :) aparat da się montować. Problem jest jednak z myszą optyczną na usb. Nie montuje się. Da się zamontować jak w centrum sterowania wybiorę mysz szeregową a następnie usb ale po ponownym uruchomieniu znów to samo. Jeśli zostawię mysz szeregową nie ma z nią problemu. W varlogach jest komunikat że system nie może otworzyć pliku /dev/mouse bo go nie ma i faktycznie w /dev nie ma pliku mouse jest tylko dowiązanie @usbmouse. Jak uruchomie mysz w centrum sterowania to pojawia się plik @mouse wskazujący na @usbmouse.
Jak rozwiązać ten problem?

ozyr

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-09-06, 19:59:20 »
2006-09-05 18:50:57 ozyr napisał:

> 2006-02-25 15:16:38 ozyr napisał:
 >
 > > Witam.
 >  > Mam Mandrake 10.1 i mysz optyczną USB, firma Delux, model M340 i problem polegający na
 > tym że
 >  > od czasu do czasu mysz nie ładuje się do systemu. Może ktoś podpowie mi jak ją włączyć
 > bez
 >  > restartu. W centrum sterowania nie da się jej odpalić.
 >  > Pozdrawiam.
 > Teraz sprawa wygląda tak:
 > Zainstalowałem kernel z auroxa10.0 na configu z auroxsa bo jeszcze nie bardzo kumam te
 > wszystkie opcje konfiguracyjne. Jak skompilowałem własne nowe jądro to strasznie wolno
 > startuje. Pewnie dlatego że za dużo urządzeń wkompilowałem. A wgrałem kernel z auroxa po to by
 > sprawdzić czy na nim zamontuje mi się aparat cyfrowy, bo na mandraku nijak się nie ładował, co
 > wydaje mi się dziwne bo pendriva montował bez problemu.
 > I udało się :) aparat da się montować. Problem jest jednak z myszą optyczną na usb. Nie montuje
 > się. Da się zamontować jak w centrum sterowania wybiorę mysz szeregową a następnie usb ale po
 > ponownym uruchomieniu znów to samo. Jeśli zostawię mysz szeregową nie ma z nią problemu. W
 > varlogach jest komunikat że system nie może otworzyć pliku /dev/mouse bo go nie ma i faktycznie
 > w /dev nie ma pliku mouse jest tylko dowiązanie @usbmouse. Jak uruchomie mysz w centrum
 > sterowania to pojawia się plik @mouse wskazujący na @usbmouse.
 > Jak rozwiązać ten problem?

hmmm?
Nikt nie wie czy nikt nie chce odpowiedzieć?

ozyr

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-09-10, 20:39:13 »
2006-09-06 19:59:20 ozyr napisał:

> 2006-09-05 18:50:57 ozyr napisał:
 >
 > > 2006-02-25 15:16:38 ozyr napisał:
 >  >
 >  > > Witam.
 >  >  > Mam Mandrake 10.1 i mysz optyczną USB, firma Delux, model M340 i problem polegający
 > na
 >  > tym że
 >  >  > od czasu do czasu mysz nie ładuje się do systemu. Może ktoś podpowie mi jak ją
 > włączyć
 >  > bez
 >  >  > restartu. W centrum sterowania nie da się jej odpalić.
 >  >  > Pozdrawiam.
 >  > Teraz sprawa wygląda tak:
 >  > Zainstalowałem kernel z auroxa10.0 na configu z auroxsa bo jeszcze nie bardzo kumam te
 >  > wszystkie opcje konfiguracyjne. Jak skompilowałem własne nowe jądro to strasznie wolno
 >  > startuje. Pewnie dlatego że za dużo urządzeń wkompilowałem. A wgrałem kernel z auroxa po
 > to by
 >  > sprawdzić czy na nim zamontuje mi się aparat cyfrowy, bo na mandraku nijak się nie
 > ładował, co
 >  > wydaje mi się dziwne bo pendriva montował bez problemu.
 >  > I udało się :) aparat da się montować. Problem jest jednak z myszą optyczną na usb. Nie
 > montuje
 >  > się. Da się zamontować jak w centrum sterowania wybiorę mysz szeregową a następnie usb
 > ale po
 >  > ponownym uruchomieniu znów to samo. Jeśli zostawię mysz szeregową nie ma z nią problemu.
 > W
 >  > varlogach jest komunikat że system nie może otworzyć pliku /dev/mouse bo go nie ma i
 > faktycznie
 >  > w /dev nie ma pliku mouse jest tylko dowiązanie @usbmouse. Jak uruchomie mysz w centrum
 >  > sterowania to pojawia się plik @mouse wskazujący na @usbmouse.
 >  > Jak rozwiązać ten problem?
 >
 > hmmm?
 > Nikt nie wie czy nikt nie chce odpowiedzieć?
No cóż nikt nie odpowiedział ale poradziłem sobie sam.
Dla potomnych napiszę w czym był problem.
Otóż zminiałem wpis konfiguracyjny myszy w /etc/X11/xorg.conf - tak ma mandrake, a powinienem w /etc/X11/XF86Config tak ma aurox i to wszystko.

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-02-25, 14:13:31 »
jak w temacie , mam Auroxa 10 i  wpisanie urpmi kernel-source mi nie wchodzi :(

jk33

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-02-25, 14:41:47 »
Co masz na myśli pisząc "własnego"??
Czy chcesz ściągnąć źródła jakiegoś
z kernel source, który zamierzasz skompilować?
Jeśli tak, to w opisach kompilacji jądra jest napisane jak
to robić.

Chcesz źródła do kernela, który jest w dystrybucji?
Poszukaj na płytce pakietu kernel-source i zrób:
rpm -ihv pakiet.rpm

pozdrawiam

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-02-25, 14:50:32 »
2006-02-25 14:41:47 jk33 napisał:

> Co masz na myśli pisząc "własnego"??
 > Czy chcesz ściągnąć źródła jakiegoś
 > z kernel source, który zamierzasz skompilować?

Dokladnie to chodzi o to ze chce wgrac sterowniki do rt2400 i zanim zrobie make i make install to musze posiadac zrodlo kernela w katalogu /usr/scr/linux , no i wlasnie niewiem jak go tam umiescic

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-02-25, 15:18:13 »
inaczej mowiac nie mam katalogu /usr/scr/linux a co za tym idzie zadnych plikow w nim :) i niewiem jak wgrac to wszystko do tego katalogu :)

xadmi

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-02-25, 15:42:58 »
2006-02-25 14:13:31 pionar napisał:

> jak w temacie , mam Auroxa 10 i  wpisanie urpmi kernel-source mi nie wchodzi :(

 To w Auroksie jest URPMI ?
 Co sie człowiek dowiaduje ... co rusz nowości ,nie nadążam...;)

opioom

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-02-25, 15:48:04 »
2006-02-25 15:18:13 pionar napisał:

> inaczej mowiac nie mam katalogu /usr/scr/linux a co za tym idzie zadnych plikow w nim :) i
 > niewiem jak wgrac to wszystko do tego katalogu :)

stary tak sobie patrze na twoje posty i powiem ci ze ciezko ci bedzie z linuxem jesli zadajesz takie pytania.
Poprostu poszukaj na plytce z auroxem kernel-source jak ci to podpowiedzial jk33 i po problemie.
A jak chcesz nowe jajko to ściągnij sobie z www.kernel.org źródła i porostu skopij do katalogu /usr/src/linux2.X.XX (wcześniej rozpakowane).
Pzdr.
Napisz jak ci poszlo.

zebra

  • Gość
Jak sciagnac wlasnego kernela do katalogu /usr/src/linux
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-02-25, 16:44:03 »
 > Dokladnie to chodzi o to ze chce wgrac sterowniki do rt2400 i zanim zrobie make i make install
 > to musze posiadac zrodlo kernela w katalogu /usr/scr/linux , no i wlasnie niewiem jak go tam
 > umiescic

Jak to ma byc kompilacja sterownika a nie całego jądra to radze jednak "własne" jadro (zródła). Na 99% powinny byc na płytach instalacyjnych twojego systemu (szukaj kernel-source lub cos podobnego). Jak bedą w pakiecie rpm to po prostu zainstaluj jak wyżej napisano (oczywiście komende musisz wpisać w konsoli będąc w katalogu z kernelsource.rpm i jako root). Jak byłyby spakowane (tar.bz2) to rozpakuj, zrób katalog /usr/scr/linux i tam skopiuj wszystko, co rozpakowałeś ( tez musisz to robic jako root).