Nowe posty

Autor Wątek: Pasek zadań brak ukrywania  (Przeczytany 2821 razy)

  • Gość
Pasek zadań brak ukrywania
« dnia: 2005-12-31, 11:01:12 »
Reprezentuję Organizację Pozytku Publicznego, która od czasu do czasu, przekazuje zakupione ze środków własnych komputery. Problem polega na tym, że staramy się, jako Organizacja Pozytku Publicznego, ograniczać koszty działalności i jak najwiecej zebranych środków przekazywać osobom potrzebujacym. Jeden zestaw komputerowy kosztuje nas ok 2000 złotych, w tym 350 zlotych za system operacyjny W XP HE, co jest znaczącą częścią.
 
Pytanie, czy możliwe jest instalowanie systemu Linux i tym samym rezygnacja z drogiego systemu Windows.
Osoby, ktore otrzymują od nas komputery, często nie maja wielkiego doświadczenia w tej dziedzinie. Czy nie odczują rówżnicy, wszak zdecydowana większość osób dziala jednak w srodowisku Windows. Czy stosowany w Linuxie pakiet Office, jest kompatybilny z dokumentami tworzonymi w Microsoft Office? Czy gry lub inne programy uzytkowe będą działały w tym systemie?
Proszę o odpowiedź, ponieważ nie mam pojecia na temat systemów operacyjnych, a moja wiedza informtyczna sprowadza się jedynie do obsługi frontendu.

Z poważaniem

xis

  • Gość
Pasek zadań brak ukrywania
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-31, 11:22:06 »
2005-12-31 11:01:12 jomalkovic napisał:

> Reprezentuję Organizację Pozytku Publicznego, która od czasu do czasu, przekazuje zakupione ze
 > środków własnych komputery. Problem polega na tym, że staramy się, jako Organizacja Pozytku
 > Publicznego, ograniczać koszty działalności i jak najwiecej zebranych środków przekazywać
 > osobom potrzebujacym. Jeden zestaw komputerowy kosztuje nas ok 2000 złotych, w tym 350 zlotych
 > za system operacyjny W XP HE, co jest znaczącą częścią.
 >  

Przesiadka na Linuksa to bardzo dobry pomysł. Przestrzegam jednak przed zrobieniem tego \\'na ślepo\\' czyli bez przygotowania. Przydałby się w Waszych szeregach informatyk dysponujący jakąś wiedzą, zawsze możecie też zaglądać tu do nas.

 > Pytanie, czy możliwe jest instalowanie systemu Linux i tym samym rezygnacja z drogiego systemu
 > Windows.
 > Osoby, ktore otrzymują od nas komputery, często nie maja wielkiego doświadczenia w tej
 > dziedzinie. Czy nie odczują rówżnicy, wszak zdecydowana większość osób dziala jednak w
 > srodowisku Windows.

Akurat w kwestii początkujących, Linux może się okazać dużo prostszy niż windows. Największy bowiem problem mają z nim ci, którzy \\'przesiadają\\' się właśnie z windowsa.

Czy stosowany w Linuxie pakiet Office, jest kompatybilny z dokumentami
 > tworzonymi w Microsoft Office?

Tak, Linuksowy OpenOffice jest w 100% kombatybilny z windowsowym OpenOffice i ma wsparcie dla dokumentów MS Office na tym samym poziomie co jego windowsowy odpowiednik.

Czy gry lub inne programy uzytkowe będą działały w tym
 > systemie?

W większości przypadków nie, ale znakomicie działają ich Linuksowe odpowiedniki :)

Co do wyboru dystrybucji, polecam coś możliwie prostego \\'out of the box\\' i - jeśli ma to być system dla ludzi niekoniecznie z dostępem do internetu - coś co potrafi działać dobrze bez sieci. Osobiście wybierałbym między Ubuntu/KUbuntu i Suse (tym darmowym oczywiście).

Powodzenia

flak

  • Gość
Pasek zadań brak ukrywania
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-31, 22:53:15 »
2005-12-31 11:01:12 jomalkovic napisał:

> Reprezentuję Organizację Pozytku Publicznego, która od czasu do czasu, przekazuje zakupione ze
 > środków własnych komputery. Problem polega na tym, że staramy się, jako Organizacja Pozytku
 > Publicznego, ograniczać koszty działalności i jak najwiecej zebranych środków przekazywać
 > osobom potrzebujacym. Jeden zestaw komputerowy kosztuje nas ok 2000 złotych, w tym 350 zlotych
 > za system operacyjny W XP HE, co jest znaczącą częścią.
 >  
 > Pytanie, czy możliwe jest instalowanie systemu Linux i tym samym rezygnacja z drogiego systemu
 > Windows.
 > Osoby, ktore otrzymują od nas komputery, często nie maja wielkiego doświadczenia w tej
 > dziedzinie. Czy nie odczują rówżnicy, wszak zdecydowana większość osób dziala jednak w
 > srodowisku Windows. Czy stosowany w Linuxie pakiet Office, jest kompatybilny z dokumentami
 > tworzonymi w Microsoft Office? Czy gry lub inne programy uzytkowe będą działały w tym
 > systemie?
 > Proszę o odpowiedź, ponieważ nie mam pojecia na temat systemów operacyjnych, a moja wiedza
 > informtyczna sprowadza się jedynie do obsługi frontendu.
 >
 > Z poważaniem


Jeśli chodzi o wybór dystrybucji to polecam informator: www.jakilinux.org

Jakkolwiek przestrzegam (tak jak kolega) przed przejściem na Linux \\"na ślepo\\" efekty mogą być straszne. Warto zainteresować się tzw. komercyjnymi dystrybucjami Linuxa. Wbrew pozorom chodzi
jedynie o komercyjne wsparie techniczne produktu (a większość i tak dosiada w pełni darmowy odpowiednik). Przedstawiciele takich firm mogą dostarczyć bardzo dużo praktycznych informacji na temat przejścia z Windows na Linux a wręcz \\"poprowadzić za rękę\\" (zapewne odpłatnie). Owe komercyjne dystrybucje są jednak zawsze wielokrotnie (poza pewną Polską dystrybucję która wprowadza wręcz niewiarygodnę politykę cenową) tańsze od Windows. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie grupy informatyków niezwiązanych bezpośrednio z rozwojem żadnej dystrybucji ale na codzień pracujących z nimi (np. administratorzy serwerów Linuxowych itp.).

W ramach uzupełniena dodam, że coraz więcej programów i gier Windowsowych można uruchomić pod Linuxem przez emulatory. Jakkolwiek pod tym względem największą popularnością cieszy się \\"WINE\\" (www.winehq.com) - napisany od zera fragment Windows odpowiedzialny za obsługę programów. Z góry informuję ze WINE jest w pełni legalny. Jakkolwiek poza grami nie ma większego sensu go używać,  bo w Linuxsie jest bardzo dużo programów mogącym posłużyć za \\"zamiennik\\" programu pod Windows.

Maximus

  • Gość
Pasek zadań brak ukrywania
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-31, 01:37:36 »

    Posiadam PCLinuxOS no i z Synaptica zainstalowałem sobie parę pakietów do kompilacji programów


/lib
 /usr/lib
 /usr/lib/kde3
 /usr/local/lib
 /usr/lib/qt3/lib
 /usr/X11R6/lib
 Wyszło mi parę zależności typu Xorg i dalej nie pamiętam
Zrestartowałem system i po zalogowaniu ponownym pasek zadań który miałem ustawiony na ukrywanie nie chce się odkryć
Muszę go mieć na stałe na wierzchu. Jak zrobić żeby znów było
można go chować i odkrywać.
    Z poważaniem maximus.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Pasek zadań brak ukrywania
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-31, 10:29:54 »
2005-12-31 01:37:36 Maximus napisał:

>
 >
 >     Posiadam PCLinuxOS no i z Synaptica zainstalowałem sobie parę pakietów do kompilacji
 > programów
 >
 >
 > /lib
 >  /usr/lib
 >  /usr/lib/kde3
 >  /usr/local/lib
 >  /usr/lib/qt3/lib
 >  /usr/X11R6/lib
 >  Wyszło mi parę zależności typu Xorg i dalej nie pamiętam
 > Zrestartowałem system i po zalogowaniu ponownym pasek zadań który miałem ustawiony na ukrywanie
 > nie chce się odkryć
 > Muszę go mieć na stałe na wierzchu. Jak zrobić żeby znów było
 > można go chować i odkrywać.
 >     Z poważaniem maximus.

RTFM

Maximus

  • Gość
Pasek zadań brak ukrywania
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-01, 03:48:34 »
2005-12-31 01:37:36 Maximus napisał:

            Przepraszam za złe sformułowanie problemu
 
      Posiadam PCLinuxOS no i z Synaptica zainstalowałem sobie parę pakietów do kompilacji  programów

 gcc
 gcc-c++
 gcc-cpp
 libqt3-devel
 libstdc++5-devel
 libxorg-x11-devel
 libxorg-x11-static-devel
 glibc-devel
 libglib1.2-devel
 libglib2.0_0-devel
 libgtk+1.2-devel
 libgtk+2.0_0-devel
 kdebase-devel
 kdelibs-devel
 Wyszło mi parę zależności typu Xorg i dalej nie pamiętam.
Ale Synaptic doinstalował to bez problemu
W edytorze tekstowym zedytowałem plik /etc/ld.so.conf i dopisałem ścieżki do katalogów z bibliotekami:
 /lib
 /usr/lib
 /usr/lib/kde3
 /usr/local/lib
 /usr/lib/qt3/lib
 /usr/X11R6/lib
zedytowałem plik .bashrc
# .bashrc
 
 PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/usr/local/bin:/usr/local/sbin
 ENV=$HOME/.bashrc
 CFLAGS="-march=i686 -O2 -mcpu=i686 -pipe -falign-functions=4 -fomit-frame-pointer -mfancy-math-387"
 CXXFLAGS=$CFLAGS
 USERNAME="xxxxx"
 export USERNAME ENV PATH CXXFLAGS CFLAGS
 
 # Source global definitions
 if [ -f /etc/bashrc ]; then
 . /etc/bashrc
 fi
  Zrestartowałem system i po zalogowaniu ponownym pasek  zadań który miałem ustawiony na ukrywanie nie chce się odkryć
  Muszę go mieć na stałe na wierzchu. Jak zrobić żeby znów          było można go chować i odkrywać.
     Z poważaniem maximus.