Nowe posty

Autor Wątek: Mandrake 10.1 - problem z instalacją  (Przeczytany 2317 razy)

xaerxess

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« dnia: 2005-12-22, 22:44:51 »
Witam,
Na wstępie powiem, że z linuxa jestem zielony ;P Mam pytanie: Jak i czym najlepiej podzielić przestrzeń dyskową przed instalacją auroxa. Mam 2 dyski (oba NTFS): 10 GB (zainstalowany win xp) wolne ok 5GB i 40 GB (ok 20 GB pierdół :P). Chciałbym też moć mieć dostęp do danych (np. mp3) z linuxa i windowsa... Czy muszę formatować dysk(i)? Jak tak, to proszę napiszcie jak podzielić i nazwać partycje.

darvark

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-23, 09:07:02 »
2005-12-22 22:44:51 xaerxess napisał:

> Witam,
 > Na wstępie powiem, że z linuxa jestem zielony ;P Mam pytanie: Jak i czym najlepiej podzielić
 > przestrzeń dyskową przed instalacją auroxa. Mam 2 dyski (oba NTFS): 10 GB (zainstalowany win
 > xp) wolne ok 5GB i 40 GB (ok 20 GB pierdół :P). Chciałbym też moć mieć dostęp do danych (np.
 > mp3) z linuxa i windowsa... Czy muszę formatować dysk(i)? Jak tak, to proszę napiszcie jak
 > podzielić i nazwać partycje.
 
najpierw poszukaj i poczytaj o samym linuksie. pozniej przejrzyj np to http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=172
i podobne, pozatym na auroxie tzn ich stronie jest pelno opisow, tak samo na ich forum.
powodzenia

sco

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-23, 19:05:36 »
2005-12-22 22:44:51 xaerxess napisał:

> Witam,
 > Na wstępie powiem, że z linuxa jestem zielony ;P Mam pytanie: Jak i czym najlepiej podzielić
 > przestrzeń dyskową przed instalacją auroxa. Mam 2 dyski (oba NTFS): 10 GB (zainstalowany win
 > xp) wolne ok 5GB i 40 GB (ok 20 GB pierdół :P). Chciałbym też moć mieć dostęp do danych (np.
 > mp3) z linuxa i windowsa... Czy muszę formatować dysk(i)? Jak tak, to proszę napiszcie jak
 > podzielić i nazwać partycje.

Najlepiej utworzyc sobie partycje w Partition Magic. Ale radze wczesniej poczytac cos niecos na ten temat :P


darvark

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-23, 20:47:47 »
 > Najlepiej utworzyc sobie partycje w Partition Magic. Ale radze wczesniej poczytac cos niecos na
 > ten temat :P
 >
 >
jak uzyjesz aprtition magic to recze ci ze system ci nie pojdzie. moze sprobuje sie zainstalowac ale nie wroze mu swietlanej przyszlosci.. aurox podobnie jak redhat czy fedora ma intuicyjny graficzny program do partycjonowania tzw diskdruid. uzywaj tego bo nie znam windowsowego narzedzia do tworzenia partycji linuksowych. ewentulanie pm mozesz uzyc do wygospodarowania wolnego miejsca nic wiecej. tworzenie partycji i systemow plikow tylko przy uzyciu narzedzi linuksowych.

vacpan

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-30, 13:33:25 »
2005-12-22 22:44:51 xaerxess napisał:

> Witam,
 > Na wstępie powiem, że z linuxa jestem zielony ;P Mam pytanie: Jak i czym najlepiej podzielić
 > przestrzeń dyskową przed instalacją auroxa. Mam 2 dyski (oba NTFS): 10 GB (zainstalowany win
 > xp) wolne ok 5GB i 40 GB (ok 20 GB pierdół :P). Chciałbym też moć mieć dostęp do danych (np.
 > mp3) z linuxa i windowsa... Czy muszę formatować dysk(i)? Jak tak, to proszę napiszcie jak
 > podzielić i nazwać partycje.

Ja bym zrobił tak :
Dysk 10GB dał na Linuxa cały. Na dysku 40 GB bym zrobił 2 partycje jedna ok 15 GB a druga resztę. Na 15 GB windows i programy do niego potrzebne a reszta na FAT32 i była by wspólna dla Linuxa i windows . Generalnie FAT32 nie jest najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie ale NTFS jest słabo obsługiwany pod Linuxem. Jeśli chcesz NTFS to zainteresuj sie czymś o nazwie Captive NTFS. Korzystałem z tego kiedyś ale zapis jest strasznie wolny ....

Yako

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-22, 20:56:27 »
W czasie próby instalacji Mandrake`a, Slacka czy Auroxa wszystko idzie OK do tego momentu:
...
hda: max request size 1024 KiB
hda: lost interrupt
hda: lost interrupt
hda: lost interrupt
 i pózniej instalacja [wszystkich wyżej wymienionych systemów] zatrzymuje się i nic się nie dzieje.

.... będę wdzięczny za info

Maciek_Rutecki

  • Gość
Mandrake 10.1 - problem z instalacją
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-22, 21:49:58 »
2005-12-22 20:56:27 Yako napisał:


 > hda: lost interrupt

Wpisz komunikat błedu w wyszukiwarkę, po lewej stronie.

--
Maciek