Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja pod HP Omen  (Przeczytany 1656 razy)

Offline DzikSpodLasu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Dystrybucja pod HP Omen
« dnia: 2024-03-20, 20:39:43 »
Siemka!

Moi drodzy, ostatnio testowałem kilka dystrybucji linuxa na słabszym sprzęcie AMD w celu zapoznania się z komendami i środowiskami graficznymi, problem pojawil się gdy zainstalowałem Minta Cinnamon 21.3 wer. x-org na swoim głównym laptopie HP Omen.
Mianowicie system podczas rozgrywek w CS2 czy Fishing planet nie przełącza się na wydajniejszą grafikę. Ręczne przełączenie powoduje zawieszanie się pulpitu po kilku sekundach. Dodatkowo podłączony drugi monitor pod HDMI robi dziwne jazdy, uruchamia aplikacje na środku [polowa aplikacji jest na ekranie monitora laptopowego a druga na ekranie dodatkowym] sterowniki testowane zarówno najnowsze jak i zalecane wszystkie z zamknietym zrodlem.

Laptop HP Omen 16,1
1920x1080 144hz
ryzen 5 5600h [+ integra AMD]
RTX 3050ti
16GB DDR4
2x 500gb NVME

Dystrybucja oparta na ubuntu/debianie/arch itd. jest dla mnie bez wiekszego znaczenia
Ze środowisk najlepiej LXQT/Cinnamon [rozstawienie wszystkiego tak jak w windowsie]
Jesteście w stanie coś polecić ew. zaproponować rozwiązanie?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #1 dnia: 2024-03-21, 18:13:22 »
Wszystkie problemy pytaniami nie naprawisz.
Musisz się nauczyć
- czytać logi systemowe,
- badania możliwych przyczyn,
- wyszukiwania możliwych rozwiązań
-  i zgłaszać błędy w odpowiednie miejsca
Przykład poradnika  https://github.com/tele1/LinuxTutorial/blob/main/Menu.md

Ewentualnie zmienić system lub sprzęt.
Jakkolwiek do samych komend ( bez grania i sprzętu ) wystarczy Ci maszyna wirtualna.
( np. VirtalBox )
« Ostatnia zmiana: 2024-03-21, 18:16:28 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #2 dnia: 2024-03-23, 10:01:19 »
No i jak Ci idzie?
Znalazłeś coś ciekawego w logach systemowych lub rozwiązałeś jakiś z problemów?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 883
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #3 dnia: 2024-03-24, 21:41:11 »
Jedna - ogólna - uwaga. Będąc przez lata zadowolonym raczej użytownikiem procesorów od AMD zawsze stroniłem od dystrybucji, na których są stare kernele, albowiem goście finansowani przez AMD czynnie uczestniczą w rozwoju tak samego kernela, jak i sterowników dla ich grafiki. W Mint 21.3 masz jeszcze serię 5.15. Weź na pokład nowszą dystrybucję (choćby jakąś Fedorę) i sprawdź czy masz te same problemy. Nawet instalować nie musisz.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #4 dnia: 2024-03-25, 00:02:10 »
- Przy nowym sprzęcie bardzo ważne są sterowniki.
Wtedy najnowszy kernel jak i inne pakiety np. mesa, itp. się przydają
 lub po prostu są konieczne aby system zadziałał.
Czasami wybór może zależeć nie od nazwy dystrybucji,
 ale od tej która ostatnio została wydana z najnowszymi pakietami.
- Niektóre dystrybucje posiadają menadżer sterowników i kerneli.
Można sobie czasem także wersję zmienić.
Dotyczy to przykładowo dystrybucji opartych o Ubuntu ( w tym Minta ) oraz Manjaro.
- Dodatkowo w niektórych dystrybucjach można sobie zaktualizować dodając zewnętrzne repozytoria,
ale nie jest to zalecane dla początkujących użytkowników,
ponieważ jeśli wystąpią problemy to ta osoba musi umieć sobie z nimi poradzić.
( umiejętność używania Timeshift - polecana )
Jeśli zajdzie kiedyś taka potrzeba, to można się spytać developerów kernela co oni polecają.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline DzikSpodLasu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #5 dnia: 2024-03-27, 22:01:41 »
Udało mi się rozwiązać problem! :) niestety nie w taki sposób jak zaproponowaliście.

- Odinstalowałem Protona oraz steama
- zainstalowałem steam na nowo
- pobrałem najpierw gry, które są obsługiwane natywnie i chciałem sprawdzić efekt, trafiłem :) gry uruchamiają się elegancko a Dirt 4 ma więcej fps niż na Win11
- co ciekawe późniejsza instalacja protona i dopiero instalacja gier, poprawnie przełącza grafikę


Co sugerujecie w takim razie? jaki system tu postawić? mam w ostatnim czasie taki teoretyczny zarys sytuacji, ale nie wiem czy jest słuszny.

- Debian > stabilny ale stary kernel i oprogramowanie, aktualizowane są co kilka lat?
- Fedora > stabilna lecz mniej od debiana i jej zasoby są aktualizowane co 6 miesięcy?
- Arch > najbardziej podatny na "niestabilność" z racji iż jest ciągle aktualizowany?

w zasadzie chciałbym uczyć się systemu, może któregoś pięknego dnia mi się to przyda :) z tego co rozumiem złotym środkiem mogłaby okazać się Fedora?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #6 dnia: 2024-03-27, 23:30:08 »
Jeśli uparcie chcesz zmienić system to ja mogę poradzić byś najpierw przetestował Debiana i Fedorę
Z być może sprawią Ci problemy, ale poznasz lepiej system i pakiety zanim przeskoczysz na inne systemy.
- Debian ma starsze pakiety domyślnie i będziesz musiał znaleźć poradnik jak zainstalować sterowniki Nvidia
- W Fedorze prawdopodobnie będziesz musiał poszukać poradnika jak zainstalować sterowniki.
Jak chcesz wskoczyć na Archa to zapoznaj się także z ich wiki. https://wiki.archlinux.org/
Mozesz się posiłkować translatorami on-line
Oraz wbudowanym translateorem w przeglądarce jak na zdjęciu masz ikonke z dziwnym znaczkiem i " A".


Ubuntu, Linux Mint, Manjaro to są o tyle przyjazne dla użytkownika że
- Mają od razu zamknięte sterowniki przy instalacji, tylko trzeba je wybrać.
Ewentualnie z menadżera w systemie.
- To samo tyczy się zmiany kernela

Manjaro bazuje trochę na Archu, ale nie jest identyczne.
Może czasem ma nowsze pakiety.
Jeśli chcesz na Archa to pierw zobacz Manjaro, oszczędzisz sobie ponownej nauki komend obsługi pakietów.
Do grania masz Ubuntu i " Archa ", zwłaszcza że to pierwsze jest wspierane przez Steam, to drugie nie wiem.
Na Ubuntu nie ma tylu aktualizacji, więc niektóre pakiety mogą być starsze, czasami trzeba sobie dodać zewnętrzne repozytorium.

Arch nie jest polecany nowym użytkownikom. Jest raczej polecany do nauki systemu od bardzo prymitywnych podstaw z terminala.
Nie wiem czy to dobrze ująłem. Instalując system z terminala uczysz się także obsługi systemu z terminala.
Od niedawna chyba wyszła możliwość instalacji w sposób graficzny, ale nie jestem na bieżąco z wszystkimi nowinkami.

Jeszcze coś, wszystkie systemy możesz najpierw przetestować
- Na maszynach wirtualnych np. Oracle VM VirtualBox
- Lub w przeglądarce na https://distrosea.com/
« Ostatnia zmiana: 2024-03-27, 23:55:00 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 883
    • Zobacz profil
Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« Odpowiedź #7 dnia: 2024-03-29, 11:33:05 »
Hmmm... To jeszcze by Ci pomieszać. Będąc bodaj od kilkunastu już lat szczęśliwym użytkownikiem Archa wcale nie zauważam jakiejś jego "niestabilności". Natomiast jeśli miałbyś grać, to może... CachyOS (https://cachyos.org/)? To taki Arch na sterydach, gdzie masz większość paczek kompilowanych na nowsze architektury oraz więcej kerneli, które potrafią zwiększyć wydajność komputera. Zasadniczo cała reszta taka sama.
Masz jeszcze coś takiego jak SteamOS, który jest systemem pod gry (https://store.steampowered.com/steamos, a pobrać możesz stąd: https://store.steampowered.com/steamos/download?ver=steamdeck)