Nowe posty

Autor Wątek: Asus E200H "System Freeze"  (Przeczytany 388 razy)

Offline djarr

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Asus E200H "System Freeze"
« dnia: 2024-03-06, 22:32:33 »
Witam
Słowem wstępu - z linuksem od lat ..nastu, zastosowania domowe/podstawowe, terminal w stopniu podstawowym, możliwe błędy w terminologi.. jak też ortografii:)
Posiadam tytułowego laptopa czy też nettopa 2GB RAM i 30GB dysk, pod Windowsem była masakra, nie dość że wgranie jakiejkolwiek aktualizacji systemu było karkołomnym/niewykonalnym zadaniem (z racji braku miejsca na dysku) to i responsywność tego tandemu .. była jak za 30GB hdd talerzowych:)
Instalowałem Manjaro i MXLinux, niestety system po kilkunastu minutach pracy, raczej bez względu na obciążenie procka/zajętość pamięci (4GB swap), się zawiesza/zamraża, pozostaje twardy reset.
W Manjaro mam możliwość (user friendly) instalacji starszych kerneli.. przy 5.4 działa dobrze - nie ma zwiechy, ale responsywność, szczególnie gdy trzeba posiłkować się swapem, jest odczuwalnie gorsza.
Zrobiłem podstawowe rozeznanie/wyszukiwanie, ale to tylko potwierdziło nieliczność i .. nieznaczność :) problemu.
Jeśli macie jakieś sugestie .. chętnie poświęce kilka dodatkowych h. dla swojego ulubionego OSa, bo nie dla firmy na A. :)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Asus E200H "System Freeze"
« Odpowiedź #1 dnia: 2024-03-07, 07:31:19 »
Cytuj
responsywność (...) jest odczuwalnie gorsza.

Te komputery były wydajnościowym guano w dniu premiery (takie było ich założenie konstrukcyjne - poświęcasz jakąkolwiek wydajność na rzecz niskiej ceny). Nie rozumiem Twoich oczekiwań od 8-letniego fabrycznie underclockowanego dwuwatowego procesora z 2GB RAM...

Jak mam strzelać, może jakoś zadziała:
* 32-bitowe OpenBSD z XFCE.
* 32-bitowy Void Linux  z XFCE
* 32-bitowy Artix XFCE OpenRC
« Ostatnia zmiana: 2024-03-07, 07:47:50 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline djarr

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Asus E200H "System Freeze"
« Odpowiedź #3 dnia: 2024-03-08, 20:49:13 »
Cuż, pamiętam te zabawne filmiki z czasów moich pierwszych przymiarek do Linuksa (Ubuntu 06)..  to był czas gdy w.xp zastępowała 7 o ile mnie pamięć nie myli, a w każdym razie była medialna nagonaka na pirackie kopie w., gdzie przy pomocy tego systemu reanimowano stare pudła:). I w moim przypadku, po latach, się to potwierdziło - te padło asusa dostało drugie życie, do podstawowych zastosowań - przeglądarka internetowa, yt działa wystarczająco, a z nowszymi kernelami .. nadspodziewanie nawet (przez wspomniane kilkanaście minut niestety). Laptopik jest po córce (nie było rozsądnym kupowanie dziecku droższego) a teraz będzie mi służył jako dyżurny na działce:)