Nowe posty

Autor Wątek: Linux pod mocny sprzęt  (Przeczytany 576 razy)

Offline DzikSpodLasu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Linux pod mocny sprzęt
« dnia: 2024-01-24, 23:00:10 »
Siemka!

Po ostatnich jazdach z mintem, chciałbym spróbować czegoś innego, nie opartego na ubuntu. Ogólnie jestem początkującym użytkownikiem, chciałbym nauczyć się obsługi terminala, korzystać będę z takich programów/aplikacji jak : Steam, Firefox, Visual studio code, gimp, discord. Wybrałem sobie kilka dystrybucji, co polecacie?

- Euro Linux
- Fedora 39
- Manjaro KDE Plasma


Specyfikacja kompa:
AMD Ryzen 7 5700G
Nvidia GeForce RTX4070
Lexar 32GB DDR4
Asus PRIME B550M-A
ENDORFY Vero L6 600W
Dell G2722HS Monitor

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Odpowiedź #1 dnia: 2024-01-25, 01:02:22 »
Albo przetestuj ( oprócz gier 3D ) na Virtualboxie, a potem sobie zainstaluj.
https://www.youtube.com/watch?v=eWQvGJmtUO4&list=PL144PdtmXQorEMmXiO0s0UZSPQu6czD4A
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Odpowiedź #2 dnia: 2024-01-25, 07:23:05 »
Od dłuższego czasu używam Manjaro KDE (mam ogólną alergię na systemy RPMowate). Intel i9 12 gen+RTX3060 w domu, Ryzen 7 5800X3D+RTX 3060 (poprzednio Xeon Silver 4114+ GTX 760) w pracy. Drivery Nvidii z repozytorium (nie z AURów). System jako taki robi zero problemów (poza fuckupem z XFS z zeszłego roku, ale to strzeliło większość dystybucji z aktualnymi kernelami). Jak się zastanowię, to żaden system mi nie robił problemów (poza ostatnio Gentoo) - a przeszedłem chyba wszystkie z top-25.

W domu Steam (też z bazowego repo) i na nim dużo gier. Wszystkie pozostałe przez ciebie wymienione aplikacje też (i dużo więcej - moja partycja Root z samym systemem i aplikacjami z repo ma zajęte 41GB, ale to głównie pakiety developerskie, a Steam i JetBrains, rustup i podobne rozwiązania trzymają aplikacje na partycji domowej).

EDIT: z ciekawości - ten Steam z poprzedniego postu był instalowany z pakietów natywnych czy ze snap-a?
« Ostatnia zmiana: 2024-01-25, 07:56:40 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline DzikSpodLasu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Odpowiedź #3 dnia: 2024-01-25, 11:39:07 »
To pobieram w takim razie Manjaro :)

1. Miałeś kiedyś taką sytuację żeby Ci system nie wstał?
2. W zasadzie czy jest w stanie ten system wywalić się na swoich aktualizacjach do tego stopnia, że nie wstanie?
3. Jeśli się coś odwala, co najczęściej jest przyczyną? ew. jaki jest główny objaw?
4. Steama instalowałem z menadżera oprogramowania, nie pamiętam czy wybrałem flatpacka czy snapa, ale raczej druga opcja

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Odpowiedź #4 dnia: 2024-01-25, 12:13:38 »
Cytuj
1. Miałeś kiedyś taką sytuację żeby Ci system nie wstał?
Tak. Ale, że na dysku mam (oprócz Win i FreeBSD) zawsze co najmniej 3 różne Linuksy, naprawa nie była problemem. (um, no tak, dodatkową pomocą jest to, że w pracy robię customowe Linuksy składane "z zapałek" więc proces bootowania większości dystrybucji znam od podszewki i łatwiej mi diagnozować problemy)

Cytuj
2. W zasadzie czy jest w stanie ten system wywalić się na swoich aktualizacjach do tego stopnia, że nie wstanie?
W Manjaro i Arch mi się to nie zdarzyło, poza sytuacją nieudanej aktualizacji kernela w Arch jak źle skonfigurowałem katalogi tymczasowe (on pierw kasuje stary kernel i initrd a potem instaluje/generuje nowy. Jak się sypnie w trakcie, to masz system bez kernela). Dlatego i w Archu i w Manjaro warto mieć zainstalowanego jakiegoś kernela LTS (w Arch to będzie linux-lts, w Manjaro teraz linux66). Jak się system uwali złym/brakiem kernela, jest z czego podnieść awaryjnie.

Cytuj
3. Jeśli się coś odwala, co najczęściej jest przyczyną? ew. jaki jest główny objaw?
Njaczęściej są to "naprawy i złote razy" z forów do innego systemu albo sprzed 10 lat.

W Manjaro trzeba pamiętać, że AURy są do Archa i zakładają zainstalowane pakiety w wersjach z Archa. Trzeba uważać z aplikacjami systemowymi. Ale ja jak dotąd nie miałem z tego powodu problemów.

Cytuj
4. Steama instalowałem z menadżera oprogramowania, nie pamiętam czy wybrałem flatpacka czy snapa, ale raczej druga opcja
Steam ze snapa ma znane problemy - to nieoficjalna wersja robiona przez kogoś "w garażu", w żaden sposób nie wspierana przez Valve'a -- i strasznie im psuje wizerunek wśród użytkowników Linuksa.
« Ostatnia zmiana: 2024-01-25, 12:19:13 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Odpowiedź #5 dnia: 2024-01-25, 13:47:28 »
Cytuj
2. W zasadzie czy jest w stanie ten system wywalić się na swoich aktualizacjach do tego stopnia, że nie wstanie?
Nie powinien, ale cuda się zdarzają i nie dotyczy to tylko dystrybucji Linux.

Dlatego polecam się zapoznać chociaż z tematami podanymi w
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25697.0.html
oraz https://github.com/tele1/LinuxTutorial/blob/main/Menu.md

Edytowane
Jeszcze można użyć Timeshift + systemu na USB do odzyskiwania systemu z kopii, tzw. migawki.
Lub jak ktoś woli po prostu skopiować logi, zainstalować na nowo system i zgłosić błąd developerom.
« Ostatnia zmiana: 2024-01-25, 13:52:54 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Odpowiedź #6 dnia: 2024-01-25, 14:17:16 »
Cytuj
Jeszcze można użyć Timeshift + systemu na USB do odzyskiwania systemu z kopii, tzw. migawki.
Lub jak ktoś woli po prostu skopiować logi, zainstalować na nowo system i zgłosić błąd developerom.

W Manjaro lubię m.in domyślnie zainstalowanego Timeshifta, jeżeli system postawiony jest na BTRFS.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy