Nowe posty

Autor Wątek: Aplikacje w małych okienkach  (Przeczytany 956 razy)

Offline Konramil

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Aplikacje w małych okienkach
« dnia: 2024-01-13, 11:51:39 »
Witam.
 Zainstalowałem POP!os na laptopie. Wszystko wydaje się być w porządku. Jednak Steam i gry ze Steama  otwierają się w małych okienkach. Okienka gry nie mogę rozciągnąć czy powiększyć. Sama aplikacja Steam skaluje się do pełnego ekranu ale czcionka napisów zostaje mikroskopijna.
 Coś z tym można zrobić?

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #1 dnia: 2024-01-14, 12:13:01 »
A czy wchodziłeś w steam > ustawiena > interfejs , i czy masz tą opcje zaznaczoną

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline Konramil

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #2 dnia: 2024-01-14, 15:24:44 »
Tak, mam to zaznaczone.
Akurat steama da się rozciągnąć ale tekst dalej jest wielkości 3, 4 pkt.
Tak to wygląda:

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #3 dnia: 2024-01-14, 17:42:19 »
Chyba źle się zrozumieliśmy, masz problem z samą aplikacją steam (co na pierwszy rzut oka wygląda normalnie), czy z grami uruchamianymi ?
I jakiej karty graficznej używasz, bo u mnie na NVIDIA RTX 3O6O działa wszystko dobrze.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline Konramil

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #4 dnia: 2024-01-14, 18:27:34 »
 Kłopot jest i ze steamem i z grami. Steama mogę przynajmniej rozciągnąć, choć i tak ledwo mogę przeczytać co tam jest napisane. Gra (civilization vi) odpala mi się w okienku (z mikroskopijną czcionką) i jej już nie mogę rozciągnąć. Jak bym umiał ją rozciągnąć to resztę można załatwić z poziomu gry.
 No ale podstawowym problemem jest ta drobniutka czcionka w odpalanych programach. Korzystam z laptopa z zintegrowaną kartą:  AMD Radeon RX Vega 7. Może to rzeczywiście wina sterowników. Ala to moje pierwsze doświadczenie z tym systemem. I trudno mi jest się w nim odnaleźć.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #5 dnia: 2024-01-14, 20:26:03 »
Sprawdziłem na steamie jakie ta gra ma wymagania systemowe https://store.steampowered.com/app/289070/Sid_Meiers_Civilization_VI/?l=polish i min. potrzebuje 1 GB VRAM, tak więc na Twojej grafice powinna działać. Niestety nie mam pojęcia dlaczego u Ciebie steam tak się zachowuje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline Konramil

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #6 dnia: 2024-01-15, 11:17:15 »
 Na dzisiaj sprawa wygląda tak:
 Gra byłą ustawiana na otwieranie się w okienku. Dopasowałem też rozdzielczość wyświetlania do rozdzielczości ekranu. Za pierwszym razem pomogło. Ale przy kolejnym otworzeniu obraz wyświetlany rozjechał się z tym który widzi myszka. Tzn obraz mam przesunięty w prawy górny róg, czyli menu jest zamiast na środku to gdzieś pod prawym górnym rogiem. Ale myszka widzi je dalej na środku. Część menu jest poza ekranem i nie mogę teraz zmienić ustawień. Spróbuję ją przeinstalować.
 Steam dalej bez zmian.
Spróbuję uaktualnić sterowniki.
Mam jeszcze pytanie. W biosie nie muszę niczego przestawiać? A i gdzie znajdę te opcje uaktualnienia sterowników.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #7 dnia: 2024-01-15, 11:56:37 »

Mam jeszcze pytanie. W biosie nie muszę niczego przestawiać? A i gdzie znajdę te opcje uaktualnienia sterowników.
Nigdy nie używałem systemu POP OS, ale aby zainstalować jakiekolwiek sterowniki dla Twojego GPU to musisz uruchomić menadżera oprogramowania, i wpisać amd lub amdgpu, i je po prostu zainstalować.

EDIT.

Jeszce znalazłem to https://support.system76.com/articles/linux-gaming/ być może się przyda.
« Ostatnia zmiana: 2024-01-15, 12:21:11 wysłana przez robson75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Aplikacje w małych okienkach
« Odpowiedź #8 dnia: 2024-01-18, 04:46:34 »
Cytuj
POP!os na laptopie ...
z zintegrowaną kartą:  AMD Radeon RX Vega 7 ...

W screenie na forum widzę rozdzielczość 3072 × 1728 pikseli

Typowe rozdzielczości
4K - 3840×2160 , 16:9 ( QFHD )
HD 1080p - 1920×1080 , w formacie panoramicznym 16:9 , zwanym Full High Definision ( FHD )
HD 720p - 1280×720
SVGA - 800x600 ( Do Steam nie używamy )
VGA / SD / 480p - 640x480 ( Do Steam nie używamy )

Im większa rozdzielczość tym lepsza, np. 4K.
Na pasku menu na dole, obok ikonki Steam masz kółko zębate odpowiedzialne za ustawienia.
Tam możesz zmienić rozdzielczość ekranu.
Ja tobie polecam 1920×1080 i sam używam na większym monitorze.
Ale nie obiecuję że będzie to dobrze wyglądać.
Ponieważ niektóre laptopy mają niestandardową rozdzielczość i może zmiana rozdzielczości albo uciąć obraz albo nienaturalnie rozciągnąć.
Dodatkowo np. u mnie ikonka na pasku menu nie skaluje się do 4K (staje się mniejsza), ale nie miałem czasu tego zgłosić developerom na GitHub.
( źle się wyraziłem odnośnie ikonki - ona ma być mniejsza, ale wraz z powiększaniem menu to ikonka powinna rosnąć, ona rośnie tylko do pewnego momentu. )

Cytuj
W biosie nie muszę niczego przestawiać?
Nie.

Zainstalowane domyślne sterowniki powinny być na "otwartej" licencji i w teorii powinny się aktualizować automatycznie wraz z całym systemem.
Nic nie trzeba robić oprócz czasami aktualizacji systemu dla jego bezpieczeństwa.
Mogą być dostępne także sterowniki AMDGPU PRO , ale w tym przypadku chyba raczej Ci nie pomogą, a jest możliwość popsucia systemu.

Warto także wiedzieć że niektóre programy mogą się różnić czcionką.
To zależy czy zostały napisane w QT, czy GTK i mogą mieć osobną aplikację do ustawień.
« Ostatnia zmiana: 2024-01-18, 12:35:55 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.