Nowe posty

Autor Wątek: Nie chce mi zaproponować początkowego układu partycjonowania opensuse  (Przeczytany 1557 razy)

Offline Maksiu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Słuchajcie jestem nowy i instaluję sobie opensusa. Wszystko działa, wszystko ładnie, przeprowadza mi instalację, a niechcący nacisnęłem przerwanie instalacji. Potem coś mi aię restartuje I pojawia mi się takie niebieskie menu i nie pamiętam co kliknęłem, ale kliknąłem to co mi działało i teraz przy partycjonowaniu dysków pokazuje mi, że "nie można zaproponować początkowego układu partycjonowania nawet po wyregulowaniu ustawień instalacji z przewodnikiem". A ja tam nie chce robić ręcznego partycjonowania, boxoś jeszcze rozwale. Bardzo proszę o pomoc
« Ostatnia zmiana: 2023-11-10, 17:38:39 wysłana przez Maksiu »

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
W czym problem ?
Zainstaluj Suse od nowa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Domyślam się że problem w tym że po restarcie system z jakiegoś powodu nie sugeruje przewodnika instalacji.

1. Jakie Suse zostało pobrane dokładniej?
Bo w tym nowym Tumbleweed oraz Leap nie widzę wersji live.
Jakakolwiek dystrybucja Live jest potrzebna abyś wkleił nam wynik komend które pokazały by partycje,
aby na podstawie tego coś doradzić.
np.
 lsblk -o name,fstype,label,partlabel,mountpoint,partflags | grep -v "/snap/"

2. Czy zamierzasz używać opcję secureboot w Biosie/Uefi?

3. Czy zamierzasz używać inne systemy na tym samym dysku, jesli tak to jakie?

4. "  A ja tam nie chce robić ręcznego partycjonowania, boxoś jeszcze rozwale. "
- Uprzedzam, że źle wybrana opcja może sformatować cały dysk, aby zainstalować system.
 Dlatego ja zawsze "ręcznie" tworze partycje, choćby przy pomocy GParted.
Instalację możesz poćwiczyć na maszynie wirtualnej.

5. Polecam tworzyć opisy partycji podczas ich tworzenia.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Maksiu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
W czym problem ?
Zainstaluj Suse od nowa.
Jak mógłbym zainstalować suse od nowa?

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Po prostu, uruchom jeszcze raz system z live z nośnika usb czy płyty zainstaluj.
Może się okazać że będziesz zmuszony sformatować partycje na którym masz wadliwie zainstalowane suse. Nie wiem jak to jest w suse, czy masz dostęp do programu gparted, czy po uruchomieniu od razu startuje instalator. Jeżeli tak to weź pobierz ISO jakiegokolwiek linuxa np. linux mint, i po uruchomieniu live uruchom program gparted, i sformatuj partycje na którym jest suse.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Prosimy także o uzbrojenie się w jakiś telefon z aparatem,
abyś nam wkleił zdjęcie błędu, jeśli takie wystąpi oraz zdjęcie wszystkich partycji z menadżera dysków lub z instalatora
 jeśli nie ma możliwości skopiowania wyniku komend tutaj np. z systemu linuxa typu live.
OpenSuse posiada tryb recovery, ale w nim jest tylko terminal
i aby skopiować wynik komend na forum to przydałby się aparat.

Alternatywna komenda która pokaże partycje to
sudo parted -l
( może także zadziałać bez sudo poniewaź w trybie recovery powinieneś mieć być odrazu zalogowany jako root )
( Zauważyłem że na OpenSuse działa zarówno sudo jak i su )
« Ostatnia zmiana: 2023-11-11, 12:45:10 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.