Nowe posty

Autor Wątek: Korzystanie dwóch użytkowników z zalogowanego serwera.  (Przeczytany 582 razy)

Offline jackusik

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Wątek jest pokłosiem wcześniejszego wątku "Awaria kwin. Włączył się kwin_X11. Nie działąją efekty pulpitu. Geforce GT 710." na tym forum. Nie znalazłem rozwiązania na przywrócenie kwin do pierwotnej sprawności. Mogę używać nowego klienta. Problem polega tylko na tym, że po zamontowaniu serwera nowy klient może jedynie oglądać i pobierać dane, ale nie może zapisać. Próby zmiany uprawnień właścicielem grupy, rootem nic nie dają. Wpis w fstab umiem jedynie napisać tak, że pełne uprawnienia posiada albo jeden albo drugi użytkownik. Mój wpis w fstab:
//192.0.1.2/home /mnt/serwer   cifs auto,username=aaaaa,password=aaaaa,uid=1000,gid=1000,vers=2.0    0   0
Może ktoś wie jak napisać komendę logowania aby obaj klienci mogli w pełni korzystać z zasobów?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Korzystanie dwóch użytkowników z zalogowanego serwera.
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-10-24, 14:20:53 »
Z tym nowym klientem to masz na myśli że utworzyłeś nowe konto użytkownika?
- Jeśli tak to sprawdź na obu kontach komendę  groups lub użyj
groups twoja_nazwa_użytkownika
ponieważ podejrzewam / zgaduję że różnią się ( pierwsze to konto administratora, drugie użytkownika bez uprawnień adm / sudo ( nie jestem pewien ) )
Poradnik znajdziesz np. na https://linuxiarze.pl/uzytkownik/

A odnośnie kwin jeśli na nowym końcie użytkownika działa, to też nie wiem który plik trzeba usunąć lub podmienić ( w katalogu domowym ),
 aby kwin zaczął działać.

A odnośnie tego wpisu fstab to mógłbyś wyjaśnić?
Tego wpisu używasz dla samby i jaki dokładnie masz błąd?
...
« Ostatnia zmiana: 2023-10-24, 14:25:05 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline jackusik

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Korzystanie dwóch użytkowników z zalogowanego serwera.
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-10-24, 14:52:34 »
Być może niedokładnie opisałem problem. Obecnie mam dwóch klientów bez uprawnień administracyjnych. Stary klient, który ma uszkodzony kwin i nowy. Obaj klienci należą do tych samych grup (również do sudo).
Komenda logowania danych z serwera jest prawie tak stara jak Ubuntu. stosuję taką formułę od pierwszych wydań Ubuntu powtarzając ją z wydania na wydanie lekko tylko modyfikując. Na czym polega problem we wpisie.
Jak wpiszę bez podania uid i gid
//192.0.1.2/home /mnt/serwer   cifs auto,username=aaaaa,password=aaaaa,vers=2.0    0   0
to mogę zalogować zasób bez problemów. Problem tylko w tym, że dostęp ma tylko root.
Jak wpiszę z uid i gid
//192.0.1.2/home /mnt/serwer   cifs auto,username=aaaaa,password=aaaaa,uid=1000,gid=1000,vers=2.0    0   0
To pełen dostęp ma tylko klient o gid 1000. Reszta może tylko oglądać i pobierać ale nie zapisywać czy modyfikować. Muszę się jeszcze przełączać między jednym klientem a drugim i jak nie mam pełnego dostępu do danych to jest to dla mnie duży problem.
Jeżeli jest jakiś inny sposób montowania zasobu z pełnymi prawami klientów z uid i gid powyżej 1000 to właśnie pytam o taki pomysł.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Korzystanie dwóch użytkowników z zalogowanego serwera.
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-10-25, 02:48:32 »
W https://wiki.ubuntuusers.de/mount.cifs/
znalazłem fragmenty ( po przetłumaczeniu

Cytuj
Ponieważ synchronizacja uprawnień odbywa się poprzez transfer z uid, gid, dir_modei , działa ona poprawnie tylko wtedy, gdy użytkownicy uzyskujący dostęp na serwerze i kliencie mają ten sam identyfikator użytkownika (UID) i identyfikator grupy (GID). file_modeW razie potrzeby należy je dostosować.

Ponieważ zmiana identyfikatora użytkownika i grupy może mieć daleko idące konsekwencje, nie można tego zrobić po prostu z menu GNOME, ale trzeba usermod użyć polecenia w terminalu. Zobacz także man usermod .
Cytuj
Jednakże szczególną cechą cifsjest to, że mount.cifsbit SUID musi być ustawiony i tylko właściciel punktu montowania może zamontować udział. Jeśli wielu użytkowników ma mieć możliwość montowania tego samego udziału, dla każdego z nich należy utworzyć oddzielny punkt montowania i osobny wpis w fstab .

Jak tworzę nowego użytkownika komendą sudo useradd przyklad1
 to rzeczywiście uid i gid są wyższe. ( sprawdzałem przy pomocy komendy id nazwa_uzytkownika )

Jeszcze znalazłem taki wpis  https://askubuntu.com/questions/1066206/mount-cifs-share-with-different-machine-users
Może coś pomoże?
« Ostatnia zmiana: 2023-10-25, 02:52:57 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline jackusik

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Korzystanie dwóch użytkowników z zalogowanego serwera.
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-10-25, 16:20:26 »
Dziękuję za podpowiedzi. Przeczytałem informacje z https://wiki.ubuntuusers.de/mount.cifs/. Bardzo dobrze wyjaśnione zagadnienia.
Dopisałem w fstab dodatkową linijkę montującą zasób z innymi identyfikatorami uid i gid. Osiągnąłem cel.
Zasugerowałeś jednocześnie, że można ustalić te same uid i gid dla kilku użytkowników. Zawsze wydawało mi się, że nie wolno przypisywać różnym klientom tego samego identyfikatora.
Znalazłem jednak stronę, w której poruszony jest dokładnie taki problem jaki ja mam. Z dyskusji wynika, że przypisanie tych samych identyfikatorów nie powoduje błędów systemu.
https://qa-stack.pl/ubuntu/427107/why-can-i-create-users-with-the-same-uid.
Tym samym uznaję problem za rozwiązany.