Nowe posty

Ankieta

Jak ponownie zainstalować kwin w Kubuntu 20.04?

Wgrać nowe sterowiki
0 (0%)
Przekonfigurować XDG_RUNTIME_DIR
0 (0%)

Głosów w sumie: 0

Autor Wątek: Awaria kwin. Włączył się kwin_X11. Nie działąją efekty pulpitu. Geforce GT 710.  (Przeczytany 3103 razy)

Offline jackusik

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Mam Kubuntu 20.04. Komputer stacjonarny. Pracuje na nim wiele lat bez żadnych problemów. Zainstalowałem kartę graficzną Geforce GT 710 GK2088. Wgrałem sterowniki Using NVIDIA Serwer Driver metapackage from nvidia-driver-470-server ze źródeł Ubuntu. Przez kilka dni było świetnie. Wczoraj system poinformował że awarii uległ kwin. Przejął kontrolę grafiki kwin_X11. Niby to prawie to samo ale straciłem większość efektów pulpitu. Nie działa większość skrótów klawiaturowych.
Próbowałem ponownie wgrać kwin, ale bez sukcesu. Pokazuje błędy przy przejmowaniu kontroli grafiki. Jest jeszcze gorzej niż z kwin_X11.
Raport z terminala:
aaaaa@aaaaa-desktop:~$ sudo kwin --replace&
[1] 4913
aaaaa@aaaaa-desktop:~$ QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 3779, resource id: 109051932, major code: 3 (GetWindowAttributes), minor code: 0
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 9 (BadDrawable), sequence: 3780, resource id: 109051932, major code: 14 (GetGeometry), minor code: 0
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 3800, resource id: 109051940, major code: 3 (GetWindowAttributes), minor code: 0
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 9 (BadDrawable), sequence: 3801, resource id: 109051940, major code: 14 (GetGeometry), minor code: 0
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 3840, resource id: 109051955, major code: 3 (GetWindowAttributes), minor code: 0
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 3854, resource id: 109051959, major code: 3 (GetWindowAttributes), minor code: 0
OpenGL vendor string:                   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string:                 NVIDIA GeForce GT 710/PCIe/SSE2
OpenGL version string:                  4.6.0 NVIDIA 470.199.02
OpenGL shading language version string: 4.60 NVIDIA
Driver:                                 NVIDIA
Driver version:                         470.199.2
GPU class:                              Unknown
OpenGL version:                         4.6
GLSL version:                           4.60
X server version:                       1.20.13
Linux kernel version:                   5.15
Requires strict binding:                no
GLSL shaders:                           yes
Texture NPOT support:                   yes
Virtual Machine:                        no
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 4288, resource id: 109051978, major code: 3 (GetWindowAttributes), minor code: 0
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 9 (BadDrawable), sequence: 4289, resource id: 109051978, major code: 14 (GetGeometry), minor code: 0
Czy ktoś wie jak uruchomić ponownie kwin?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Ja nie wiem.
Ale są pewne rzeczy które można by zrobić.

1. Przemyśl co robiłeś wcześniej, jakie zmiany, które mogły mieć wpływ na system.
W zależności od zmian, może być różny sposób rozwiązania.
- Zmiana ustawień?
- Zainstalowany nowy program?
- Aktualizacja systemu?

2. Jeśli używasz programu Timeshift to możesz go użyć do przywrócenia systemu.

3. W przypadku zmian ustawień to można je przetestować na nowym koncie użytkownika i przywrócić na starym.
Przeczytaj https://userbase.kde.org/Troubleshooting
oraz https://forum.kde.org/viewtopic.php%3Ff=14&t=38828.html

4. Możesz też przeczytać  https://community.kde.org/KWin/Debugging

5. Masz też wsparcie KDE https://discuss.kde.org/

6. Do tego możesz sprawdzić logi systemowe https://forum.linux.pl/index.php/topic,25697.0.html

7. W ostateczności możesz pomyśleć o reinstalacji systemu https://kubuntu.org/getkubuntu/

Do pomocy z językami obcymi możesz pomóc sobie translatorami on-line.

Edytowane.
- Jeszcze to możesz przeczytać https://askubuntu.com/questions/481329/can-i-restart-the-kde-plasma-desktop-without-logging-out
« Ostatnia zmiana: 2023-10-13, 21:05:29 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline jackusik

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Potwierdziłeś mój tok myślenia. Dziękuję za linki. Do takich nie dotarłem. Wygląda, ze problem jest po stronie mojego konta. Powalczę i dam znać.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Nie wiem jakie możliwości testowałeś, ale mogę jeszcze spróbować swoje doświadczenia opowiedzieć.
Tylko one są stare sprzed 10 lat xD

1. Najlepiej testować na osobnym systemie na maszynie np. Virtualbox
 lub na koncie który można usunąć później.

2. Zwróć uwagę na ukryte pliki w /etc/skel
Ja w Ubuntu mam tylko 3 pliki tekstowe, w innych dystrybucjach zazwyczaj jest tam gotowa konfiguracja środowiska
dla nowych użytkowników.

Bez gotowej konfiguracji miałem czarny ekran z widocznym kursorem i trzeba było kliknąć prawym klawiszem myszy
aby dodać pasek menu i zmienić / dodać tapetę.

3. Jeden z linków sugeruje że nazwa folderu może się zmieniać, więc trzeba się upewnić
czy folder istnieje o nazwie kde w podanej ścieżce  $HOME/.kde/share/config
Ponieważ usuwanie folderu który by nie istniał mija się z celem.

4. W ... KWin/Debugging jest linia sugerująca ścieżkę /home/bam/kde/src/kde/workspace/kwin/
( oczywiście bez "bam" bo to raczej nazwa użytkownika )
można by ją sprawdzić i jesli istnieje to usunąć.

Można np. spróbować wyszukać folderu kwin w folderze domowym
locate kwin | grep home
( Należy pamiętać, że locate wyszukuje tylko ze swojej bazy plików którą zapamiętał i którą można zaktualizować ręcznie  sudo updatedb )

Edytowane
5. A i zamiast usuwania można katalogom zmieniać nazwy, gdybyś jednak chciał / potrzebował  przywrócić.

Edytowane
Mozesz też porównać pliki $HOME/.xsession-errors
z obu kont przy pomocy programu Meld / KDiff3 , może znajdziesz różnice które coś podpowiedzą.
« Ostatnia zmiana: 2023-10-26, 13:32:01 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline jackusik

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Sprawdziłem gdzie w moim użytkowniku istnieje kwin i jego składowe. Znalazłem takie odpowiedzi:
/home/aaaaa/.cache/kwin
/home/aaaaa/.local/share/kwin
/home/aaaaa/.local/share/knewstuff3/kwinswitcher.knsregistry
/home/aaaaa/.config/kwinrulesrc
/home/aaaaa/.config/kwinrc
/home/aaaaa/.config/session/kwin_101b710a143149000161598608400000009230004_1618413663_99612
Sprawdziłem jakie pliki są w nowym użytkowniku. Tam wszystko jest OK.
Okazało się, że u nowego klienta nie ma w
/home/aaaaa/.local/share/
katalogu kwin ani w
/home/aaaaa/.local/share/knewstuff3/
nie ma pliku kwinswitcher.knsregistry ani w
/home/aaaaa/.config/session/
nie ma pliku kwin_101b710a143149000161598608400000009230004_1618413663_99612
Usunąłem pliki:
/home/aaaaa/.config/kwinrulesrc
/home/aaaaa/.config/kwinrc
i narazie wszystko wróciło do normy, Działa.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Jeśli problem się powtórzy to zwróć uwagę na czas powstania i edycji plików.
Może to Ci podpowie co wtedy mogłeś robić i co mogło jednocześnie popsuć.
Gdybyś nie pamiętał to można spróbować przejrzeć logi systemowe z określonego czasu.
Czas pliku sprawdzisz za pomocą komendy 
stat /ścieżka/nazwa_pliku  

« Ostatnia zmiana: 2023-10-31, 23:11:07 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.