Nowe posty

Autor Wątek: problem z dostępem do partycji  (Przeczytany 2978 razy)

Offline sprawny

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
problem z dostępem do partycji
« dnia: 2023-08-10, 17:05:47 »
Witam wszystkich forumowiczów, zanim opiszę temat krótka informacja. Nie jestem osobą biegłą w linuxie kilka lat temu zainstalowałem go jako alternatywę dla windowsa na drugim urządzeniu. Całkiem fajnie się go obsługiwało więc przekonałem się do tego systemu. Zainstalowany system to mint 18.2 cinamon. Problem dotyczy partycji dyskowych, otóż po jakimś czasie użytkowania straciłem dostęp do danych na partycji. Nie wiem jak i dlaczego, dlatego pytanie co może być przyczyną i jak rozwiązać sytuację. Poniżej zrzuty z aktualnym opisem partycji, nie wiem nawet czy taki opis partycji na której jest zainstalowany linux jest właściwy. Proszę o pomoc.
Mały upgrade sytuacji, poszperałem i w aplikacji dyski znalazłem takie informacje:
partycja 3 jest zamontowana w "/home". Jak to możliwe, że straciłem do niej dostęp z poziomu "komputer" czy powinienem ustawić zamontowanie tej partycji w "główny katalog systemu plików". Dodatkowo zrobiłem testy partycji i 3 partycja miała błąd. Może to jest powód utraty dostępu z poziomu komputer. Czy błąd na partycji dyskwalifikuje ten dysk z dalszego użytkowania?
Proszę o jakieś info bo nie wiem czy dobrze rozumiem problem.
 
« Ostatnia zmiana: 2023-08-11, 19:51:51 wysłana przez sprawny »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: problem z dostępem do partycji
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-08-12, 10:05:42 »
1. Z live -CD / USB zrób sobie kopie zapasową ważnych plików na inny dysk, tak jakby ten zaraz miał dysk paść.
Jeśli nie możesz zamontować partycji
możesz spróbować użyć np. PhotoRec, lub innego linuxowego programu.

2. Poczekaj także na inne komentarze.

3. Ze zdjęcia
Cytuj
ale ma 3424 błędne sektory
Info --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Uszkodzony_sektor

Nie jestem tylko pewien czy zostało to poprawnie przetłumaczone, przypuszczam że raczej dobrze.
Możesz się upewnić sprawdzając w programie GSmartControl ( z live - CD / USB )
Uszkodzony dysk zazwyczaj jest na czerwono
https://www.linuxadictos.com/wp-content/uploads/gsmartcontrol-1024x576.jpg.webp
Po dwukrotnym kliknięciu na dysk powinny być bardziej szczegółowe informacje i w zakładce "Error Log " powinno pisać o " bad sector " -ach.

Gdzie znaleść GSmartControl ?
Jeśli masz system live-USB to w trybie live możesz po prostu zainstalować.
Innym sposobem są gotowe dystrybucje " ratunkowe " np. https://www.ultimatebootcd.com/download.html?=mtu4
Jest tam " Parted Magic " i po uruchomieniu w menu aplikacja GSmartControl

4. Czy dysku da się używać to zależy czy mocno jest posiekany.
Jeśli pierwsza połowa by była posiekana, to przy tworzeniu partycji można tą część pominąć i dla pewności sprawdzić ponownie, czy druga część jest zdrowa.
Należy pamiętać że nic nie jest wieczne. Im starszy dysk tym większe prawdopodobieństwo że padnie cały dysk / elektronika i nie odzyskasz nic.
Odzyskiwanie danych odbywa się w wyspecjalizowanych serwisach i to też nie zawsze się udaje.

Edytowane
5. Możesz też poczytać o fsck
choć mam wątpliwości czy pomoże https://duckduckgo.com/?q=fsck+poradnik&t=ffab&ia=web
Cytuj
fsck służy do sprawdzania i, opcjonalnie, do naprawy jednego lub kilku linuksowych systemów plików.
« Ostatnia zmiana: 2023-08-12, 10:14:16 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline sprawny

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: problem z dostępem do partycji
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-08-12, 15:14:52 »
1. Z live -CD / USB zrób sobie kopie zapasową ważnych plików na inny dysk, tak jakby ten zaraz miał dysk paść.
Jeśli nie możesz zamontować partycji
możesz spróbować użyć np. PhotoRec, lub innego linuxowego programu.

2. Poczekaj także na inne komentarze.

3. Ze zdjęcia
Cytuj
ale ma 3424 błędne sektory
Info --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Uszkodzony_sektor

Nie jestem tylko pewien czy zostało to poprawnie przetłumaczone, przypuszczam że raczej dobrze.
Możesz się upewnić sprawdzając w programie GSmartControl ( z live - CD / USB )
Uszkodzony dysk zazwyczaj jest na czerwono
https://www.linuxadictos.com/wp-content/uploads/gsmartcontrol-1024x576.jpg.webp
Po dwukrotnym kliknięciu na dysk powinny być bardziej szczegółowe informacje i w zakładce "Error Log " powinno pisać o " bad sector " -ach.

Gdzie znaleść GSmartControl ?
Jeśli masz system live-USB to w trybie live możesz po prostu zainstalować.
Innym sposobem są gotowe dystrybucje " ratunkowe " np. https://www.ultimatebootcd.com/download.html?=mtu4
Jest tam " Parted Magic " i po uruchomieniu w menu aplikacja GSmartControl

4. Czy dysku da się używać to zależy czy mocno jest posiekany.
Jeśli pierwsza połowa by była posiekana, to przy tworzeniu partycji można tą część pominąć i dla pewności sprawdzić ponownie, czy druga część jest zdrowa.
Należy pamiętać że nic nie jest wieczne. Im starszy dysk tym większe prawdopodobieństwo że padnie cały dysk / elektronika i nie odzyskasz nic.
Odzyskiwanie danych odbywa się w wyspecjalizowanych serwisach i to też nie zawsze się udaje.

Edytowane
5. Możesz też poczytać o fsck
choć mam wątpliwości czy pomoże https://duckduckgo.com/?q=fsck+poradnik&t=ffab&ia=web
Cytuj
fsck służy do sprawdzania i, opcjonalnie, do naprawy jednego lub kilku linuksowych systemów plików.

Witam
Dzięki za odpowiedź, ale większym problemem dla mnie jest to że korzystając z laptopa z linuxem jakieś 2 lata wszystko było w porządku, mam tu na myśli ostanie zdjęcie gdzie mogłem wejść na partycję z poziomu "komputer", a nie wiedzieć czemu przestałem mieć dostęp do tych danych z dnia na dzień, nie wiem jak jest tego przyczyna.  Po wymianie dysku będę instalował znowu linuxa. Może popełniłem jakieś błędy przy instalacji, bo to był pierwszy raz kiedy instalowałem linuxa i lepiej byłoby tych błędów uniknąć instalując go ponownie. A być może to błędy na dysku spowodowały tą sytuację, nie mam pojęcia, stąd wątek. Teoretycznie mam dostęp do tych danych ale z poziomu katalogu "home", gdzie wcześniej było to z poziomu "komputer". To takie trochę Windowsowe podejście gdzie miałem dostęp do danych od razu po otworzeniu komputera i nie wiem czy w linuxie mogę zrobić tak samo stawiając system czy struktura linuxa na to nie pozwala i musi być stworzona ścieżka i katalog z danymi musi być zawsze w katalogu "HOME". Wydaje mi się, że w takim systemie jak Linux nie powinno być z tym problemu i de facto przez długi czas wszystko działało dobrze. Obejrzałem materiał na YT o podstawach linuxa i mówią tam, że główny katalog root ma oznaczenie "/". Jestem osobą która w systemie lubi mieć "po swojemu" więc swoje rzeczy lubię trzymać po prostu na osobnej partycji. Pytanie dlaczego linux to zmienił i wrzucił do katalogu "home"

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: problem z dostępem do partycji
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-08-12, 23:17:21 »
Cytuj
Może popełniłem jakieś błędy przy instalacji, bo to był pierwszy raz kiedy instalowałem linuxa i lepiej byłoby tych błędów uniknąć.
Instalator dystrybucji linux zazwyczaj pozwala na zainstalowanie całego systemu na jednej partycji,
wtedy trzeba na danej partycji zaznaczyć " / "
Jeśli dany użytkownik pragnie mieć dany katalog główny np. /home na innej partycji, to też się da.
Co ty wybrałeś podczas instalacji, to raczej nie zobaczę.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: problem z dostępem do partycji
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-08-15, 23:46:05 »
Dystrybucje Linux często posiadają edytor partycji GParted.
Czasami zdarza się że GParted jest bardziej szczegółowy w informacje.
W tym samym czasie można w menadżerze plików sprawdzić co na danej partycji znajduje się.

Polecam wybrać partycje
i kliknąć na niej prawym klawiszem myszy --> "Nazwij partycję "  ( w celu nadania nazwy )
oraz prawym klawiszem myszy--> " Nadaj etykietę ... " ( w celu nadania etykiety )

Polecam dla jednej tej samej dać identyczną nazwę i etykietę.
Najlepiej z jej przeznaczeniem, np. nazwa instalowanego systemu.

Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo że te nazwy będą widoczne
- w instalatorze podczas instalacji
- w menadżerze plików
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.