Inne > Advocacy

Refleksja na temat podziałów

<< < (2/2)

1709:

--- Cytuj ---Częściowo pewnie przez Stallmana i jego poczucie misji, bo wg niektórych to jakiś natchniony wieszcz :) Microsoft "misji" chyba nie ma poza podstawową - generowaniem zysków.
--- Koniec cytatu ---
Zgadzam się, to są dwie skrajności.

Z jednej strony zgadzam się ze Stallmanem, że licencjonowanie kodu to bzdura, ponieważ człowiek jest i tak jest uzależniony od utartych schematów,
więc łatwo o wytworzenie identycznego produktu ( lub podobnego ), po drugie bzdurą jest chronienie czegoś co już posiadam i mogę sobie sklonować.
Zgadzam się by ktoś mogł sobie zastrzec sprzedaży własnego wyrobu,  (
czy nazwy - marki, ale niech to nie będzie 100 lat, tylko tak długo, jak długo to sprzedaje lub rozdaje i płaci licencje państwom.
W tym przypadku jedyne co wszystkich jeszcze powstrzymuje przed kopiowaniem to inwigilacja i kontrole  państw świata.
I muszą to być nazwy własne, jakieś niepowtarzalne, skomplikowane. Jeśli przyjęto ze "ikonka"  wygląda tak , nie inaczej i że kazdy moze sobie stworzyć to nie mozna jej zastrzec, bo mogła istnieć zanim opatentowano i odbieramy innym prawo które im przysługuje.
Jaki jest sens patentować ikonkę jeśli potrzebujemy sami ją tworzyć na pulpicie lub nawet się dzielić nimi z innymi ?
No i jaki jest sens patentować coś co kazdy może sobie stworzyć w prosty sposób ?
Jestem za tym by ktoś robił za darmo listę rzeczy których nie można opatentować bo już istnieją, w ramach tego że chce coś wogóle patentować.
Generalnie "patentowanie" byłoby nie możliwe, bo ciągle coś nowego gdzieś na świecie powstaje i nie jest jeszcze opatentowane.
I jeszcze coś ...
Brak zgody na wspieranie produktu, bo ktoś sobie rości prawa np. tylko do obrazka, czy ikonki to już popadanie w drugą skrajność.

Mikrosoft też nie lepszy, z jednej strony sam się zgadza że sam by nie powstał gdyby istniały patenty na wszystko, ale z drugiej strony sam patentuje nawet nazwy, np. "ikonka".
Zresztą oni nawet takie prawo dziwne mają w USA, że nie mogą dzielić się patentami za darmo z innymi krajami.
( Tak jak u nas istnieje "podatek od darowizny" , ....  , dobrze jeszcze że linux jest darmowy, mam nadzieję że zawsze będzie za darmo.)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej