Nowe posty

Autor Wątek: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa  (Przeczytany 3360 razy)

setaceta

  • Gość
Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« dnia: 2015-10-14, 01:25:59 »
Witam
mint,fedora ,suse,debian,ubuntu zaden nie chce wejść na ten laptop,po starcie płytki wyświetla się ekran powitalny i zaczyna ładować po chwili zależny od dystrybucji albo pusty ekran albo migający kursor,może ktoś ma zainstalowanego Linuksa na tej maszynie i dowiem się jak to zrobić....Jestem ciemnozielony

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-10-14, 12:48:12 »
Parametry tego sprzętu to jakaś łaska?
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-10-14, 18:41:36 »
Parametry tego sprzętu to jakaś łaska?
tutaj.

Mi nic tutaj nie "śmierdzi", poza jednym - były montowane procki i 32-bitowe i 64-bitowe. Pytanie: który z nich ma pytający - czy czasem nie próbuje zainstalować 64 bitowego systemu na 32-bitowym procu. Poza tym grafa wydaje się do ogarnięcia, dysk też, dźwięk też normalny, reszta peryferiów też zdecydowanie bez sensacji i nietypowości uzasadniających odmowę współpracy.


Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-10-14, 20:51:27 »
tutaj.

Tak, wiem, że zawsze gdzieś są dane, których to podanie zwinnie potrafi omijać pytający z racji własnego często lenistwa.
Tylko czy naszym obowiązkiem jest szukanie tych informacji, czy raczej zadający pytanie powinien tutaj je przedstawić?
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-10-14, 21:48:01 »
Trudno wymagać od osoby która używała windowsa info na temat parametrów laptopa.... :(
Dlatego bezpiecznie jest zaproponować takiej osobie wersję 32b...
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=185
albo
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=187
Pozdrowienia

setaceta

  • Gość
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-10-16, 12:41:04 »
tak prawdę powiedziawszy nic nie wiedziałem o parametrach oprócz tych co co są w właściwościach-system na pewno tam jest 32 bit i i chciałem zainstalować linux 32 bity na próbę, obojętnie jaki, ale każdy z siedmiu zakupionych na allegro przy starcie pokazuje logo i  wybór języka i zaczyna się wczytywać po chwili wyświetlają sie jakieś napisy i migający kursor i nic więcej,albo ekran robi się czerwony i nic sie nie dzieje
poza tym chciałbym napisać że nigdy nie interesowałem się komputerami na laptopie jest zamontowana orginalna vista i chciałbym ja zamienić na legalny system i kolega doradził mi linuxa mint dlatego szukam porady na tym forum bo sam nie umiem tego zrobić nie znam sie na tym ,kiedyś instalowałem na komputerze xp i pamiętam szło to zrobić bez żadnych problemów tu dla mnie czarna magia a w google jakoś nie mogę doczytać,  dałem laptopa wnukowi ale dziś zadzwonił że tez nie moze wgrac linuxa co gorsza usunął vistę i nie może jej wgrać z płytki rekorvery

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-10-16, 15:21:54 »
Linux z Allegro... Oooooookay...

Z lewej strony ma Pan rubrykę "Rozdajemy Linuksa". Proszę znaleźć kogoś blisko siebie i niech pomoże przy instalacji (a przy problemach na pewno będzie w stanie opisać na forum problem w bardziej techniczny sposób - bez urazy).

Jeżeli jest Pan z okolic Warszawy, to sam chętnie służę (nieodpłatnie oczywiście) pomocą - spośród miliona wersji, które mam któraś powinna zadziałać.

I tak na koniec - może być tak, że padł czytnik CD/DVD i zipie tylko tyle, żeby uruchomić proces instalacji, po czym się poddaje. Rozwiązaniem może być instalacja z pendrive, praktycznie każda współczesna dystrybucja da się zainstalować z pena.

Dla spokoju użytkownika poleciłbym albo Xubuntu LTS, albo Debiana stable z XFCE. W sam raz na ten sprzęt pod względem wymagań a ciągle jeszcze da się bez problemu skonfigurować wszystko po swojemu. Procedura generacji nośnika USB z poziomu Windows jest tutaj (taka sama jest też dla Xubuntu i innych odmian oraz Debiana). Jeżeli chodzi o instalator Debiana, to albo na pena wgrać pełną płytę debian-8.2.0-i386-DVD-1.iso albo obraz live XFCE

« Ostatnia zmiana: 2015-10-16, 15:33:26 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Mietowy - Linux mint mate 13

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Asus x51rl, jak zainstalować linuxa
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-10-20, 17:56:44 »
tak prawdę powiedziawszy nic nie wiedziałem o parametrach oprócz tych co co są w właściwościach-system na pewno tam jest 32 bit i i chciałem zainstalować linux 32 bity na próbę, obojętnie jaki, ale każdy z siedmiu zakupionych na allegro przy starcie pokazuje logo i  wybór języka i zaczyna się wczytywać po chwili wyświetlają sie jakieś napisy i migający kursor i nic więcej,albo ekran robi się czerwony i nic sie nie dzieje
poza tym chciałbym napisać że nigdy nie interesowałem się komputerami na laptopie jest zamontowana orginalna vista i chciałbym ja zamienić na legalny system i kolega doradził mi linuxa mint dlatego szukam porady na tym forum bo sam nie umiem tego zrobić nie znam sie na tym ,kiedyś instalowałem na komputerze xp i pamiętam szło to zrobić bez żadnych problemów tu dla mnie czarna magia a w google jakoś nie mogę doczytać,  dałem laptopa wnukowi ale dziś zadzwonił że tez nie moze wgrac linuxa co gorsza usunął vistę i nie może jej wgrać z płytki rekorvery


Powiedz czy chcesz mieć 2 systemy czy tylko Linux?
I na jakim systemie obecnie pracujesz. Ja instalowałem z pendriva.
Jezieli masz Windowsa jakiegos aktywnego - to pobierz program unetbootin.
Ściagnij dystrybucje Linuxa jaka Ci odpowiada (ja mam Mint Mate - calkiem ok) - koledzy podpowiedzą z jakiego źródła.

Przed instalacją konieczny format Pendriva - Fat 32 lub Fat,
Jak już będziesz miał Linuxa(nazwa).iso i program unetbootin -  odpalasz program wskazujesz miejsce na ktorym masz ściągnięte ISO z Linuxem, wkładasz pendriv - instalujesz obraz płytki.

Restart i do biosu, zmieniasz boot na Dysk Usb F10

Restart i masz Linuxa narazie z LiveUSB - później istalacja.

Najpierw przetestuj sobie sprawdz czy Ci odpowiada, bo nie wiem czego szukasz i do czego chcesz pingwina wykorzystywać.

Jest baaaaardzo dużo dystrybucji, na pewno któraś Ci się spodoba.

Powodzenia
Mietowy