Nowe posty

Autor Wątek: Nie ładujący się moduł mimo wpisu.  (Przeczytany 275 razy)

arctgx

  • Gość
Nie ładujący się moduł mimo wpisu.
« dnia: 2007-02-06, 15:11:35 »
Co mogłem zrobić, że nie ładuje mi się moduł snd-pcm-oss gdy odpalam Alsę jako skrypt w init.d lub poleceniem modprobe snd-emu10k1?

W pliku /etc/modprobe.d/alsa-base mam wpis

install snd-pcm /sbin/modprobe --ignore-install snd-pcm && { /sbin/modprobe --quiet snd-pcm-oss ; : ; }

a moduł snd-pcm ładuje się automatycznie. Zajrzałem do man modprobe.conf i odtąd wpis ten rozumiem tak jak opisuję niżej. Czyżbym źle rozumiał?

Gdy wywołane jest z jakiegoś miejsca polecenie "modprobe snd-pcm", to modprobe miast próbować ładować od razu snd-pcm, zagląda do plików w /etc/modprobe.d, szukając tam linii zaczynającej się od "install snd-pcm". Znajduje ją w alsa-base i wykonuje polecenia wpisane w dalszej jej części.

A tę dalszą część rozumiem jako koniunkcję dwóch poleceń basha:

Pierwsze, "/sbin/modprobe --ignore-install snd-pcm", ładuje snd-pcm bez zaglądania do plików konfiguracyjnych.

Drugie jest listą, w której wpierw ładowany jest snd-pcm-oss, a potem robi - nie wiem po co - "puste" wbudowane polecenie ":". Napisałem "ładowany jest snd-pcm-oss", bo nie znalazłem żadnych wpisów typu install o nazwie tego modułu, by miały być wykonywane.

Aby mogła być wykonana lista, pierwsze polecenie powinno mieć zerowy kod zakończenia, czyli załadować snd-pcm bez błędów. Szukałem w dmesg komunikatów o błędach, ale na próżno.

Wpisałem też dla próby "modprobe snd-pcm" przy załadowanym już tym module. Też niczego to nie pociągnęło.