Nowe posty

Autor Wątek: kontact (kmail) - nie odpala  (Przeczytany 911 razy)

MMx

  • Gość
kontact (kmail) - nie odpala
« dnia: 2006-04-30, 17:53:36 »
Witam, potrzebuje programu partycjonująceg, który stworzy nową partycje z części wolnego miejsca na innej partycji, ale bez utraty danych. Chodzi o to, że podczas instalacji nie ustawiłem sobie swapa i teraz chce uciąć kilka MB na swapa, ale bez straty zapisanych na tej partycji danych. Sprawdzałem cfdisk i program partycjonujący dołączony do instalatora Ubuntu, ale one chcą wymazać dane z tego dysku więc odpada.

Używam Slackware 10.2

de_laurent

  • Gość
kontact (kmail) - nie odpala
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-30, 19:31:54 »
2006-04-30 17:53:36 MMx napisał:

> Witam, potrzebuje programu partycjonująceg, który stworzy nową partycje z części wolnego miejsca
 > na innej partycji, ale bez utraty danych. Chodzi o to, że podczas instalacji nie ustawiłem sobie
 > swapa i teraz chce uciąć kilka MB na swapa, ale bez straty zapisanych na tej partycji danych.
 > Sprawdzałem cfdisk i program partycjonujący dołączony do instalatora Ubuntu, ale one chcą
 > wymazać dane z tego dysku więc odpada.
 >
 > Używam Slackware 10.2

qtparted (to wlasciwie jest nakladka na kilka innych programow, ale...). Ostatnio uszczknalem wlasnie tym programem czesc partycji ntfs z \\"robocianego\\" toplapa i sformatowalem na reiserfs - zadnych problemow. Troche czasu to zajmuje i progs wyglada jakby sie powiesil. Pamietaj tylko, zeby najpier zdefragmentowac dysk (jezeli chcesz \\"skrocic\\" partycje win) tak zeby wszystkie dane znalazly sie na poczatku dysku (partycji).

chmooreck

  • Gość
kontact (kmail) - nie odpala
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-30, 19:44:25 »
2006-04-30 17:53:36 MMx napisał:

> Witam, potrzebuje programu partycjonująceg, który stworzy nową partycje z części wolnego miejsca
 > na innej partycji, ale bez utraty danych. Chodzi o to, że podczas instalacji nie ustawiłem sobie
 > swapa i teraz chce uciąć kilka MB na swapa, ale bez straty zapisanych na tej partycji danych.
 > Sprawdzałem cfdisk i program partycjonujący dołączony do instalatora Ubuntu, ale one chcą
 > wymazać dane z tego dysku więc odpada.
 >
 > Używam Slackware 10.2

pewnie chodzi ci o cos takiego jak qtparted...


slowem sprostowania: cfdisk nie usuwa danych, tylko zmienia tablice partycji... czyli mozesz za jego pomoca wykonac operacje, ktora opisales, procedura (przypuscmy, ze chcesz wygospodarowac 0.5 GB) wyglada nastepujaco:

1. zmniejszasz rozmiar systemu plikow (narzedzia odpowiednie dla systemu plikow, jaki tam masz) np o 0.7 GB
2. zmiejaszasz rozmiar partycji (np cfdisk) o 0.5 GB
3. \\'rozciagasz\\' system plikow do pelnego rozmiaru partycji (narzedzia jw pkt. 1)

4. cieszysz sie zwolnionym 0.5 GB miejsca na dysku, zagospodarowujac je wedle uznania

MMx

  • Gość
kontact (kmail) - nie odpala
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-14, 20:42:58 »
Znalazłem jeszcze inne rozwiązanie tego problemu bez tworzenia nowej partycji.:

touch /tmp/swap
dd if=/dev/zero of=/tmp/swap bs=1M count=512 # rozmiar swapa, tutaj- 512 MB
mkswap /tmp/swap
swapon /tmp/swap
I już :)

esterbeek

  • Gość
kontact (kmail) - nie odpala
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-30, 16:48:53 »
Coś mi sie pochrzaniło i kontact mi nie wstaje. Ustawiłem sobie domyślenie żęby odpalał podczas startu systemu u kurczę coś padło, kiedyś miałem coś takiego i wykasowałem jakiś plik tylko nie pamiętam gdzie i wszystko było oki. Gdzie jest jakiś lock do tego programu??

pozdrawiam