Nowe posty

Autor Wątek: Chakra, problem z instalacją.  (Przeczytany 3497 razy)

aborygen

  • Gość
Chakra, problem z instalacją.
« dnia: 2015-03-10, 12:04:16 »
Witam, obok PClosa postanowiłem zainstalować chakrę w celu porównania i wybrania między nimi. Wszystko idzie gładko, zaawansowane partycjonowanie, ustawienia kont itd... . Na końcu instalacji jest ustawienia grub2 i chyba tu jest problem, info jest takie że grub będzie zainstalowany w katalogu /boot a nie w mbr windy i nie można tego zmienić.  Sprawa wygląda tak że wyskakuje info właśnie zainstalowałeś chakrę, zresetuj komputer, wyjmij płytę i ciesz się nową chakrą czy jakoś tak. Ale nie odpala się grub tylko od razu winda. Jak odpalę livedvd to widzę że się zainstalował.
Jeszcze napiszę że pobrałem dwa obrazy i instalowałem dwa razy, pierwszy obraz ze strony projektu a drugi z jakiejś innej, obrazy x64.

pozdrawiam


Dobra, nie postawiłem flagi. Temat zakończony.

pozdrawiam i sorki za zaśmiecanie forum

aborygen

  • Gość
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-03-11, 19:43:36 »
Ponawiam temat, nie wiem co źle robię ale robiłem i z poradnikiem ze strony chakry i wielu innych, było /var z raiser, było / z flagą boot tak naprawde było wszystko. Do tej pory instalowałem wiele distro i wszystko szło, teraz wydaje się też, ale po ponownym uruchomieniu od razu staruje winda, myślę że wina tkwi w instalacji gruba ponieważ nie ma opcji żeby zainstalować go na dysku tam gdzie jest winda żeby się nadpisał, nie wiem jak to zrobić.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-03-11, 23:38:14 »
Nie umiem pomoc Ci rozwiazac problemu,
ale moge zasugerowac zeby reinstalowac PCLinuxa,
w celu uzywania jego Gruba jesli ten z Chakra robi problemy.

Chcialem takze podkreslic ze nie znam Chakra wiec nie gwarantuje sukcesu.
Jak to zobic?
 - Reinstalujesz PCLinuxOS
 - I jesli po reinstalacji PCLinuxOS nie doda Chakry do swojego Gruba,
to powinienes recznie edytowac plik /boot/grub/menu.lst
( jako root w dowolnym edytorze )

kopiujesz sobie jakis tam fragment z linuxem (jesli masz kilka linuxow)
np.
title 3.17.4-pclos1.pae
kernel (hd1,5)/boot/vmlinuz-3.17.4-pclos1.pae BOOT_IMAGE=3.17.4-pclos1.pae root=LABEL=PCLos32 splash quiet resume=UUID=cca533ad-b070-4a2e-b0a6-bfc087ef6950 vga=791
root (hd1,5)
initrd /boot/initrd-3.17.4-pclos1.pae.img
I go odpowiednio edytujesz pod Chakre
Czyli:
- zmieniasz nazwe w 1 lini ( w tym co podalem )
- "(hd1,5)" musisz podac lokalizacje partycji
- sciezki musisz pozmieniac na sciezki do kernela Chakry
- UUID uzyskasz po wpisaniu komendy
blkid
Gdyby plulo ze jest zly jedyny sposob to zalogowac sie do Chakry uzywajac live-cd  Chakry i chroot i sobie spisac UUID.

PCLinuxOS domyslnie uzywa sterego Gruba legacy (1),
OpenSuse np. ma Gruba2, jakbys wydzielil 5GB dla niego,
to moglbys sprobowac czy on nie doda obu systemow do swojego Gruba2.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

aborygen

  • Gość
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-03-12, 07:28:38 »
Dzięki, zrobie jak napisałeś.

pozdrawiam

aborygen

  • Gość
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-03-12, 20:06:58 »
tele, zainstalowałem chakra, dziwne to wszystko?
Wcześniej instlowałem na drugim dysku, tam gdzie nie ma windy, teraz postanowiłem zainstalować na dysku z windą i poszło.
O dziwo stworzyłem tylko jedną partycję / z formatem ext4. Odpalił się grub i jest ok.
Morał taki że nigdzie w żadnych poradnikach nie jest napisane że trza go instalować na dysku tym samym gdzie jest winda, ale to chyba jedyny linux który instalowałem a potzrebuje tego samego dysku.
Teraz tylko aktualizacja i jedziemy z tym koksem, dzięki za wszystkie podpwiedzi.
A bym zapomniał zainstalowałem pclinuxa i grub widzał windę a chakra nie, dlatego zdecydoałem na taką instalkę.
I tak muszę przeinstalować żeby było też /home bo tak jakoś dziwnie.

pozdrawiam

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-03-12, 20:41:46 »
Fajnie ze Ci dziala :)
Co do dyskow to jest tak...
- W biosie mogles ustawic ktory dysk ma byc pierwszy.
W zaleznosci od ustawionego dysku albo by Ci wystartowal tylko Windows,
albo tylko Chakra, bo na kazdym dysku miales wlasny bootloader.
- Kiedys Grub wykrywal systemy tylko na 1 dysku, inne dyski trzeba bylo dodawac recznie na wlasna reke.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

aborygen

  • Gość
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-03-12, 21:54:28 »
Wbiosie mam tylko optical disk, disk hardwre i device, nie mam podziału na dwa dyski.
Ale to nieważne, tylko się tak zastanawiam, uparłem się na chakrę, a Ty na jakim jedziesz?
Powiem Ci na czym mi zależy, używanie codzienne czyli write, internet, drukowanie, i gry, tujtaj playonlinux bo gram w gre online a w playonlinux mam mniejsze fpsy ale grę bardziej płynną, co radzisz?

pozdrawiam

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-03-12, 23:24:13 »
- W biosie zazwyczaj jest lista w jakiej kolejnosci ma startowac sprzet.
  U mnie np. rodzaj dysku jest ukryty,
gdzies tam opcja nizej jest ktory dysk ma byc na tej liscie, wiec moge dodac tylko 1.
 Czasami bios traktuje nosnik usb jako dysk usb.

- Ja uzywam narazie PCLinuxOS poniewaz polubilem, czasami skorzystam z Fedory jak mam czas, sluzyla mi gdy szukalem najnowszych programow do nauki programowania. Sluzyla mi do grania, gdy w PCLinuxie byl stary glibc i nowsze gry nie dzialaly.
 W PCLinuxie nie wszystko jest nowe, lub moze czegos brakowac, poniewaz dystrybucja zajmuje sie garstka ludzi.
Jako Gruba staram sie uzywac z OpenSuse, jest fajnie zielony, kompatybilny z wiekszoscia distr i jest na osobnej partycji, wiec jak system popsuje,
to zawsze Grub mi bedzie dzialal i moge wybrac inne distro.
Dodatkowo z live-cd moge graficznie zmusic go do wyszukania ponownie systemow,
choc szkoda ze ta opcja nie rzuca sie bardziej w oczy.
  Ostanio nie aktualizowalem Gruba, ale ten co ja mam z 13.1 jeszcze nie wspiera dyskow sformatowanych na GPT jak cos.

- Co do oprogramowania o ktorym wspomniales to chyba znajdziesz na kazdej dystrybucji, nie mam doswiadczenia zabardzo , wiem tylko ze
korzystanie z wine czy z playonlinux nie zawsze jest latwe bo gry czasami wymagaja windowsowych serwispakow.
Dlatego staram sie grac w gry otwartozrodlowe z repo lub korzystac z gier ze Steama.
Z gier 3D moge polecic War Thunder , dziala z glibc2.20 rowniez jako aplikacja portable, ale jest tylko na systemy 64bit.
https://www.youtube.com/watch?v=Dw02QWAz-eQ
Dota dziala na obu architektorach (ta sama instalka)
Gry staram sie lokowac na osobnej partycji dla wszystkich systemow.
- Pod kazdym sytemem musze dodawac sciezke do tych gier w Steam i zmieniac uprawnienia na partycji.
Troche brakuje gier na Linuxie z super grafika, ale powoli sie to zmienia.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

aborygen

  • Gość
Chakra, problem z instalacją.
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-03-13, 20:10:23 »
tele, zrobiłem porządek, zainstalowałem jeszcze raz tak jak powinno być, zaktualizowałem pacmanem, narazie kocham chakre, jeszcze raz dzieki wielkie za pomoc.

pozdrawiam