Nowe posty

Autor Wątek: Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli  (Przeczytany 2538 razy)

bpawel10

  • Gość
Witajcie,

szukam takiego Linuxa, który działa na początku w trybie wiersza polecenia, ale w konsoli można zrobić wszystko. Czyli przykładowo chcę sobie uruchomić 2 programy graficzne (okienkowe) i podzielić ekran między nimi, czyli jeden z lewej na połowę ekranu, drugi z prawej. W normalnym linuksie bym musiał trochę klikać w trybie graficznym. A ja chcę wpisać polecenie, nacisnąć enter. I wtedy Linux ma przeskoczyć do trybu graficznego i wyświetlić w nim te programy. Tylko że bez menu start, a jedynie z wierszem polecenia lub szybką możliwością przeskoczenia do niego (jakiś skrót klawiszowy). Ten tryb graficzny nie ma umożliwiać modyfikowania go, to można zrobić jedynie poleceniem w konsoli.

Jest coś takiego?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-10-11, 22:57:26 »
Ten "tryb graficzny" to serwer X.

Wyłącz domyślny start w trybie graficznym (np. do lightdm w Ubuntu), żeby mieć tylko konsolę.
Zaloguj się i odpal sobie czysty Xorg:
X :4
Potem wracasz na konsolę: Ctrl+Alt+F1
Eksportujesz zmienną na której działa X:
export DISPLAY=:4
i dopalasz graficzne programy:
xterm &
Przełączasz się na tryb graficzny: Ctrl+Alt+F7 (najczęściej). I już.

Tyle, że bez Menadżera Okien (Window Manager, WM) niewiele zrobisz z tymi oknami. Da się je z konsoli poustawiać, ale to żmudna robota.
Może lepiej jednak użyć jakiegoś minimalistycznego menadżera okien? Menadżer nie oznacza, że będziesz miał od razu ikonki czy paski - on tylko pozwala jakoś zarządzać otwartymi oknami, i najczęściej dodaje im dekoracje (choć też nie wszystkie). Za "ikonki" odpowiada pulpit i reszta Środowiska Graficznego (Desktop Environment, DE).

bpawel10

  • Gość
Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-10-11, 23:01:10 »
No właśnie a nie ma dystrubucji, w której będzie to łatwe? Tzn. chodzi mi o to, żeby istniało jakieś polecenie, które będzie przyjmować jako argument program do uruchomienia i jeszcze opcje, w których można zaznaczyć czy zmaksymalizować, czy z prawej, lewej itp. Wtedy byłoby szybko.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-10-12, 00:01:24 »
To nie byłoby proste ani nawet ładne. I polecam już na wstępie zrozumieć, że nie każda dystrybucja tworzona jest dokładnie pod twoje potrzeby, bo chyba łatwo zauważyć, że nikt poza tobą nie potrzebuje dokładnie takiego rozwiązania jak opisałeś.

Możesz ustawić któryś z tych minimalistycznych menadżerów okien, by ustawiał okna tak jak opisujesz.

Albo napisać prosty skrypt Basha, który zrobi to co potrzebujesz.
Polecam pobawić się wmctrl:
wmctrl -r :ACTIVE: -e 0,0,0,640,480
wmctrl -l | grep
Jeśli chcesz mieć uniwersalnie, to rozdzielczość ekranu możesz pobrać z:
xwininfo -root | grep geometry
Kilka linijek, grep, cut i gotowe. Nie wiem jak można "szybciej".

Szybkość Linuksa polega na tym, że nie utrudnia Ci zadania i daje narzędzia do jego wykonania (przy odrobinie wyobraźni), zamiast dawać gotowe rozwiązania, z których każde i tak w jakimś miejscu jest kulawe. No ale jak ktoś woli takie podejście rodem z Windows, gdzie za "przydatne programiki" do łatania braków systemu płaci się $99 wzwyż...

bpawel10

  • Gość
Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-10-12, 09:21:21 »
Okej, dzieki, sprobuje z tymi skryptami. Chociaz myslalem, ze tego typu linux istnieje, w koncu nie tylko ja wole konsole od GUI.

Wiec na czym pracuja takie wlasnie osoby, ktore chca wszystko, co tylko sie da, robic w konsoli (tak jak ja)?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-10-12, 09:23:14 »
Popatrz na menadżer okien xmonad. Takie okienka-nieokienka całkowicie sterowane z klawiatury. Wygląda trochę jak to, co opisujesz. Generalnie w tym typie są tzw "tailing window manager", jest o tym artykuł na wiki.

Od razu piszę, że nie mam, nie znam się, raz zainstalowałem i nie jestem w stanie pomóc w instalacji ani konfiguracji. Ale używają tego koledzy z "Linux W Bramie" i tam możesz ewentualnie zwrócić się z pytaniami.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

JdG

  • Gość
Linux, w którym GUI istnieje częściowo, a steruje się tylko w konsoli
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-10-12, 16:21:38 »
Cytat: bpawel10
...
szukam takiego Linuxa, który działa na początku w trybie wiersza polecenia, ale w konsoli można zrobić wszystko. [...]. Ten tryb graficzny nie ma umożliwiać modyfikowania go, to można zrobić jedynie poleceniem w konsoli.
ale mętny tekst, pewnie chodzi jednak tylko o jakiegoś winmanagera (mają być uruchamiane "okienkowe" programy graficzne) sterowanego z klawiatury. No cóż, jak ktoś lubi taki wariant, to dwm np. - bardzo fajne, w C, konfiguracja w kodzie źródłowym, w trakcie kompilacji.

Są co prawda programy graficzne pracujące w konsoli, nawet czystej, i w takim przypadku takie wynalazki jak tmux są jak znalazł, ale jak już kto wie co to za programy, i jak pracują, to porada tutaj jest mu zbędna.

co do słusznej rady kol. *ultr* w sprawie tiling winmanagers, to można by dodać trochę teorii, np. ogólny artykuł. w Wikopedii (Terminal multiplexer).

Co zaś do "linuksów", to zdarzają się też dystrybucje oferujące takie winmanagery jak Awesome, Ratpoison itp. Nawet Ubuntu można przecież uruchomić w trybie konsolowym, w końcu to nie Windows. I można też zainstalować sobie z paczek te tiling winmanagers (poza takimi jak dwm).