Nowe posty

Autor Wątek: Nie można zaimportować połączenia VPN  (Przeczytany 10197 razy)

johnyjj2

  • Gość
Nie można zaimportować połączenia VPN
« dnia: 2014-09-23, 21:18:33 »
Cześć,

chciałem uruchomić VPN na Ubuntu, jednak nie udaje mi się to. VPN działa pod Windowsami.

Zainstalowałem z Ubuntu Base pakiet openvpn (2.3.2-7ubuntu3), jak również Shrew Soft VPN Access Manager. Niestety, z poziomu Shrew Soft nie widzę możliwości zaimportowania plików z konfiguracją VPN. Mam następujące pliki: astaro.xyz.pl.ca.crt, astaro.xyz.pl.user.crt, astaro.xyz.pl.user.key i vpn.mojuzytkownik@astaro.xyz.pl.ovpn.

Spróbowałem również według poradnika znalezionego w internecie, skorzystać z ikony sieci w prawym górnym rogu -> VPN Connections -> Configure VPN. Mam tam w sekcji VPN dostępne dwie opcje: "Point-to-Point Tunnelling Protocol (PPTP)" oraz "Import a saved VPN configuration". Wybrałem drugą. Niestety, dla każdego z tych czterech plików otrzymuję komunikat:

Cannot import VPN connection
The file 'vpn.mojuzytkownik@astaro.xyz.pl.ovpn' could not be read or does not contain recognised VPN connection information
Error: unknown PPTP file extension.

W jaki sposób mogę skonfigurować VPN?

Pozdrawiam :-)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-09-23, 23:38:14 »
OpenVPN dla Windows przechowuje konfigurację w plikach server.ovpn lub client.ovpn, na Linuksie w plikach server.conf lub client.conf (w zależności czy host jest serwerem czy klientem). Powinna wystarczyć zmiana rozszerzenia plików, ponieważ linuksowa wersja nie rozpoznaje .ovpn.

johnyjj2

  • Gość
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-09-24, 00:23:12 »
Dzięki za informację :-). Sprawdziłem, ale niestety to nie pomogło (tzn. zmiana ovpn na conf). Tym razem ostatnia linijka komunikatu błedu to "Unknown error".

Sam plik zaczyna się od pustej linijki i zawiera trochę różnych poleceń, pierwsze z nich to "client", jednym z kolejnych jest "tls-remote" z wartościami podanymi w cudzysłowie. W kolejnych są m.in. odwołania do plików crt oraz key.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-09-26, 00:17:15 »
Pokaż zawartośc tych plików.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-10-17, 15:06:06 »
Cytat: johnyjj2
Dzięki za informację :-). Sprawdziłem, ale niestety to nie pomogło (tzn. zmiana ovpn na conf). Tym razem ostatnia linijka komunikatu błedu to "Unknown error".
Zmień nazwę pliku na client.conf i zobacz czy jest to samo.

Cytuj
Sam plik zaczyna się od pustej linijki i zawiera trochę różnych poleceń, pierwsze z nich to "client", jednym z kolejnych jest "tls-remote" z wartościami podanymi w cudzysłowie. W kolejnych są m.in. odwołania do plików crt oraz key.
Reszta wygląda, że jest okej.

johnyjj2

  • Gość
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-10-20, 08:12:12 »
Cytat: roobal
Cytat: johnyjj2
Dzięki za informację :-). Sprawdziłem, ale niestety to nie pomogło (tzn. zmiana ovpn na conf). Tym razem ostatnia linijka komunikatu błedu to "Unknown error".
Zmień nazwę pliku na client.conf i zobacz czy jest to samo.
Cannot import VPN connection
The file 'client.conf' could not be read or does not contain recognised VPN connection information
Error: unknown error.

To, co robię: VPN Connections - Configure VPN - Add - Import a saved VPN configuration - Create - Wybór pliku client.conf z katalogu, w którym są też oba crt i jeden plik key.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-10-20, 14:55:25 »
Połączenie konfigurujesz w terminalu czy przez Network Manager?

johnyjj2

  • Gość
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-10-24, 11:40:53 »
Cytat: roobal
Połączenie konfigurujesz w terminalu czy przez Network Manager?
Robię to przez graficzny interfejs, korzystając z ikony sieci WiFi obok wyboru języka, głośności i zegara, w taki sposób:

Cytat: johnyjj2
To, co robię: VPN Connections - Configure VPN - Add - Import a saved VPN configuration - Create - Wybór pliku client.conf z katalogu, w którym są też oba crt i jeden plik key.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-10-24, 18:16:25 »
Usuń połączenie z Network Managera i zrób to z terminalu. Odpal OpenVPN z plikiem konfiguracji poleceniem.
openvpn /ściezka/do/pliku/client.conf
Jeśli połączenie nie zadziała, to na konsoli będziesz miał informację co go boli i będzie to łatwiej zdiagnozować. Jak wszystko zadziała, dodaj OpenVPN do skryptów startowych (domyślnie powinien uruchamiać się z systemem, więc sprawdź czy tak jest).

johnyjj2

  • Gość
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #9 dnia: 2014-10-24, 19:43:45 »
Cytat: roobal
Jeśli połączenie nie zadziała, to na konsoli będziesz miał informację co go boli i będzie to łatwiej zdiagnozować.
Cytuj
Fri Oct 24 19:30:54 2014 DEPRECATED OPTION: --tls-remote, please update your configuration
Options error: --ca fails with 'astaro.xyz.pl.ca.crt': No such file or directory
Options error: --cert fails with 'astaro.xyz.pl.user.crt': No such file or directory
Options error: --key fails with 'astaro.xyz.pl.user.key': No such file or directory
Options error: Please correct these errors.
Use --help for more information.
Jest to o tyle ciekawe, że te pliki są w tym samym katalogu, co plik conf, więc nie powinien mieć problemów z ich znalezieniem. No ale dodałem pełne ścieżki w pliku conf i chyba pomogło:

Cytuj
Fri Oct 24 19:36:05 2014 ERROR: Cannot ioctl TUNSETIFF tun: Operation not permitted (errno=1)
Fri Oct 24 19:36:05 2014 Exiting due to fatal error
Podejrzewam, że ten kolejny problem jest spowodowany brakiem uprawnień roota. Spróbowałem więc:

Cytuj
nazwa-mojego-konta@nazwa-mojego-komputer:~$ su
Password:
su: Authentication failure
Sprawdzałem kilka razy i nie sądzę, żebym pomylił hasło. Podawałem to hasło, które umożliwia mi logowanie się do jedynego konta, z którego korzystam w systemie. Spróbowałem też z hasłem, które miałem ustawione jako pierwsze po instalacji systemu, ale ciągle bład uwierzytelniania.

Przy okazji, czy jest możliwość jakoś ograniczenia vpn-a, żeby połączenie było tunelowane tylko do zdalnego pulpitu na jakąś maszynę, a na całą resztę internet działał jak zawsze (bez vpn)?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nie można zaimportować połączenia VPN
« Odpowiedź #10 dnia: 2014-10-25, 09:00:11 »
Pierwsza rzecz, aplikacja już na dzień dobry Ci mówi, że używasz przestarzałej opcji tls-remote, sprawdź w dokunentacji jak tej opcji się obecnie używa. Druga rzecz, musisz albo wskazać ścieżkę bezwzględną, albo wejść do katalogu, gdzie masz konfigurację i z tego miejsca uruchomić ręcznie openvpn. Uruchamiasz z innej lokalizacji, dlatego aplikacja nie może znaleźć certyfikatów. W Ubuntu konto root jest domyślnie zablokowane, uprawnienia roota podnosisz przy pomocy polecenia sudo.