Nowe posty

Autor Wątek: Interfejsy sieciowe - routing  (Przeczytany 2538 razy)

andrzej2020

  • Gość
Interfejsy sieciowe - routing
« dnia: 2014-05-20, 14:11:39 »
Witam mam takie małe pytanko, może będziecie wiedzieć.
Jest jakaś biblioteka, która by sterowała ruchem pakietów sieciowych? Mam taką sytuacje, mam dwa interfejsy sieciowe wi-fi (wlan0 i wlan1) każdy z nich tak jakby łączy się z inną podsiecią, a ja bym chciał napisać własny moduł przesyłania pakietów pomiędzy tymi interfejsami. Chciałbym dobrać się do ich kolejek odbieranych pakietów, przeglądać je i przesyłać je do odpowiednich interfejsów (do kolejki nadawania). (Coś w rodzaju dynamicznego routingu). Może wiecie czy taki routing można napisać z pomocą QT lub jakiś innych bibliotek standardowych, lub jak to jakkolwiek ugryźć?

Może ktoś poleci jakiś kurs lub książkę.

Z tego co się orientuje to ten program będzie modułem jądra.
Jeśli się tego nie da zrobić to mam inne pytanie:
Da się za pomocą bibliotek QT założyć jakiegoś prostego access pointa.

Dzięki za każdą pomoc.
Pozdrawiam

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3059
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Interfejsy sieciowe - routing
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-05-20, 16:23:43 »
1. Qt (nie QT) jest do tego za wolne. Dobrze się nada jako proof-of-concept, słabo dla systemu docelowego.

2. Nie potrzebujesz do tego modułu jądra. Musisz otworzyć surowe gniazda ethernetowe [socket(PF_PACKET, PF_RAW, 0)], odpowiednimi ioctl'ami podpiąć je pod karty i za pomocą zwykłych sendto/recvfrom odbierasz i nadajesz pakiety.

3. Z zapięciem AP będzie większy problem, bo musisz opędzić kryptografię (WEP/WPA). Czyli zanim zaczniesz nadawać i dostawać pakiety, karta musi "odczarować" transmisję z AP. Jak ten etap zakończysz, to WiFi zachowuje się prawie jak zwykły ethernet.

4. Kursu/książki nie ma. Musisz czytać artykuły i dokumentacje. Use the Google, Luke.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy