Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja na starego kompa  (Przeczytany 8205 razy)

dibo_6

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« dnia: 2005-11-07, 15:55:27 »
Mam mały problem. Posiadam laptopa procek 1,5 gHz, 192 MB RAMu, karta graficzna 128 MB i dysk 40 GB. Do sprzetu dostalem plytke SUSa 9.2. Gdy ja odpalam to wyskakuje mi napis ze potrzebuje minimum 256 mb pamieci. Szukalem na necie wymagan tego systemu i wszedzie jest napisane ze wymagania to 128 mb ramu a rekomendowane jest 256. Nawet tutaj w jednym watku uzytkownik na 128 mb ramu posiada zainstalowanego SUSA 9.2. Czy moze mi ktos cos doradzic co mam zrobic zeby zainstalować susła??

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-11-07, 16:33:30 »
2005-11-07 15:55:27 dibo_6 napisał:

> Mam mały problem. Posiadam laptopa procek 1,5 gHz, 192 MB RAMu, karta graficzna 128 MB i dysk 40
 > GB. Do sprzetu dostalem plytke SUSa 9.2. Gdy ja odpalam to wyskakuje mi napis ze potrzebuje
 > minimum 256 mb pamieci. Szukalem na necie wymagan tego systemu i wszedzie jest napisane ze
 > wymagania to 128 mb ramu a rekomendowane jest 256. Nawet tutaj w jednym watku uzytkownik na 128
 > mb ramu posiada zainstalowanego SUSA 9.2. Czy moze mi ktos cos doradzic co mam zrobic zeby
 > zainstalować susła??


Zainstaluj sobie 9.3, albo 10.0
9.2 to już starością trąci
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

dibo_6

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-11-07, 16:38:28 »
No dobrze, ale chcialbym najpierw zainstalowac 9.2 zeby sie obyc z nowym systemem i poznac go troche.

Czyzby na moim sprzecie nie bylo mozliwe zainstalowanie SUSE 9.2 ??????

axlinux

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-30, 21:24:13 »
ja bym ustawił na grafikę 16 Mb i może by poszło

tobol

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-11-07, 14:27:16 »
Witam.
Pilnie potrzebuję  jakąś dystrybucję, która będzie mi chodziła w miarę płynnie na kompie Pentium II 300 MHz, 112 MB RAM, HDD 2x3,2 GB ATA33, nagrywarka 12x, karta graf 4 MB AGP. Nie chodzi mi o coś efektownego, z wodotryskami, tylko o lekki, przyjemny systemik, który będzie w stanie obsłużyć łącze internetowe 2 MB/s :-) Chodzi mi o p2p :D

Próbowałem już DSL i inne podobno "lekkie" i mało wymagające dystrybucje, ale po zainstalowaniu każdej Firefox uruchamiał sie ok minuty :/ A pod win98, albo nawet pod win2000 chodzi wszystko szybciej...

LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)

Pozdrawiam i byłbym wdzięczny za szybką i rzetelną odpowiedź :)

guzzi1

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-11-07, 15:04:54 »
DEBIAN
1. zainstaluj sam system bez niczego
2. potem dodawaj tylko niezbędne programy
www.dug.net.pl

Xax79

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-11-07, 15:10:45 »
> LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)


Gentoo mozna postawic w ok 1-2 godziny na celeronie 400 i to z X'ami, sprawdzone. A to za sprawa czegos co sie nazywa, stage 3. Stawiasz gotowy system a nie kompilujesz wszystkiego od zera.

Inna sprawa, ze updaty i doinstalowywanie pakietow, ktore nie zostaly przygotowane przez developerow potrwa faktycznie wieki. Jednak jezeli komputer ma isc 24h na dobe, 7 dni w tygodniu, to nie jest to zaden problem.

Wiedz tylko, ze postawienie systemu ze zrodel choc okupione strata wieeeeeeelu godzin/dni jest warte efektu koncowego.

PS W sumie podobne pytanie bylo na tym forum juz kilkanascie razy. Tylez samo dystrybucji zostalo poleconych.
Wybor nalezy do Ciebie.

Pzdr.

krycha

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-11-07, 15:22:08 »
Ja polecam instalacje slackware sama instalka to na takim sprzecie ok 30min i to z jedego cd'ka, pozniej dopieszczenie serwera to kwestia rekompilacji kernelka i odpalenia potrzebnych uslug :]


> Witam.
 > Pilnie potrzebuję  jakąś dystrybucję, która będzie mi chodziła w miarę płynnie na kompie
 > Pentium II 300 MHz, 112 MB RAM, HDD 2x3,2 GB ATA33, nagrywarka 12x, karta graf 4 MB AGP. Nie
 > chodzi mi o coś efektownego, z wodotryskami, tylko o lekki, przyjemny systemik, który będzie w
 > stanie obsłużyć łącze internetowe 2 MB/s :-) Chodzi mi o p2p :D
 >
 > Próbowałem już DSL i inne podobno "lekkie" i mało wymagające dystrybucje, ale po
 > zainstalowaniu każdej Firefox uruchamiał sie ok minuty :/ A pod win98, albo nawet pod win2000
 > chodzi wszystko szybciej...
 >
 > LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)
 >
 > Pozdrawiam i byłbym wdzięczny za szybką i rzetelną odpowiedź :)

tobol

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-11-07, 16:53:55 »
Moze źle sie wyraziłem - komp nie ma pracować jako serwer, to po prostu stacja robocza :-) A wiem jak to jest kompilowac wszystko od zera, bo nie raz kompilowalem LFS na moim drugim komputerze :) A ze ja jestem fanem optymalizacji, jeśli zdecydowałbym sie na Gentoo, nie chce korzystac ze Stage3, tylko wszystko od samego poczatku :-)

chmooreck

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-11-07, 16:58:19 »
ze niby nie raz kompilowales lfs i sie pytasz jaka dystrybucje wybrac ?? o zgrozo !!

tobol

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-11-07, 18:20:35 »
Kompilowałem nie raz, ale na tym kompie samo Binutils kompiluje się ponad godzine :D

chmooreck

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-11-07, 20:54:39 »
2005-11-07 18:20:35 tobol napisał:

> Kompilowałem nie raz, ale na tym kompie samo Binutils kompiluje się ponad godzine :D

chodzilo mi o to, ze juz powoli powinienes umiec korzystac z wyszukiwarki... (a nie instalowac koniecznie lfs)...

moze zerkinj na kateos ?

flak

  • Gość
Dystrybucja na starego kompa
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-11-08, 18:36:29 »
2005-11-07 14:27:16 tobol napisał:

> Witam.
 > Pilnie potrzebuję  jakąś dystrybucję, która będzie mi chodziła w miarę płynnie na kompie
 > Pentium II 300 MHz, 112 MB RAM, HDD 2x3,2 GB ATA33, nagrywarka 12x, karta graf 4 MB AGP. Nie
 > chodzi mi o coś efektownego, z wodotryskami, tylko o lekki, przyjemny systemik, który będzie w
 > stanie obsłużyć łącze internetowe 2 MB/s :-) Chodzi mi o p2p :D
 >
 > Próbowałem już DSL i inne podobno "lekkie" i mało wymagające dystrybucje, ale po
 > zainstalowaniu każdej Firefox uruchamiał sie ok minuty :/ A pod win98, albo nawet pod win2000
 > chodzi wszystko szybciej...
 >
 > LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)
 >
 > Pozdrawiam i byłbym wdzięczny za szybką i rzetelną odpowiedź :)




Slackware by sobie z tym poradził, jakkolwiek jest stosunkowo trudny w obsłudze. Ale skonfigurowany może być zarówno ciężkim serwerem jak i elastyczną staca roboczą. Instalacja zajmuje 2GB. Na AMD K6-2 500MHz + Gnome (w Slackware 10.2 Gnome został usunięty!) chodzi nieźle. XFCE + koffice/ABIWord + Mozilla (opcjonalnie OpenOffice.org + nautilus -no-desktop/konqueror jako menadżer katalogów) sobie poradzi.

P.S. Mam tu jeszczę i486DX-2 66Mhz + 7.8MB RAM i Slackware 10.1 leci!!! Jakkolwiek ja używam konsoli a komputer jest do "znęcania się na sieci LAN" więc: "kids don't do it at home".

:)