Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer  (Przeczytany 4265 razy)

TheKalif14

  • Gość
Potrzebuje dystrybucji na bardzo slaby komputer glownie do grafiki(Gimp) i HTML+PHP
Mój komp to:
Pentium III 700MHz
192MB SDRAM
Compaq Armada M700(płyta główna) ATI Rage P/M Mobility
Dysk 20GB
A co wazne... Jak dla mnie fajnie by bylo to cos podobnego do slax i mialo instalacje BEZ srodowiska graficznego.

snajper_8383

  • Gość
Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-11-23, 21:13:25 »
Do robienia coś z grafiką to trochę za słaby ten komp. Może zobacz sobie Slackware przy instalacji możesz chyba podać że chcesz bez środowiska graficznego.

TheKalif14

  • Gość
Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-11-23, 21:29:09 »
tzn może nie tyle co do grafiki co z możliwością skinowania do gier typu ETS2

a co do srodowiska, dlaczego instalacja bez niego. Chodzi o to ze gdy chce zainstalowac np lubuntu przy ladowaniu srodowiska jest jakis blad i ladowanie trwa w nieskonczonosc, a np z windows xp nie ma takich problemow bo nie posiada przy instalacji GUI (jesli mozna to tak nazwac)

  • Gość
Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-11-24, 00:01:10 »
Debian, obraz netinstall. Może być Wheezy, aczkolwiek ja preferuję SID'a.

Wheezy to obecne wydanie stabilne.
Jessie to obecne wydanie testowe.
Sid to linia rozwojowa (NIE wydanie) niestabilna.

Pakiety przechodzą z Sida do wydania testowego na zasadzie aktualizacji. Co jakiś czas wydanie testowe staje się wydaniem stabilnym.
Gdy testowe staje się stabilnym, wtedy przy aktualizacji mogą pojawić się jakieś dziwne problemy z zależnościami.c
Sid jest linią ciągłą (bez żadnych wydań), więc system stawiam i po prostu działa przez jakiś czas. Ma (prawie) najnowsze paczki. Czasami pojawiają się jakieś problemy po aktualizacji (może coś nie działać), ale to rzadkość.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-11-24, 00:31:37 »
Cytat: TheKalif14
Chodzi o to ze gdy chce zainstalowac np lubuntu przy ladowaniu srodowiska jest jakis blad i ladowanie trwa w nieskonczonosc, a np z windows xp nie ma takich problemow bo nie posiada przy instalacji GUI (jesli mozna to tak nazwac)
W Ubuntu było kiedyś coś takiego jak alternate cd, które oferowało instalator tekstowy między innymi dla komputerów, które były za słabe, aby uruchomić LiveCD (mała ilość RAM). Poszukaj czy dla obecnych wersji dostępne jest jeszcze alternate cd, ewentualnie zainstaluj jakąś starszą wersję i zrób upgrade, ale jak nie chcesz się tak bawić, to zainstaluj sobie Debiana.

JdG

  • Gość
Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-11-24, 00:56:44 »
Cytat: TheKalif14
Potrzebuje dystrybucji na bardzo slaby komputer glownie do grafiki(Gimp) i HTML+PHP
[...]A co wazne... Jak dla mnie fajnie by bylo to cos podobnego do slax i mialo instalacje BEZ srodowiska graficznego.
Podobny do Slaksa i bez środowiska graficznego??! Slax polega chyba głównie na środowisku graficznym., choć oczywiście można go uruchomić i bez niego. A ponieważ to pochodna Slackware, to może właśnie ta zasłużona dystrybucja byłaby odpowiednia?

Praca z Gimpem bez X-ów jakoś wygląda dla mnie dziwnie (choć kto wie? może to możliwe?) . Oczywiście z grafiką bez X-ów można pracować całkiem sensownie, są nawet przeglądarki do tego celu, jest ImageMagic itp.

Wszystkie dystrybucje Linuksa mogą pracować bez X-ów, to tylko kwestia wyboru pakietów przy instalacji, zresztą nawet nie - jest to kwestia uruchamianych przy starcie usług, w tym X-ów. Dyski są teraz wielkie a większość dystrybucji i tak zajmuje mniej miejsca niaż sam tylko Windows, więc oszczędzanie miejsca na dysku przy instalacji ma umiarkowany sens, lepiej poświęcić czas na właściwe skonfigurowanie systemu, żeby nie uruchamiał rzeczy zbędnych. No i zrezygnować z takich kobył jak KDE4, Unity czy Gnome.

Co do X-ów, to wystarczy ustawić w inittab (o ile nie jest to coś z systemd, bo tam pewnie jakoś inaczej rzecz się reguluje) wartość init=3 i system będzie kończył start w konsoli.

Taki komp, jak opisany, powinien być wystarczająco wydajny do pracy w trybie konsolowym (tekstowym) lub przy takich winmanadżerach jak xvfwm, WindowMaker, Fluxbox itp., może nawet z XFCE (wszystkie są w Slacku).

Sam serwer X-ów nie obciąża specjalnie zasobów, to robią dopiero niektóre aplikacje, zatem przy słabych zasobach trzeba je po prostu dobrze dobrać.

Poza tym są takie winmanadżery jak dwm itp., specjalnie dla miłośników konsoli, to raczej wygodniejsze rozwiązanie niż czysta konsola lub konsola+screen np. i zużywa niewiele więcej pamięci.

Co do Slacka, to istnieją jego klony zrobione pod konkretne środowisko graf. - to jest  mianowicie Salix OS, który występuje w 6 wersjach, wśród których jest i taka, która używa czegoś co się nazywa Ratpoison i to jest właśnie taki podobny do dwm minimalistyczny winmanadżer, specjalnie dla fanów konsoli.

TheKalif14

  • Gość
Dystrybucja dla poczatkujacego informatyka na slaby komputer
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-11-24, 07:10:39 »
Sory, ale mam wrażenie że mnie nie zrozumieliście ;)
chodzi o to że mam mało ramu i chce tylko instalator tekstowy, a system chce normalnie. Juz pomógł Pan roobal