Nowe posty

Autor Wątek: Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.  (Przeczytany 16848 razy)

mshm

  • Gość
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, którego Linuxa mogę wybrać, tak, aby spełniał niżej wymienione wymagania:

- stabilność - coś pokroju Debiana, najlepiej, aby była to dystrybucja na nim bazowana,
- rolling-release - chyba najważniejsza kwestia, nie chcę robić reinstalacji systemu co kwartał :)
- UEFI - aby mógł być zainstalowany na laptopie Lenovo B590, który niestety tą blokadę posiada (co niezmiernie mnie denerwuje, bowiem LMDE już na wstępie nie chciał się włączyć, przez co odpada), dodatkowo, aby nie było problemów ze sterownikami, m.in. do dźwięku, ekranu, WiFi, karty graficznej etc.,
- dostęp do programów - chciałbym mieć dostęp do większości programów, tych wolnych jak i niewolnych, w szczególności działający VirtualBox, Wine lub PlayOnLinux (na swoim Debianie Testing niestety, ale ciągle walczyłem z tym, aby działały te programy), tak, aby nie musieć walczyć z repozytoriami (update & upgrade ok, to jest standard, ale nie chcę szukać godzinami odpowiednich plików),
- lekkość - oczywiście to jest najmniej istotna dla mnie kwestia, ponieważ z reguły korzystam z Fluxboxa, aczkolwiek nie byłbym zły, gdybym otrzymał MATE lub Gnome3 działający dosyć sprawnie i szybko :) )

Na wstępie zaznaczę, że od lat korzystałem z Debiana, niestety - z nowym komputerem zaczął mnie po prostu denerwować tym, że co chwilę muszę coś w nim usprawniać, instalować, przerabiać i kombinować, po to, aby działał w należyty sposób.
Zainteresowało mnie Manjaro, chociaż przyznam, że nigdy nie miałem styczności z dystrybucjami pokroju Archa, pacmanem (przyzwyczaiłem się do apt-get) więc trochę czasu by mi zajęło ogarnięcie tematu. Jednakże, jeżeli jest to równie stabilny system jak Debian, to mógłbym się o niego pokusić.
Rozmyślałem także nad Fedorą, OpenSUSE, Ubuntu, Linux Mint... aczkolwiek przeraża mnie wizja reinstalacji systemu, problemów z niestabilnym oprogramowaniem i innymi negatywnymi rzeczami, które doczytałem w internecie. Jednak plusem dla nich jest to, że omijają blokadę UEFI, i po prostu dają się zainstalować.
Aptosid niestety nie działa u mnie, wszystko przez UEFI, chociaż byłbym skłonny na nim przesiedzieć żywot notebooka.

W głównej mierze - jak zaznaczyłem na początku - zależy mi na stabilności, ciągłości dystrybucji, oraz dostępowi do programów. Nie boję się konsoli, potrafię instalować i bawić się w ulepszanie systemu, jednak męczy mnie to trochę, ponieważ - chyba z wiekiem - chciałbym dostać coś, co po prostu będzie działać :) Czasu niestety coraz mniej na zabawy w konsoli.
Ważną kwestią są też programy z Windowsa - bo, niestety, ale i z nich także będę korzystał. Nie mówię tutaj o super extra programach CADowskich, programowaniu czy tworzeniu grafiki wektorowej - ot, jakiś starszy MMORPG tudzież Steam z pewnością by się przydał.

Czy mógłbym Was prosić o zasugerowaniu dystrybucji? Z góry dziękuję za odpowiedź. Laptop jest niestety w serwisie, oczywiście muszą sformatować dysk, więc rozpocznę zabawę z instalacją od nowa.

  • Gość
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-09-15, 20:55:12 »
Debian Sid, Arch, Gentoo.

// Ewentualnie Xubuntu, wydania LTS.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-09-15, 22:38:37 »
J.w ze wskazaniem na debian-testing (odpowiednio skonfigurowane repozytoria distro ciągłe). Co do UEFI musisz poradzić sobie w/g tego poradnika co podałeś-skoro temu gościowi poszło to i Tobie powinno pójść. A jeżeli wcześniej korzystałeś z debiana i kupiłeś teraz sprzęt lenowo bez sprawdzenia zgodności z linuxem ?
http://www.linux-on-laptops.com/lenovo.html
 Nie sprawdziłeś w necie problemów z tym producentem? Na początku roku czytałem o problemach tego producenta z UEFI - dlatego lapka lenowo i sprzętu z grafiką sis na pewno już nigdy nie kupię. Mam asusa gdzie to g...no po prostu w bios ustawiam na disable i instaluję sobie system jaki mi odpowiada...
Pozdrawiam

  • Gość
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-09-15, 23:35:42 »
Zerknąłem na ten sprzęt i na pierwszy rzut oka - nie powinno być jakichkolwiek problemów.
Secure Boot bym w cholerę wyłączył, samo UEFI też.

mshm

  • Gość
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-09-16, 16:46:57 »
Problem w tym Panowie, że secure boot, jak i uefi są wyłączone - jak na razie zdołałem zainstalować jedynie Debiana Testing, i przy nim pozostałem. Nie kupowałem nowego laptopa, po prostu w serwisie na gwarancji siedzi :P
Co do xubuntu LTS, to słyszałem niepochlebne opinie o problemach ze zgodnościami repo (tak, jak w Ubuntu), więc nie chciałbym ryzykować. Acz wiem, że ma najlepszą społeczność :)
Czy Arch jest równie stabilnym i dobrym systemem, jak i Debian?
Czy ktoś z Was miał styczność z Manjaro? Kuszący opis, rolling-release i automatyczne wykrywanie hardware w laptopach, hm.

sarc60

  • Gość
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-09-17, 12:39:32 »
Mam Manjaro na domowym komputerze już od dłuższego czasu. Z openboxem na pokładzie śmiga jak  marzenie. Cały sprzęt wykryty w łącznie z zewnętrzną kamerką. Ośmielę się stwierdzić (i niech mnie użytkownicy Debiana nie spalą na stosie:), że działa szybciej od Debiana i debianopochodnych.
W sumie same zalety plus ta wstępna konfiguracja, dla leniwych. Jeszcze zainteresował mnie Crounchbang i chyba go wrzucę na drugi komputer. Jeśli chodzi o Archa to też polecam, ale trzeba mieć chwilę wolnego czasu na wstępną konfigurację. Ale potem tylko pacman -Syu.
Czy Arch i jego pochodne typu Manjaro są stabilnymi i dobrymi systemami jak Debian?
Na pewno tak. Ja wybrałem Archa oraz Manjaro ponieważ:
1) Distro rolling release. Raz instalujesz i jak go nie popsujesz to działa przez długi czas.
2) Bardzo dobre repo!!! Bardzo szybko pojawiają się w nim nowe wersje programów. Nowa wersja aplikacji pojawia się na stronie producenta i bardzo szybko jest już dostępna w repo.
3) System bardzo szybko działa, co dla mnie jest bardzo istotne
4) I last but not least menadżer pakietów pacman. Jeśli wcześniej używałeś apta to będziesz mile zaskoczony. Szybkość i prosta składnia, co trzeba więcej?

mshm

  • Gość
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-09-17, 19:18:37 »
Ktoś jeszcze miał może styczność z Manjaro? :)

mshm

  • Gość
Linux na laptopa, z pełnym wyposażeniem, stabilny, rolling-release.
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-09-19, 18:54:18 »
Pomijając Linux Mint Debian Edition, czy choćby Manjaro - z którym miałem niedawno styczność w formie Live CD, i bardzo mi się spodobał - czy warto "inwestować" w te dystrybucje, czy też spróbować sił przy instalacji Debiana z możliwości zainstalowania oprogramowania non-free? Czy efekt zainstalowania Debian testing wraz z plikami http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/firmware/testing/20130916/ będzie taki sam lub bardzo podobny (bez zbędnego grzebania) jak choćby w LMDE czy Manjaro?
W głównej mierze zależy mi na jakości dźwięku, sterownikach do procesora oraz wbudowanej karty graficznej, jak i nawet głupich przycisków funkcyjnych Lenovo.