Nowe posty

Autor Wątek: Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit  (Przeczytany 7274 razy)

catfish

  • Gość
Witam wszystkich. Potrzebuję jakiegoś Limuxa dla mojego laptopa Asus K52JT, obecnie i od początku lapek chodzi z Win7 64bit, w najbliższym czasie czeka mnie kolejna reinstalacja systemu, zamulił się po 8 miesiącach. Doszedłem do wniosku że używam go w 90% do przeglądania internetu i komunikacji czyli Skype i GG.
Mam dość odpalania wielkiego systemu po to aby uruchomić FireFoxa. Mam dość podstawowe pojęcie o komputerach, potrafię przeinstalować system, podzielić dysk i poradzić sobie z wieloma problemami, jednak tylko w temacie Windowsa. Linux jest mi zupełnie obcy, nigdy nie używałem tych systemów.
Jednak obecnie mam wielką potrzebę posiadania systemu bez miliona rzeczy z których nie korzystam a które nie potrzebnie zajmują zasoby sprzętowe mojego lapa.

Potrzebuję Linuxa który byłby zainstalowany na osobnej partycji i którego uruchamiałbym z wyboru przy starcie.
Dobrze aby widział pozostałe partycje pod Windowsem abym mógł zapisać na nich pobierane pliki, lub coś z nich wysłać.
Ma być lekki i szybko się uruchamiać.
Działać z WiFi
Programy jedynie internetowe, dobrze żeby dało się zainstalować FireFoxa, Thunderbida i Skype. Bez żadnych odtwarzaczy tylko internet z jakimś anty wirem.
I dość istotna sprawa to aby był po polsku i obsługiwał polską klawiaturę.
 Jest coś takiego????

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-11-17, 11:14:03 »
1 . Odnośnie Twego pytania: jest, a raczej są.
2. Linux bez zbędnych rzeczy: Debian netinst
http://www.debian.org/distrib/

Tam sam decydujesz co instalujesz.

Do Twoich potrzeb zupełnie wystarczy, a i do nauki idealny.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

catfish

  • Gość
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-11-17, 11:26:12 »
No ok, a co ze sterownikami do kamery i dźwięku, właściwie nawet o tym nie pomyślałem a to może być problem, tak mi się wydaje

lukaszw

  • Gość
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-11-17, 11:55:14 »
Przy instalacji należy wybrać opcję zainstalowania wszystkich modułów, anie tylko tych wymaganych przez sam system. W większości przypadków to rozwiązuje problem braku sterowników choć nie twierdzę, że nie może tu być wyjątków.
Skoro nie jesteś zbyt obeznany z tym systemem to lepiej przetestuj go w wersji Live bez instalacji.
Poszukaj w internecie różnych wersji livecd/dvd.
Umożliwiają one w miarę bezbolesne zapoznanie się z konkretnym systemem bez konieczności jego instalacji.
Debian takiej wersji nie ma (chyba).
Instalowanie wersji netinst to dla nooba trochę zbyt dużo (chyba, że lubisz wyzwania już na samym początku).

catfish

  • Gość
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-11-18, 20:54:29 »
Ok pobieram Debiana w wersji live cd, polukamy i zobaczymy

catfish

  • Gość
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-11-18, 20:56:01 »
Zastanawiam się jeszcze nad Xpud, dość  ciekawe ale chyba nie dostępu do dysków.

Coś nie halo z xpud niby się uruchomił wybrałem język i czarny ekran z mnóstwem napisów????

catfish

  • Gość
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-11-21, 23:23:34 »
Znalazłem coś co się nazywa SLAX czytam i wszystko super, można zainstalować co potrzebne i wywalić co nie potrzebne tylko pytanie czy pójdzie na 64 bity bo xPud nie bardzo chce a szkoda.
Tak wogóle to pomoże mi ktoś, tzn odpowie

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-11-21, 23:47:25 »
Slax 7 masz w wersji jeszcze rc, ale niebawem ma ukazać się wersja finalna. Tu nasz obrazy wersji 32b i 64b. Czy u Ciebie pójdzie- musisz spróbować.
http://www.tomas-m.com/blog/
Możesz zainteresować się klonem slaxa - porteusem. Tu już masz wersje finalne.
http://porteus.org/downloads.html
Pozdrawiam

catfish

  • Gość
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-11-23, 13:04:49 »
No tak ale portues nie jest po naszemu, trochę ogarniam j. angielski ale nie aż tak aby rozkminiac nowy dla mnie system
 na razie testuję Debiana z USB, całkiem to przyjemne i śmiga fajnie, jest dźwięk i ok tylko znów jest tam sto rzeczy których nie potrzebuję i to mnie irytuje, nie potrzebuje drugiego wielkiego systemu, już jeden mam, wielki, przeogromny, prze bajerowany i wypchany win7

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Potrzebny mini Linux do internetu na Asusa K52JT 64bit
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-12-05, 20:23:53 »
Cytat: catfish
No tak ale portues nie jest po naszemu, trochę ogarniam j. angielski ale nie aż tak aby rozkminiac nowy dla mnie system
 na razie testuję Debiana z USB, całkiem to przyjemne i śmiga fajnie, jest dźwięk i ok tylko znów jest tam sto rzeczy których nie potrzebuję i to mnie irytuje, nie potrzebuje drugiego wielkiego systemu, już jeden mam, wielki, przeogromny, prze bajerowany i wypchany win7
Sam zainstalowałeś co chciałeś, biorąc pod uwagę netinst.
Więc nie narzekaj.
Jeśli zdecydowałeś o min. instalacji domyślnego środowiska graficznego - miej sam do siebie pretensje.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version