Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Linuxa na Laptopie  (Przeczytany 2535 razy)

poker-face98

  • Gość
Instalacja Linuxa na Laptopie
« dnia: 2012-08-06, 12:02:13 »
Witam :D A więc jak w temacie, chciałbym zainstalować Linuxa na laptopie (MSI CX 605). Jednak chciałbym zachować Windows 7 (dual-boot) stąd pytanie czy przy takim układzie partycji, jest to wykonalne

http://imageshack.us/photo/my-images/811/beztytuuldk.jpg/
(przepraszam za słabą jakość, jak będzie trzeba wstawię lepsze)

  • Gość
Instalacja Linuxa na Laptopie
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-08-06, 13:15:34 »
W czym problem ?
Zmniejszasz jedną partycję. W najprostszym wariancie z wolnego miejsca robisz partycję główną i partycję wymiany.
Instalujesz Linuxa; podczas instalacji bootloadera zostanie wykryty Win7 i dodany do listy systemu.

Zresztą chyba każda popularna dystrybucja ma obecnie instalator z opcją "Install [distro] alongside Windows...." albo po naszemu "Zainstaluj [distro] obok innego systemu operacyjnego(Windows)".

poker-face98

  • Gość
Instalacja Linuxa na Laptopie
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-08-06, 13:30:36 »
ale słyszałem o limicie 4 partycji na dysku czy tu istnieje takie ograniczenie? chyba że źle słyszałem :)

  • Gość
Instalacja Linuxa na Laptopie
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-08-06, 18:13:42 »
Cytat: Wikipedia & Uncle Google
Na dyskach z tablicą partycji MBR można utworzyć maksymalnie cztery partycje podstawowe, z czego jedna może być partycją rozszerzoną z wieloma partycjami logicznymi.

poker-face98

  • Gość
Instalacja Linuxa na Laptopie
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-08-06, 23:09:18 »
Czyli muszę zmniejszyć jedną z partycji, a na tak powstałym wolnym  miejscu utworzyć partycję rozszerzoną, o ile dobrze zrozumiałem. Jeśli tak, to temat można uznać za zamknięty

[EDIT]
Dziękuje wszystkim za pomoc, od teraz jestem szczęśliwym użytkownikiem Sabayon Linux

temat [SOLVED]