Nowe posty

Autor Wątek: Lekki linux ,dla początkującego .  (Przeczytany 6023 razy)

mychemickal

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« dnia: 2012-08-02, 01:37:56 »
Witam serdecznie ,
niedawno zakładałem wątek na temat linuxa dla gracza . Dużo czytałem na temat gier na linuxa i już wszystko wiem . Teraz poszukuje bardzo lekkiego linuxa na sprzęt "3,2ghz procesor Intel Celeron D ,1gb ram ,1gb gt240 ,320gb dysk mogę na linuxa poświęcić 90gb " . Testowałem już Linuxa mint 13 ,Ubuntu 10.04 ,Puppy Linux i Lubuntu . Linux mint 13 był stanowczo za ciężki dla mojego komputer ,w ubuntu miałem problem z wgraniem sterowników graficznych ,z kolei w "mint" nie miałem z tym najmniejszego problemu ,puppy linux nie był wystarczająco oczywisty dla mnie nie mogłem znaleźć nawet terminalu X_x ,a podczas instalacji lubuntu pojawił się błąd w związku z instalacją gnu grub na tej samej partycji ,wybrałem inna ale podczas uruchamiania pcta pojawiał się gnu grub bez możliwośći wybrania systemu operacyjnego i stos nie zrozumiałych dla mnie komend po wpisaniu help . Zależy mi na dystrybucji już z gotowym oprogramowaniem typu "Chromium ,Firefox ,Pidgin" i tym podobnych najbardziej potrzebnych aplikacji ,intuicyjnym menu ,prostą obslugą .

Z góry dziękuje za pomoc ,za wszelkiej maści błędy przepraszam jest już późna godzina .

rilicek

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-08-02, 07:08:46 »
openSUSE?

To nie jest słaby komputer, musisz tylko zainstalować sterowniki do karty graficznej.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-08-02, 09:30:37 »
Ubuntu nie jest złe, spróbuj z nowszym - 12.04. Od Wersji 10, którą testowałeś minęły już 2 lata, a skok technologiczny jak i optymalizacja jest na tyle duża, że sam zastanawiam się nad przejściem z Gentoo na Ubuntu ;)

zbig

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-08-02, 11:31:27 »
Linux Mint 13 oparty jest właśnie na Ubuntu 12.04 :)

Patrząc na przedstawioną konfigurację sprzętową zaproponuję Tobie Xubuntu 12.04 Według mnie spełni Twoje oczekiwania. Instalacja przebiega bez problemów - sprawdzone na 2 różnych komputerach (12-14 letnich), tylko się nie spiesz i za szybko nie wciskaj dalej - każdy etap instalacji musi się zakończyć. Ewentualnie możesz sprawdzić Linux Mint 13 Xfce (zawiera nowszą wersję xfce 4.10 - xubuntu wersję xfce 4.8).

mychemickal

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-08-02, 12:08:28 »
Ubuntu 12.04 ,testowałem ale przez przypadek pobrałem 64 bitowy . No i jak można się domyslić na tym sprzęcie nie chodził za dobrze . To tak pobiore owe ubuntu 12.04 ,xubuntu 12.04 ,opensuse i sprobuje raz jeszcze tego lubuntu. Serdecznie dziękuje za pomoc mam nadzieje że coś z tego będzie ,bo naprawdę chciałbym się uwolnić od tego windowsa ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego distro dla siebie by szybkością dorównał windowsowi .

mychemickal

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-08-02, 16:11:31 »
Pisze w tym momencie z Xubuntu live cd ,system sprawuje sie naprawdę fajnie nawet odpalany z cd . Chodzi naprawdę szybko zobaczymy jak to będzie wyglądało po "update" bo zależy mi na ten moment na counter strike 1.6 ,to praktycznie jedyna gra w jaka gram .

mychemickal

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-08-02, 18:29:01 »
Zainstalowałem Xubuntu ,i jak na razie jestem bardzo zadowolony . Zaktualizowałem system ,pobrałem wine ,playonlinux,vlc,compiz nie potrafię się jescze nim obsługiwać ale mam nadzieję że to nie jest takie trudne . System pracuje naprawdę sprawnie ,ale męczy mnie brak jednego przycisku mianowicie do chowania wszystkich okien ,czy mógł by mi ktoś pomoc jak go ustawić albo pobrać ? Podkreślam moge pisać trochę bezsensu bo jestem nowym użytkownikiem mam malutkie pojęcie o linuxie .

zbig

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-08-02, 23:49:32 »
Nie mam teraz zainstalowanego xfce ale jak sobie przypominam to powinieneś na panelu umieścić aplet "pokaż pulpit" albo coś w ten deseń. Możesz użyć skrótu klawiaturowego, nie wiem jaki jest w xubuntu ale może być ten sam co w Windows :) czyli "win"+d (skróty możesz poustawiać sobie jakie chcesz) - sprawdź to w dokumentacji ;)

DamnBack

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-08-03, 02:59:58 »
Ja również miałem podobny problem z wyborem lekkiego Linuksa pod kompa z Athlonem 64 3000+ (1,8GHz), 1 GB ram i dyskiem o pojemności zaledwie 40GB. Wybór padł na dopiero co wydaną wersję Linux Mint 13 ze środowiskiem XFCE. Jak dla mnie był to strzał w dziesiątkę. Komputer działa stabilnie, szybko, a do tego sam system wygląda świetnie! Z resztą Minta 13 XFCE zainstalowałem też na komputerze znajomego (Dell Inspirion 6400) i tam również sprawuje się znakomicie! Jako nowy użytkownik Linuksa jestem tą dystrybucją zachwycony i z czystym sumieniem polecam!

  • Gość
Lekki linux ,dla początkującego .
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-08-03, 13:26:26 »
Ja polecę jeszcze LMDE - xfce, lub fork gnome'a.