Nowe posty

Autor Wątek: Możliwość zrzucenia komunikatów błędów ładowania systemu do logów  (Przeczytany 1951 razy)

wolfram

  • Gość
Witam,

Chciałbym zapytać czy jest możliwość  obejrzenia komunikatów błędów występujących podczas bootowania do logów, konkretnie chodzi o komunikaty pojawiające się zaraz po wczytaniu jądra z gruba a przed uruchomieniem samego systemu i x-sa. Wydaje mi się że generuje je init. W żadnym z logów włącznie z 'boot' ani 'dmesg' te komunikaty nie pojawiają się. Mogę je sobie przeczytać w momencie kiedy się pojawiają ale to trwa tylko sekundę wobec czego jest dość kłopotliwe, jeżeli takich logów nie przechwytuje żaden demon to czy przynajmniej istnieje jakaś możliwość przeprowadzenia ładowania systemu krok po kroku lub np.: zamrożenia na chwilę procesu ładowania tak żeby można było spokojnie zanotować wszystkie komunikaty.  

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc

ktr

  • Gość
poszukaj w /var/log/

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Konsola/ logowanie jako root
Cytuj
less /var/log/messages
Masz wszystko od startu systemu. Pozdro

wolfram

  • Gość
Faktycznie, wszystko jest ale akurat tych konkretnych komunikatów nie ma, zauważyłem że błąd pojawiał się jeszcze przed wystąpieniem komunikatów z 'boot.log' także chyba nawet nic tych logów jeszcze nie zbiera bo boot zdaje się być "najświeższym logiem". Na szczęście zlokalizowałem już gdzie wystąpił błąd, poprawiłem i jest ok. W windows była kiedyś taka opcja uruchomienia systemu linijka po linijce, trochę to trwało ale można było prześledzić cały start. Nie mogę znaleźć czy w linuxie dałoby radę zrobić coś takiego, bo byłoby bardzo przydatne. Nie mniej dziękuję za wskazówkę i pomoc w rozwiązaniu problemu. Pozdr.