Nowe posty

Autor Wątek: Format partycji w GParted  (Przeczytany 10173 razy)

breezah

  • Gość
Format partycji w GParted
« dnia: 2011-07-04, 15:56:33 »
Witam,
jestem tu nowy i zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc. Miałem windowsa xp z 4 partycjami: c z windowsem i d, e, f z waznymi plikami. Windows przestal dzialac, nie wlacza sie, nie dziala tryb awaryjny, nie bootuje z plyty z windowsem, nie dziala tez mini windows xp z hiren's boot cd, wiec skorzystalem z plytki LUPU 5.2 i zadzialalo. Teraz moim celem jest format dysku C:, tylko ze jestem kompletnym laikiem, a w linuxie partycje sa nazwane inaczej. na pulpicie mialem ikonki sda1 i sda5 do sda15. na sda1 znalazlem jakby dysk C windowsowy, zrzucilem z niego pliki ktore mnie interesuja na pendrive'a i teraz chcialbym ten dysk C sformatowac, zeby zainstalowac na nim windowsa xp znowu. wlaczylem program gparted ktory byl na tej plytce LUPU i tam mam wyswietlone nastepujace partycje:
dev/sda1/
dev/sda2/

Chce Was zapytac czy jak sformatuje dev/sda1/ to tak jakbym sofrmatowal windowsowy dysk C tak? Chodzi mi o to, zeby nie usunac plikow z dyskow D, E i F.
Tutaj tez jets napisane ze dev/sda1/ ma pojemnosc 71gb, a nie wydaje mi sie, zeby moja partycja C: w windowsie miala az taka pojemnosc (ale tutaj nie jestem pewny).

A moze macie tez inne rady jak sformatowac dysk C?

Przepraszam, jesli wpisalem w zlym watku.
Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam serdecznie

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-04, 16:08:49 »
Na 99% /dev/sda1 to Twoja partycja Windows.
A nie możesz zobaczyć zawartości kolejnych /dev/sda[numer]? Bo wtedy chyba poznasz który jest który ;) .

breezah

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-04, 16:15:32 »
Na pulpicie mam duzo takich sda od nr 5 do 15, ale na wszystkich jest to samo - czyli zawartosc windowsowego dysku D:. nie moge nigdzie znalezc odpowiednikow dyskow E i F, dlatego nie mam pewnosci co do formatowania dev/sda1.

przy dev/sda1 mam napisane w gparted ze to partycja ntfs, a przy dev/sda2 ze extended. i to dev/sda2 dzieli sie na dev/sda5 (ntfs) i unlocated. nie wiem czy to cos pomoze w rozroznieniu, ale wole napisac. dzieki za bardzo szybka odpowiedz :)

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-07-04, 17:00:14 »
Inaczej zrobimy. Otwórz terminal, przejdź na konto root'a poleceniem:
sudo su
Następnie pokaż wynik polecenia:
fdisk -l && cat /etc/mtab
(w poleceniu jest L jak Luczija). Najpierw ustalimy gdzie dokładnie siedzą partycje Windows, a potem podejrzymy ich zawartość.

breezah

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-07-04, 17:32:14 »
A co jest ten terminal i gdzie go znajde? Na pulpicie tego lupo widze konsole, jak tam wpisuje sudo su to nie ma takiej komendy.

joachim726

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-07-04, 17:40:26 »
1) Zrób Backup'y wszystkich ważnych plików [\\b] (podmontuj, skopiuj na pena.)
2)Jeśli znasz pojemnośc i wiesz jaki tam jest FileSystem, to w konsoli, jako root  
 fdisk /dev/sda
, następnie klikasz m i przeglądasz dostępne opcje, potem p i przeglądasz tablicę partycji. Jeśli chcesz tylko sformatowac, to  mkfs -t FileSystem -c /dev/partycja do formatu    Prawdopodobnie (jeśli jesteś początkujący) będziesz wolał użyc GUI - nie znam odpowiednich programów okienkowych, ale jak już mówiłem, spróbuj, podmotowac wszystkie, kolejno, aby się nie pomieszały i po zawartości dojdziesz, która to ten dysk C. Format odpowiednim programem okienkowym, albo mkfs, jak już wspomniałem. Jeśli będziesz chciał użyc mkfs, to przeczytaj sobie manuala, do tego programu -  man mkfs
Ps.Pewne fragmenty postu, chciałem umieścic w tagach "code", jednak nie było to możliwe, czemu?

breezah

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-07-04, 19:12:00 »
jak chce sformatowac Gpartedem to wyskakuje blad. Pisalem w konsoli tak jak mi radziles i doszedlem do momentu gdzie wpisuje literke P. Potem wpisuje mkfs -t FileSystem -c /dev/sda1 i nie ma takiej komendy. Jak mam sformatowac partycje sda1 przez konsole? Albo w ogole jak mam ja sformatowac?

  • Gość
Format partycji w GParted
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-07-04, 19:33:06 »
Najpierw trzeba ją odmontować:
umount /dev/sda1
Potem uruchom GParted. Z sudo moja pomysłka - przepraszam, na roota powinieneś się dostać w trybie live-cd poleceniem: su root.