Nowe posty

Autor Wątek: Wine - czy można używać darmowo?  (Przeczytany 10244 razy)

pawel_92

  • Gość
Wine - czy można używać darmowo?
« dnia: 2010-09-09, 19:33:17 »
Witam i z góry dziękuję. Mam pytanie, mianowicie czy można (zgodnie z licencją) w pełni darmowo korzystać z programu Wine, który można zainstalować w "Centrum oprogramowania Ubuntu". Jeśli ktoś się na tym zna to proszę bardzo o wytłumaczenie zasad licencji. Dzięki

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-09-09, 21:29:21 »
Cytat: pawel_92
Witam i z góry dziękuję. Mam pytanie, mianowicie czy można (zgodnie z licencją) w pełni darmowo korzystać z programu Wine, który można zainstalować w "Centrum oprogramowania Ubuntu". Jeśli ktoś się na tym zna to proszę bardzo o wytłumaczenie zasad licencji.
Jeśli chodzi o samo Wine to program jest dostępny na licencji GNU GPL co oznacza, że program jest wolny (od słowa wolność) i możesz z tym programem zrobić co Ci się podoba, tzn. może go używać w dowolnym celu, w dowolny sposób, kopiować w dowolnych ilościach, rozdawać a nawet sprzedawać ale w tym wypadku, jako że nie jesteś autorem programu, może pobierać opłaty jedynie za dystrybucję programu, tj. za np. koszt płyty CD, dyskietki itp. koszt zużycia prądu na przygotowanie płyty CD, koszt wysyłki itp.

Natomiast jeśli chodzi o samo używanie programu i instalację programów dla Windows to z tego co mi wiadomo to nie potrzeba mieć licencji na system Windows, ponieważ Wine to WinAPI dla X11, które korzysta z WinAPI Windowsa udostępnianego za darmo przez Microsoft dla programistów, piszących programy dla Windowsa.

Licencji na system Windows wymaga się w przypadku korzystania z programu o nazwie Wine Doors.

Pozdrawiam!

pawel_92

  • Gość
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-09-09, 22:02:36 »
chodzi mi dokładnie o otworzenie pliku w formacie .exe (na linuxie). Z tego co się dowiedziałem to właśnie może pomóc Wine. Zresztą tak mi się wydaje, że jeżeli można go zainstalować w "Centrum Oprogramowania Ubuntu" oznacza, że jest po prostu nieodpłatny (darmowy). Dziękuję za pomoc, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
Pozdrawiam.

flak

  • Gość
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-09-11, 17:39:48 »
Cytat: pawel_92
chodzi mi dokładnie o otworzenie pliku w formacie .exe (na linuxie). Z tego co się dowiedziałem to właśnie może pomóc Wine. Zresztą tak mi się wydaje, że jeżeli można go zainstalować w "Centrum Oprogramowania Ubuntu" oznacza, że jest po prostu nieodpłatny (darmowy). Dziękuję za pomoc, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
Pozdrawiam.
Wine jest darmowy i nie łamie żadnej licencji Microsoftu. Poza tym nie tylko Linux go używa i rozwija. Jednak wine to samo API więc do bezpośredniej obsługi polecam PlayOnLinux (wbrew nazwie jest ogólnego zastosowania). Owszem samo wine starczy ale PlayOnLinux daje większą wygodę i bazę gotowych skryptów do instalacji problematycznych programów.

pawel_92

  • Gość
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-09-12, 12:44:59 »
dziękuje bardzo za pomoc. Z Panem Bogiem.

Jeszcze potrzebuje pomocy. Nie potrafię używać wine. Chce natomiast zainstalować z płyty oprogramowanie do nowego tonera do drukarki. Otwieram płytę, są 4 pliki w tym 1 o nazwie runcd.exe, próbuję otworzyć go następująco: Prawy przycisk myszy ---> otwórz za pomocą ---> Wine Windows Program Loader i wyskakuje następujący błąd:

--->Blocked:wine start /unix
The file '/media 20091119_1505/cdrun.exe is not marked as executable. If this was downloaded or copies from an untrusted source, it may be dangerous to run. For more details, read about the executable bit.

Przeczytałem, żeby spróbować następująco: Prawy przycisk myszy ---> Otwórz za pomocą A wine application. Tym razem nie pojawia się błoąd, napęd cd działa (zielona dioda) z tym, że na tym koniec, nic się nie uruchamia.

Dlatego nie wiem co robić i jak zainstalować to oprogramowanie. Jeśli ktoś wie o co chodzi to bardzo proszę o pomoc.

Z Panem Bogiem.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-09-14, 09:39:30 »
Cytat: pawel_92
Chce natomiast zainstalować z płyty oprogramowanie do nowego tonera do drukarki.
Trzeba było od razu zacząć od tego, a nie tajemniczo mówić o jakimś "pliku.exe"

Cytat: pawel_92
Dlatego nie wiem co robić i jak zainstalować to oprogramowanie.
Za pomocą Wine nie zainstalujesz drukarki ( chyba tak to należy rozumieć  o co Tobie chodzi).
http://wiki.winehq.org/FAQ_PL#head-6a06e6a2ebe6cad722cdbd4c3b8c32a6d707deb6

Jaka to drukarka?
Sprawdzałeś w sieci czy należy ona do grupy drukarek w ogóle działających pod Linuksem?
Na stronie producenta drukarki są sterowniki pod Linuksa?
Próbowałeś po prostu: System - Administracja - Drukowanie?

Tak na przyszłość i abyśmy nie tracili cennego czasu:
http://rtfm.killfile.pl/
Ze szczególnym uwzględnieniem:
http://rtfm.killfile.pl/#zanim

... a to z tego powodu, ponieważ tytuł Twojego wątku, a następnie dalsza część wpisów wprowadza tylko bałagan.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

pawel_92

  • Gość
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-09-15, 17:18:07 »
Witam. Co do uwagi to przyznaje racje, przepraszam mogłem od razu konkretnie, ale się na tym nie znam. Przepraszam, ale teraz nie dam rady przeczytać regulaminu. A co do oprogramowanie, to nie jest to sterownik/i do drukarki, (te zainstalowałem za pomocą System--->administracja---> sterowniki z bazy sterowników) tylko oprogramowanie, które trzeba zainstalować, żeby wymieniony toner w urządzenie Samsung SCX-4300 zadziałał. Mam płytę i trzeba zainstalować z niej oprogramowanie, tyle że nie otworzy w linuxie plik.exe. Nie znam się i chciałem zapytać czy jest jakiś sposób na otworzenie go na tym systemie, jeśli nie to się przecież nic nie dzieje.
-----2 razy poprawiłem nazwę drukarki, ponieważ podałem błędną.
Z Panem Bogiem.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-09-16, 11:22:56 »
Cytat: pawel_92
Wine Windows Program Loader i wyskakuje następujący błąd:

--->Blocked:wine start /unix
The file '/media 20091119_1505/cdrun.exe is not marked as executable. If this was downloaded or copies from an untrusted source, it may be dangerous to run. For more details, read about the executable bit.
Po zainstalowaniu wine w menu jest widoczna opcja 'Deinstalacja oprogramowania wine'. Tam 'Install' i wskazujesz na plik exe. Jeśli oprogramowanie jest na płycie powinno się zacząć instalować bez komunikatów o executable. A czy się zainstaluje i będzie działać to odrębna sprawa.

Pliki exe pod wine można też uruchamiać po prostu klikając na nie, ale wcześniej trzeba kliknąć prawym klawiszem na plik exe -> właściwości -> uprawnienia -> i zaznaczyć 'zezwolenie na wykonanie pliku jako programu'. Oczywiście to w przypadku kiedy pliki są na dysku twardym, bo na płycie zmiany właściwości pliku się przecież nie zapiszą.

Czy tobie chodzi o oprogramowanie SmartThru 4? Czy o jakieś inne, które obsługuje chipa na tym tonerze? Czy w ogóle coś drukuje bez tego oprogramowania np. stronę testową?

Na stronie
http://www.vobis.pl/oferta/drukarki_skanery_i_faksy/wielofunkcyjne_laserowe/886303_samsung_scx-4300.aspx
jest info, że ta drukarka jest obsługiwana przez linuksa. To dobry znak :)

Zawsze możesz prosić o pomoc serwis techniczny Samsunga.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wine - czy można używać darmowo?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-09-16, 15:58:06 »
Zamykam wątek ze względu na odbieganie w nim od tematu.

@pawel_92
Bardzo proszę.
Kolejne pytanie = odrębny wątek.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version