Nowe posty

Autor Wątek: Xorg i skoki CPU do 100%  (Przeczytany 4721 razy)

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Xorg i skoki CPU do 100%
« dnia: 2010-06-27, 09:45:25 »
Przeczytałem, że wymagania sprzętowe dla KDE to "co najmniej procesora Pentium II, 64MB pamięci RAM i 500MB wolnego miejsca na dysku". Nie wiem czy to są minimalne wymagania czy też może dla jakieś starszej wersji KDE.

Mam duże wykorzystanie procesora. Przy otwieraniu nowej, pustej strony w firefox CPU skacze z kilku do 70-100% - w KDE. I to właśnie głównie przez proces Xorg. Procesor jednordzeniowy Pentium 430 1,8 Ghz. 2 GB DDR II + 2GB SWAP. Grafika 256 MB. Sterownik Nvidia 195.

Czy zachowanie Xorg na moim kompie to coś normalnego czy kwestia niewłaściwej konfiguracji?
Czy powinienem coś zmienić, dopisać etc.? Mam graficzne Nvidia X server settings - to niżej  jest skopiowane stamtąd. Mógłbym ewentualnie tam coś przekonfigurować.

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 1.0  (buildd@palmer)  Fri Apr  9 10:35:18 UTC 2010

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder75)  Thu Apr 22 11:44:23 PDT 2010

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"

    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Gateway FPD1975W"
    HorizSync       31.0 - 81.0
    VertRefresh     56.0 - 75.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce 8400 GS"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "0"
    Option         "metamodes" "1440x900 +0+0; nvidia-auto-select +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

zebra

  • Gość
Xorg i skoki CPU do 100%
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-06-28, 08:24:12 »
Nikt nie podłapał tematu, a szkoda. Mam podobnie, chociaz troche lepszy procesor, ale i tak po odpaleniu przegladarki odczuwam lekie ciecia reakcji na mysz czy klawiature. Zuzucie procesora gwałtownie skacze, i jest wysokie, nawet po zminimalizowaniu okna przegladarki. Nie wiem, czy to przypadlośc Mandrivy (chyba od wersji 2009 w zwyż tak sie dzieje), czy tez inne dystrybucje maja podobnie. Oczywiście monitor pokazuje, ze to xorg tak zajmuje procesor.
Wywalilem testowo flashplayera i obsluge javascript - zajętość procesora spadła, ale i tak jest wysoka. Przetestowalem operę i firefoxa - zjawiska podobne.
Wywaliłem sterownik nvidii - tez troszke pomoglo, ale nadal niewiele.
Ogólnie - cos jest nie tak.

Prosilbym o wypowiedzi, jak ta sprawa ma sie w innych dystrybucjach, lub pomysły gdzie szukac rozwiazań.

ps. przepraszam za niedociśniety alt i brak ogonków

arctgx

  • Gość
Xorg i skoki CPU do 100%
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-06-28, 19:25:46 »
Jeśli nie wiedziałbym, dlaczego serwer Xorg (wraz jego modułem od obsługi grafiki) zjada prawie całą moc procka, próbowałbym użyć innej wersji serwera z ewentualnie inną wersją steru grafiki. Najlepiej robić to na dystrybucjach live i lekkim menedżerem okien (IceWM, Fluxbox, TWM czy nawet w surowym serwerze bez bez żadnego z "okiennych" narzędzi).

Xorg.0.log może w każdym wypadku powiedzieć coś ciekawego, szczególnie o akceleracji 2D (eksperymentowałbym też z opcjami na jej temat: lektura w man xorg.conf i dokumentacja samego sterownika). Tymczasowo podmieniłbym też nvidię na nouveau (uważnie czytając ostrzeżenia i błędy z logów).

Nic to konkretnego, ale skoro pustka w odpowiedziach, może i to Was jakoś nakieruje na szukanie.