Nowe posty

Autor Wątek: Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -  (Przeczytany 8852 razy)

zlykoziorozec

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« dnia: 2005-10-04, 11:46:10 »
jestem poczatkujacy i prosze o wskazowke jak to sie robi, albo jakis link gdzie moglbym poczytac na ten temat

carmazine

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-04, 12:11:15 »
> jestem poczatkujacy i prosze o wskazowke jak to sie robi, albo jakis link gdzie moglbym poczytac
 > na ten temat

W dziale artykuły znajdziesz tekst \\'instalowanie programów\\' czy coś w ten deseń, tam znajdziesz odpowiedź.



zlykoziorozec

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-04, 12:39:13 »
 > W dziale artykuły znajdziesz tekst \\'instalowanie programów\\' czy coś w ten deseń, tam znajdziesz
 > odpowiedź.
 >
 > znalazlem odp, ale jest to sposob instalacji za pomoca konsoli;) w srodowisku graficznym nie da rady?

jcd

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-04, 14:06:39 »
>  > znalazlem odp, ale jest to sposob instalacji za pomoca konsoli;) w srodowisku graficznym
 > nie da rady?

W wiekszosci przypadkow nie...

xis

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-04, 16:02:33 »
2005-10-04 14:06:39 jcd napisał:

>  >  > znalazlem odp, ale jest to sposob instalacji za pomoca konsoli;) w srodowisku
 > graficznym
 >  > nie da rady?
 >
 > W wiekszosci przypadkow nie...

Jesli uruchomisz emulator terminala (np. program \\'konsole\\', albo \\'gterminal\\') to możesz kompilować w trybie graficznym :)
Jeśli używasz KDE to na www.kde-apps.org znajdziesz jakąś graficzną nakładkę na ./configure && make && make install, ale niestety nie pamiętam jak się nazywała.

carmazine

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-04, 22:38:43 »
Ale po co kombinować? Przecież konsola to taka wygodna rzecz :) Nie musisz przechodzić do trybu tekstowego żeby wykonać takie zadanie, po prostu otwierasz kterma albo gterma czy jakiego tam masz i wykonujesz działanie. Według mnie proste :)

zlykoziorozec

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-04, 23:46:43 »
2005-10-04 22:38:43 carmazine napisał:

> Ale po co kombinować? Przecież konsola to taka wygodna rzecz :) Nie musisz przechodzić do trybu
 > tekstowego żeby wykonać takie zadanie, po prostu otwierasz kterma albo gterma czy jakiego tam
 > masz i wykonujesz działanie. Według mnie proste :)

>probowalem i kabinowalem  w konsoli i jedno co mi sie udalo to wypakowac plik za pomoca tar -zxvf ale polecenie ./configure nie wiem jak uzyc.czy mam byc wtedy w katalogu do ktorego wypakowalem pliki instalacyjne, czy mam byc w jakims innym miejscu? czy mam to co wypakowalem gdzies skopiowac? to jest napewno proste, ale jestem nowy i szukam tu pomocy.

zlykoziorozec

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-05, 00:05:49 »
2005-10-04 23:46:43 zlykoziorozec napisał:

> 2005-10-04 22:38:43 carmazine napisał:
 >
 > > Ale po co kombinować? Przecież konsola to taka wygodna rzecz :) Nie musisz przechodzić do
 > trybu
 >  > tekstowego żeby wykonać takie zadanie, po prostu otwierasz kterma albo gterma czy jakiego
 > tam
 >  > masz i wykonujesz działanie. Według mnie proste :)
 >
 > >probowalem i kabinowalem  w konsoli i jedno co mi sie udalo to wypakowac plik za pomoca tar
 > -zxvf ale polecenie ./configure nie wiem jak uzyc.czy mam byc wtedy w katalogu do ktorego
 > wypakowalem pliki instalacyjne, czy mam byc w jakims innym miejscu? czy mam to co wypakowalem
 > gdzies skopiowac? to jest napewno proste, ale jestem nowy i szukam tu pomocy.
 > tzn do rozpakowania uzylem tar -xvzf :D i siedzialem sobie w katalogu do ktorego to wypakowalem i wtedy uzylem komedy ./configure i pojawilo mi sie cos takiego

checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... gawk
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking build system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking host system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking for native Win32... no
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log\\' for more details.

gdy juz wpisalem make to nie podalem obiektow, czy nieznalazlo make file.a jak patrzalem w srodowisku graficznym to make file jest czyli niepodalem obiektu?

Xarafaxz

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-05, 00:40:37 »
2005-10-04 11:46:10 zlykoziorozec napisał:

> jestem poczatkujacy i prosze o wskazowke jak to sie robi, albo jakis link gdzie moglbym poczytac
 > na ten temat
W większosci archiwów jest taki sympatyczny plik INSTALL oraz README tam masz wszystko wyjaśnione. Jak skompilujesz pare programów to przekonasz się że to wszystko prawie zawsze jest takie samo i nie będziesz już tam praktycznie zaglądał. Czyli praKTYCZNIE tak

./configure
make
sudo make install

czasem dodajesz parametr --prefix=[katalog] gdzie instalować czasem jakaś opcje których lista jest w README albo ./configure --help to w sumie taki setup przed kompilowaniem. Warto jeszcze wiedzieć że ./configure czasami zwraca że czegoś brakuje należy wtedy uruchomić menadzera pakietów i doinstalować czego brakuje oraz (WAŻNE) nagłówki czyli te pakiety z końcówką devel (w niektórych dystrybucjach dev jezeli niema devel to prawdopodobnie pakiety juz naglowki zawieraja).

Pamiętaj że przy pisaniu poleceń możesz używać TAB-a co przypiesza ich pisanie.

Xarafaxz

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-05, 00:43:39 »
> configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
 > See `config.log\\' for more details.
 >
 > gdy juz wpisalem make to nie podalem obiektow, czy nieznalazlo make file.a jak patrzalem w
 > srodowisku graficznym to make file jest czyli niepodalem obiektu?
 >

To oznacza że nie masz zainstalowanego kompilatora. Uruchom menadzera pakietów i doinstaluj co trzeba i zawsze czytaj to co zwraca

zlykoziorozec

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-10-05, 16:26:50 »
2005-10-05 00:43:39 Xarafaxz napisał:

>  > configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
 >  > See `config.log\\' for more details.
 >  >
 >  > gdy juz wpisalem make to nie podalem obiektow, czy nieznalazlo make file.a jak patrzalem
 > w
 >  > srodowisku graficznym to make file jest czyli niepodalem obiektu?
 >  >
 >
 > To oznacza że nie masz zainstalowanego kompilatora. Uruchom menadzera pakietów i doinstaluj co
 > trzeba i zawsze czytaj to co zwraca

zwraca mi cos takiego:

*** Couldn\\'t find ltdl library.  If it is installed in a non-standard
*** location, please supply --with-ltdl=DIR on the configure command line,
*** where `DIR\\' is the prefix where ltdl is installed (such as /usr,
*** /usr/local, or /usr/pkg).  If that doesn\\'t work, check config.log.

co musze zainstalowac rzeby mi nic takiego niewyzucalo?

zlykoziorozec

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-10-05, 16:44:52 »
2005-10-05 16:26:50 zlykoziorozec napisał:

> 2005-10-05 00:43:39 Xarafaxz napisał:
 >
 > >  > configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
 >  >  > See `config.log\\' for more details.
 >  >  >
 >  >  > gdy juz wpisalem make to nie podalem obiektow, czy nieznalazlo make file.a jak
 > patrzalem
 >  > w
 >  >  > srodowisku graficznym to make file jest czyli niepodalem obiektu?
 >  >  > zainstalowalem compiler i jets lipa, bo nie moge teraz ani zainstalowac ani odinstalowac programow:(

 >  >
 >  > To oznacza że nie masz zainstalowanego kompilatora. Uruchom menadzera pakietów i
 > doinstaluj co
 >  > trzeba i zawsze czytaj to co zwraca
 >
 > zwraca mi cos takiego:
 >
 > *** Couldn\\'t find ltdl library.  If it is installed in a non-standard
 > *** location, please supply --with-ltdl=DIR on the configure command line,
 > *** where `DIR\\' is the prefix where ltdl is installed (such as /usr,
 > *** /usr/local, or /usr/pkg).  If that doesn\\'t work, check config.log.
 >
 > co musze zainstalowac rzeby mi nic takiego niewyzucalo?
 >

jcd

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-10-05, 19:21:46 »
2005-10-05 16:26:50 zlykoziorozec napisał:

 > *** Couldn\\'t find ltdl library.  If it is installed in a non-standard
 > *** location, please supply --with-ltdl=DIR on the configure command line,
 > *** where `DIR\\' is the prefix where ltdl is installed (such as /usr,
 > *** /usr/local, or /usr/pkg).  If that doesn\\'t work, check config.log.
 >
 > co musze zainstalowac rzeby mi nic takiego niewyzucalo?

Wystarczy przeczytac - potrzebujesz liblioteki ltdl. Jesli ja masz a dalej wystepuje blad dopisz do ./configure --with-ltdl=/katalog/gdzie/jest/ltdl

paka86

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-10-03, 20:30:03 »
Witam,
kupilem sobie zestaw klawiatura plus mysz bezprzewodowa (mysz optyczna) firmy Labtec. Zainstalowalem slacka 10.2 i na konsoli wszystko dziala tj klawiatura dziala ok i mysz tez... problem pojawia sie po odpaleniu Xow i jakiegos srodowiska graficznego np. kde czy fvwm (na tych sprawdzalem). Klawiatura dziala OK jedyny problem jest z myszka ktora poprostu sie nie rusza... tzn kursor sie nie rusza;P Zmienilem w gpm aby odpalalo imps2 i tak samo w xorg.conf dalem protokol imps/2 ale nic to nie pomoglo... niestety:( Brakuje mi pomyslow co z tym zrobic a w necie tez juz nic wiecej nie znalazlem... z gory dzieki za pomoc
pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Mysz bezprzewodowa pod X - nie dziala -
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-10-04, 00:30:16 »
podaj prawidowa sciezke do urzadzeni myszki w xorg.conf (/dev/... )