Nowe posty

Autor Wątek: Nagrywanie dźwięku z systemu  (Przeczytany 20272 razy)

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« dnia: 2010-04-30, 19:46:59 »
Jak mogę nagrać dźwiek w linuksie dźwięk systemowy? Czyli taki który jest generowany przez programy, nie z mikrofonu. Tak samo jak można nagrać dźwięk z innych  źródeł np. AUX itd.

Wiem, że można to zrobić na Wingrozie (sam to robułem), ale wolę to zrobić na linuxie ;-)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-04-30, 20:50:19 »
W audacity sobie to ustaw.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

arctgx

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-04-30, 20:54:40 »
Nie wystarczy źródła nagrywania przepiąć w mikserze w odpowiednie miejsce?

Odpal sobie dwa pseudoterminale, w jednym daj arecord, a drugim alsamixer i TAB-em przełącz się na nagrywanie, spacją zaznacz źródło. Na moim SB Live po włączeniu źródła Wave arecord w miejscu jednakowych znaków pokazuje "śmieci" (możesz je przekierować do pliku WAV i odsłuchać za pomocą aplay), to znaczy chwyta sygnał. Nie wiem natomiast, dlaczego nie mogę wyłączyć nagrywania z jednego z innych źródeł: zawsze to Mic, Line, CD lub może jeszcze coś.

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-04-30, 21:33:17 »
Hmmm... nadal mam problemy. W audacity wszedłem na edytuj/preferences

Tam w devices nagrywanie

mam 3 opcje

default/pulse/HDA Nvidia ALC662 rev1 ANALOG (hw:0,0)

A odnośnie propozycji arctgx to mam tylko 3 kolumny:

Front Mi // Mic Boos //  Capture // Input So

Gdzie w Input So są 2 opcje Front Mi lub Mic Boos

ra-v

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-04-30, 23:02:43 »
zainstaluj xawtv oraz odpal "man record". To jest program konsolowy. Poza tym jest jeszcze dość stary ale działający KRecord. Ostatnią rzeczą którą średnio polecam jest Windowsowy (odpalany pod WINE) Audiograbber. Innych nie używałem.

darkhog

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-05-01, 01:48:03 »
Grzyb, znam ten ból. Też mi jest to potrzebne, a kompletnie nie wiem jak to zrobić. Nagrywanie z Miks Stereo w linuksie jest trudne. Na pewno jest jakiś sposób, bo nie ma rzeczy niemożliwych, jest tylko brak umiejętności, no ale trudne jest to. Może ktoś wie jak to uczynić?

arctgx

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-05-01, 02:01:11 »
Od biedy możesz sobie określić jako domyślną wtyczkę "tee". Materiał trafia zarówno do głośników, jak i na zadany plik.

Dopiero odkryłem, że zamiast zwykłych plików można w ~/.asoundrc wrzucać potoki różnych poleceń. Wpis poniżej ustawia tylko inną datę wyjściowego pliku przy każdym odczycie ~/.asoundrc (może da się to uprościć). Ty możesz według swoich potrzeb ustawić coś innego. U mnie działa to tak, że każdy nowy utwór w audacious trafia do nowego pliku. W materiałach niżej ktoś pokazał konwersję do MP3 za pomocą lame.

pcm.!default "tee:'plughw:0,0','|/bin/sh -c \\"cat > /tmp/$(/bin/date +%%F-%%H.%%M.%%S).wav\\"',wav"
Materiały:
http://www.alsa-project.org/alsa-doc/alsa-lib/pcm.html#pcm_dev_names_tee
http://www.alsa-project.org/alsa-doc/alsa-lib/pcm_plugins.html#pcm_plugins_file
http://wiki.audacityteam.org/wiki/Recording_audio_playing_on_the_computer#Using_the_ALSA_PCM_file

P.S. Jako źródło nagrywania miałem Mic, ale do plików dźwięk szedł z audaciousa. Pewnie warto to jeszcze przetestować.
P.S.2. Ustawienie tego tworu jako domyślnego to dość radykalne wyjście. Chcesz odsłuchać nagrany przed chwilą materiał - domyślnie tworzy Ci się kolejny plik. Przy stałej nazwie wyjściowego pliku - nadpisujesz poprzednią wersję.
Zamiast tego można tak:
pcm.rozdziel {
        type copy
        slave.pcm "tee:'plughw:0,0','|/bin/sh -c \\"cat > /tmp/$(/bin/date +%%F-%%H.%%M.%%S).wav\\"',wav"
        hint {  
                show on
                description "Kieruj do domyślnego wyjścia i przy okazji do pliku w /tmp"
        }
}
i później wybierać urządzenie "rozdziel" w programach, z których chcemy zrzucać dźwięk.

Za sprawą hint polecenie aplay -L powinno pokazać je na liście.

Kończę zabawę na dziś.

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-05-01, 10:34:21 »
Rozwiązane:

podaje łopatologiczne rozwiązanie:

W audacity jest pasek (standardowo) na górze po prawej stronie: (głośnik + mikrofon z paskami) gdzie jest opcja mic:0/front mic:0. Jak chce się nagrywać systemowy dźwięk to trzeba zaznaczyć front mic:0.

2. opcja

wpisujemy alsamixer w terminalu

Przełączamy się tabem na tryb capture i w input so strzałkami przełączamy na front mic

Tylko ciekaw jest co znaczy tak na prawdę front mic:0?

I jak można zgrywać dźwięk z jeszcze innych źródeł np. karty telewizyjnej (nie mam, ale jestem ciekaw)

darkhog

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-05-01, 19:40:19 »
Sprawdziłem - nie działa. Ale to może dlatego, że mam dodatkowe złącze na przedni (front) mikrofon (mic). Gdyby to było takie proste, to już dawno bym z tego korzystał.

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-05-01, 20:36:12 »
U mnie działa ;-)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-05-01, 20:48:47 »
Cytat: Xgrzyb90
Rozwiązane:

podaje łopatologiczne rozwiązanie:

W audacity jest pasek (standardowo) na górze po prawej stronie: (głośnik + mikrofon z paskami) gdzie jest opcja mic:0/front mic:0. Jak chce się nagrywać systemowy dźwięk to trzeba zaznaczyć front mic:0.
O to mi chodziło,kiedy pisałem, abyś to sobie w audacity ustawił. Bywa, że znalezienie paska na wierzchu zajmuje czasem więcej czasu, niż wygrzebanie najbardziej ukrytej opcji. :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

dustan

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-09-04, 21:24:14 »
witam i pozdrawiam społeczność forumową. przepraszam za odświerzanie starego wątku, ale też mam z tym problem tyle że u mnie polecenie alsamixer wywala mixer na ekran, ale wewnątrz nie mam opcji wejścia mixstereo, a przy tych suwakach w audacity nie mam wyboru o którym koledzy wspominają. jakieś sugestie?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-09-04, 23:12:58 »
Tutaj znajdziecie rozwiązanie http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Stereo-Mix-w-Linux,20108.html ;)

Pozdrawiam!

dustan

  • Gość
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-09-05, 09:16:38 »
świetny tutek kolego. od razu pomogło. oczywiście z racji że tyle przesiedziałem na xp wolałbym coś dwuklikiem, ale i tak jestem zadowolony. chyba że coś z tym skryptem, ale za świerzy w linuxie jestem żeby ogarnąć. chyba że łopatologicznie wyjaśnisz?

raz jeszcze dzięki. zgrywa jak złoto. tylko nie koduje mi w locie do mp3, ale jakos sobie poradzę. (lame mam)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Nagrywanie dźwięku z systemu
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-09-05, 12:35:09 »
Cytat: dustan
chyba że coś z tym skryptem, ale za świerzy w linuxie jestem żeby ogarnąć. chyba że łopatologicznie wyjaśnisz?
Masz tam gotowy skrypt, kopiujesz to do notatnika i zapisujesz pod dowolną nazwą i we właściwościach nadajesz uprawnienie do wykonywania jako programu. Uruchamiasz terminal podajesz nazwę skryptu z jakimś argumentem, który będzie nazwa pliku, np. ./skrypt plik_dzwiękowy_1.

Cytuj
tylko nie koduje mi w locie do mp3, ale jakos sobie poradzę. (lame mam)
Myślnik, o którym pisałem jest? On ma za zadanie kodować to co idzie na stdout, czyli standardowe wyjście.

Pozdrawiam!