Nowe posty

Autor Wątek: RALINK przez Wine.  (Przeczytany 8780 razy)

marcych26

  • Gość
RALINK przez Wine.
« dnia: 2010-01-28, 16:36:25 »
Witam. Jako, że mam bardzo powolną sieć kablową w moim Ubuntu, postanowiłem doinstalować sobie moją bezprzewodówkę... Wszystko pięknie, ślicznie, ale jest jedne problem... Sterowniki są tworzone dla Windows, więc uruchomiłem sobie program przez Wine. Wtedy jednak program komunikuje, że nie może odnaleźć adaptera sieciowego :/ (tzn. antenki podłączonej do USB). Co robić?

freerider

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-28, 16:41:38 »
Poczytaj o czymś takim co zwie się ndiswrapper. napisz jaka to sieciówka bo być może jest kompatybilna s linuksem.

flak

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-28, 17:59:16 »
Cytat: marcych26
Witam. Jako, że mam bardzo powolną sieć kablową w moim Ubuntu, postanowiłem doinstalować sobie moją bezprzewodówkę... Wszystko pięknie, ślicznie, ale jest jedne problem... Sterowniki są tworzone dla Windows, więc uruchomiłem sobie program przez Wine. Wtedy jednak program komunikuje, że nie może odnaleźć adaptera sieciowego :/ (tzn. antenki podłączonej do USB). Co robić?
A myślałem że już mnie nic nie zdziwi. A tu taka niespodzianka.

Sterowniki do kart na chipsetach Ralink pracujących w standardach 802.11(a)bg są obecne w kernelu Linux od 2.6.24 czyli od bardzo dawna. Wcześniej też były dostępne ale trzeba było je doinstalować samodzielnie choć w praktyce i tak robiły to za użytkowników dystrybucje. Ralink był jedną z pierwszych firm które zaoferowało sterowniki wifi do Linuxa.

Co do kart mającym wsparcie dla 802.11n (i "draftów") jest nieco inaczej. Ralink napisał sterowniki ale były w kepskim stanie i na razie trafiły do gałęzi staging. Są w kernelu ale jest domyślnie wyłączone, tyle że dystrybucje zazwyczaj je aktywują i udostępniają użytkownikom bo jak na drivery z  stagging to są w dobrym stanie (poprawił je polak). W Ubuntu  sterowniki do chipsetów Ralink z staging są domyślnie aktywne i dostępne dla użytkowników.


Podsumowując jakąkolwiek miałbyś kartę z chipsetem Ralinka to jest obsługiwana przez Linuxa i pod Ubuntu każda powinna działać z "pudełka" więc nie ma po co kombinować z ndiswrapperem, czy czymkolwiek innym.

Próba uruchomienia sterownika pod wine jest co najmniej bezsensowna. Wine to interfejs do obsługi windowsowych binariów i tyle. To "przelotka" (tyle że bardzo zaawansowana). Niby gdzie chcesz podpiąć ten sterownik? Sterownik wymaga kernela NT a tu takiego z definicji nie ma :)

marcych26

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-28, 20:25:14 »
Czyli sterowniki cały czas były na płycie? Se narobiłem wstydu....

//EDIT

Uwaga, jeszcze większy wstyd. -_-'

Ściągnąłem jakieś najaktualniejsze sterowniki ze strony producenta, jednak nie wiem jak je zainstalować. Oo Wiem, że jest tam pełno plików tekstowych, np. MakeFile... Jest też READ_ME z którego nic nie kapuję. :/ No ale jestem nowy w Linux, więc nie wiem o co biega. Nawet na tych plikach wykonywalnych w konsoli się nie znam. :( Pomoże ktoś?

flak

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-28, 21:14:22 »
Cytat: marcych26
Czyli sterowniki cały czas były na płycie? Se narobiłem wstydu....
Gorzej w systemie :)


Cytat: marcych26
//EDIT

Uwaga, jeszcze większy wstyd. -_-'

Ściągnąłem jakieś najaktualniejsze sterowniki ze strony producenta, jednak nie wiem jak je zainstalować. Oo Wiem, że jest tam pełno plików tekstowych, np. MakeFile... Jest też READ_ME z którego nic nie kapuję. :/ No ale jestem nowy w Linux, więc nie wiem o co biega. Nawet na tych plikach wykonywalnych w konsoli się nie znam. :( Pomoże ktoś?
Cokolwiek teraz robisz to się wstrzymaj. Po pierwsze powiedz o jaką kartę chodzi: nazwa karty ewentualnie nazwa chipsetu.

marcych26

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-01-29, 16:09:31 »
Ujmę to tak... ja mam po prostu antenkę, przez którą łączę się z moim Routerem. Antenka firmy EDIMAX, jednak na oryginalnej płycie pisze, że najlepsze do tej antenki są sterowniki RALINKA dołączone do płyty. Dodam, że nie kupowałem natenki w żadnym allegro, czy Bóg wie czym, tylko w zwykłym komputerowym sklepie.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-01-29, 16:31:44 »
Wątpię, żebyś miał samą antenkę, musisz mieć jeszcze kartę wifi.... :P

Czyli sprawa wygląda tak - pod swoją marką EDIMAX wydał kartę wifi na chipsecie RALINK - standard u nich, rzadko sięgają po inne chipsety.
Jakieś 4 lata temu miałem EDIMAX (Ralink) - i wtedy pięknie chodziło na Linuksie, bez komplikacji.

flak

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-01-29, 16:51:34 »
Cytat: marcych26
Ujmę to tak... ja mam po prostu antenkę, przez którą łączę się z moim Routerem. Antenka firmy EDIMAX, jednak na oryginalnej płycie pisze, że najlepsze do tej antenki są sterowniki RALINKA dołączone do płyty. Dodam, że nie kupowałem natenki w żadnym allegro, czy Bóg wie czym, tylko w zwykłym komputerowym sklepie.
Odpowiem tak.

Wklej tu rezultat wywołania w konsoli lub terminalu polecenia lsusb (prawdopodobnie poznamy markę karty) i co ważniejsze rezultat polecenia lsmod (czy i jaki moduł ją obsługuje) - szukamy modułów "rt73usb" lub "rt2500usb" ewentualnie "rt2860sta", "rt2870sta". Oczywiście wpierw podepnij tę kartę ("antenkę") do złącza usb i odczekaj kilka sekund!

WizardNumberNext

  • Gość
RALINK przez Wine.
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-03-07, 20:53:27 »
Kolega "flak nie wyjaśnił sytuacji z WINE do końca - ja to sklaruję.
WINE nie ma dostępu do fizycznego sprzętu, więc nie widzi żadnej karty wifi, sieciowej czy dźwiękowej - nic co jest w fizycznym komputerze.

Zamieść nam wyniki działania komend:
lsusb
lspci
wywołanych najelpiej spod konta root'a lub poprzez sudo:
sudo lsusb
sudo lspci
Co do RaLink - sterowniki są świetne i bardzo stabilne, konfiguracja jest kompletnie bezproblemowa.
Nie wiem czy ten problem występuje tylko u mnie czy dotyczy sterowników bezpośrednio, ale u mnie nie działa kodowanie WPA/TKIP. Inne działają (WEP WPA2/CCMP (AES)).