Nowe posty

Autor Wątek: Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.  (Przeczytany 5326 razy)

bart3009

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« dnia: 2009-12-29, 21:29:17 »
Mam pytania, oczekuję rzeczowej odpowiedzi. Niedaawno zakupilem notebooka, na którym zainstalowana jest Vista Home Premium.
Po kolejnych bojach z systemem, który traktuje mnie jak wroga, nieoczekuje juz odpowiedzi czy lin jest lepszy czy gorszy od win czy tez to o gusta chodzi. Pytanie złożone brzmi : czy Linux będzie mnie traktował jak terrorystę, czy nadaje się on dla lekko ograniczonego usera domowego, czy nadal występują problemy typu - konfiguruj sobie ręcznie a jak nie to daj sobie spokój.
Mój sprzęt to :
Acer Extensa 5635z Intel Pentium T4200(2.0 GHz 800MHz FSB) 2 Gb DDR3 250 GB HDD
Komputera używam do :
prac biurowych Open Office
Przeglądania internetu Firefox (z internetem łączę się poprzez Wi-Fi, sieć lokalna, modem Orange ED77)
Przglądam zdręcia
czasami słcham muzyki winamp
korzystam z komunikatorów internetowych gadu gadu google talk icq
czy lin odpali i będzie w pełni kompatybilny z moim laptopem (jego pod zespołami), czy pójdzie na tym internet lokalny, Wi-Fi tudzież Orange ED77 (tak co bm nie miał problemu z połączeniem sie internetem)?
Interesuje mnie dokładnie Linux Mint.
Z góry dziekuje za odpowiedz.

benyo

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-29, 21:36:45 »
Skoro interesuje cie tylko Mint to masz dosyc prosty wybor :)
Moze go po prostu zainstaluj i zobaczysz czy bedzie ci dzialal i odpowiadal ??

jkrzysss

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-29, 22:57:04 »
W zyciu panie. Jak chciales komputer i system ktory prowadzi cie za raczke jak dziecko z porazeniem, to bylo kupic Mac'a. Nie wierz nikomu kto Ci powie ze do Linuxa nie potrzebujesz zadnej wiedzy. Poprostu chrzani glupoty propagandowe jaki to linux jest desktopowy. Fanboye..

I zeby nie bylo! Uzywam linuxa od lat 10 prawie i bede to robil i kolejne 10 jesli Bog da:]

rysban

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-30, 00:07:55 »
Witam .
Mint to zmodyfikowane Ubuntu pobierające aktualizacje z serwera Ubuntu .
Pozdrawiam Ryszard

moskito

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-30, 14:45:48 »
Cytat: benyo
Skoro interesuje cie tylko Mint to masz dosyc prosty wybor :)
Moze go po prostu zainstaluj i zobaczysz czy bedzie ci dzialal i odpowiadal ??
Ja bym raczej proponował ściągnięcie LiveCD i uruchomienie bez instalacji. Będzie można sprawdzić czy wszystkie urządzenia zostaną wykryte i czy system będzie pasował.

bart3009

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-12-30, 16:52:55 »
Do jkrzysss masz coś do ludzi z porażeniem mózgowym? Nie obrażaj nikogo jeśli go nie znasz. Myślę, ze dziecko z porażeeniem radzi saobie równie dobrze z komputerem jak ty.
Nigdzie nie napisałem, że uważam iż linux to system nie wymagający wiedzy pytałlem natomiast czy nadal wszysko trzeba konfigurować ręcznie. Po prostu mam dosyć Visty i chce zainstalować inny system np. linuks bo innego legalnego oprogramowamia oprócz tego, które mam na komputerze nie posiadam jaki nie posiadam równiez nielegalnego.
Tak na marginesie choruje na porażenie mózgowe i jakos daje sobie rade z komputerem tylko że vista bardzo mnie denerwuje poprzednio używałem xp i nie miałem zastrzeżeń.

benyo

  • Gość
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-12-30, 17:04:13 »
Potwierdzajac to co pisal moskito, wiekszosc dystrybucji ma wersje live ktore pozwalaja na uruchomienie systemu bez instalacji na komputerze. Polecam isc ta droga i wybrac sobie ta dystrybucje ktora bedzie odpowiadac najlepiej, czyli inaczej mowiac bedzie bezproblemowo dzialac i wykrywac urzadzenia. W wiekszosci wypadkow nie ma juz takich problemow jak byly kiedys ze sterownikami do urzadzen, ale sie zdarzaja. No ale po to sa fora zeby sobie wowczas z tym radzic (do windowsa tez sa fora zatem chyba nie ma systemu idealnego ktory dziala zawsze na kazdym sprzecie bez problemu).
Linux Mint chyba ma wersje Universal ktora jest wlasnie w wersji Live. POpatrz na stronie http://www.linuxmint.pl

Ja uzywam Sabayon Linux mam go na kilku komputerach i za kazdym razem instalowal sie bezproblemowo. Tez ma wersje Live. Warto sprawdzic.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linuks dla osoby początkujacej uzywającej windows.
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-12-31, 21:04:24 »
Cytat: bart3009
Do jkrzysss masz coś do ludzi z porażeniem mózgowym? Nie obrażaj nikogo jeśli go nie znasz. Myślę, ze dziecko z porażeeniem radzi saobie równie dobrze z komputerem jak ty.
Nigdzie nie napisałem, że uważam iż linux to system nie wymagający wiedzy pytałlem natomiast czy nadal wszysko trzeba konfigurować ręcznie. Po prostu mam dosyć Visty i chce zainstalować inny system np. linuks bo innego legalnego oprogramowamia oprócz tego, które mam na komputerze nie posiadam jaki nie posiadam równiez nielegalnego.
Tak na marginesie choruje na porażenie mózgowe i jakos daje sobie rade z komputerem tylko że vista bardzo mnie denerwuje poprzednio używałem xp i nie miałem zastrzeżeń.
Powiem tak.
Chcesz być specem - instaluj Debiana.
Chcesz być propwadzony za rączkę bez większych problemów - instaluj Mandrivę lub Suse.
Żaden system operacyjny nie czyta w myślach usera i nie daje gwarancji, że wszystko co posiadasz w kompie będzie w 100% zasuwać jak trzeba.
Od tego niejednokrotnie jest jak to nazwałeś - ręczna robota.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version