Nowe posty

Autor Wątek: GRUB loading please wait ERROR 2  (Przeczytany 6521 razy)

emm16

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« dnia: 2009-08-24, 21:15:04 »
Na świeżo złożonej przeze mnie ze starych części maszynce (athlon 1333, 384MB SDRAM, grafika 32MB) zainstalowałem winde xp i ok działa, ale linux ( ubuntu 7.10) owszem instaluje się do końca, z tym, że gdy jest rozruch, nie pojawia się lista startowa, tylko przykre info:
GRUB loading
please wait
ERROR 2
to już po drugiej próbie, za pierwszym razem było podobnie:
GRUB loading
please wait
ERROR 5
Dodam, że z live cd można korzystać swobodnie. Wszystko dobrze z live cd i samą instalacją, poza tym błędem GRUBa.
Płytka instalacyjna na pewno jest ok, bo z czasopisma (choć przestarzała wersja, na ten sprzęt wystarczy).

Co może być nie tak??

kamzor

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-25, 03:51:14 »
Poszperaj za zgodnością swojego sprzętu dla luniksa. Raczej nie mogą wystąpić błędy z konfiguracją gruba ale możesz zajrzeć do pliku konfiguracyjnego.

emm16

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-25, 13:24:12 »
a gdzie wpisać polecenie wywołujące ustawienia gruba, o ile dobrze wiem fdisk -l    ???
rozumiem, że wtedy, kiedy utworzyłem partycje i jest moment przystąpienia do instalacji, to wtedy wpisać w terminalu??
bo uruchamiam płytę przez pierwszą z opcji - ładuje się to live cd i na pulpicie mam folder "przykłady" i ikonę zainstaluj.
Wygląda jakby coś z sektorami startowymi właśnie, bo to błąd gruba.
Dwa razy próbowałem i to samo. Swap dałem na 1GB, i zrobiłem dwie inne partycje 4GB o punkcie montowania /  i 5GB /home w systemie ext3.
 Co może być z tym nie tak?
-------------------------------------------------------------------------------------
Instalowałem fedore 8 na utworzonych przez siebie partycjach i też lipa.
Potem przestawiłem w biosie APIC Mode z Enabled na Disabled.
Przy instalacji ubuntu dałem opcję zagospodarowania całego dysku na system plików linuxa. System uruchamia się poprawnie teraz i działa na tym sprzęcie przyzwoicie, więc wykluczyć można niezgodność.

Prosiłbym, żeby ktoś przeczytał całość i napisał mi, krok po kroku, co zrobić, żeby na zainstalowanego windowsa utworzona została lista gruba, bo jest to bardzo potrzebne.

Podejrzewam, że albo pomogło to APIC Mode, albo robię coś źle przy tych partycjach i dlatego ten grub wywala error, jak tworze ręcznie.

Tak, jak napisałem: Swap dałem na 1GB, i zrobiłem dwie inne partycje 4GB o punkcie montowania /  i 5GB /home w systemie ext3 i nie działało to...

laszlo

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-26, 00:45:09 »
konfiguracje gruba znajdziesz w pliku /boot/grub/grub.conf

emm16

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-26, 02:07:59 »
tak, tylko że mam błąd gruba przy samym starcie kompa i nie uruchamia się ani windows, ani linux (nie ma listy startowej tylko GRUB ERROR).
 Tak jak napisałem - sam linux na całej przestrzeni dysku mi działa, ale jak próbuje na zainstalowanego windowsa tworzyć partycje w instalatorze ubuntu i fedory, to mam ten błąd gruba przy samym starcie.

Tam w instalatorze ubuntu jest wybór:
1)zajmij cały dysk na system
2)zmniejszanie partycji suwakiem
3)i ta ręczna konfiguracja, po której mam błąd gruba

Może by spróbować metody z tym suwakiem? Tylko pytanie - czy jak ujmę miejsca z jakiejś partycji, utworzonej wcześniej przez instalator windowsa, to czy w tym obszarze linux sam automatycznie ustawi potrzebna dla siebie partycje (w tym SWAP)??
przy instalacji na całym dysku, tak zrobił i działa linux, no ale nie ma wtedy windy, a ja chce mieć wybór systemów w liście gruba przy starcie kompa.
Czekam na odp.

laszlo

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-28, 00:42:07 »
wiesz co ,dam tobie fajnego linka poeksperymentuj sobie                                                   http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=693                poczytaj sobie ,tam jest to ladnie opisane.

arctgx

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-28, 01:26:11 »
Link dany wyżej wskazuje na opis konfiguracji starego GRUB-a. Warto o tym wspomnieć, kiedy obecne dystrybucje wymieniają go powoli na niezamrożonego wciąż GRUB-a 2. Starej dystrybucji Ubuntu 7.10 nie dotyczy to ;)

Zerkam do sieci, co kryje się za numerami błędów. Poszczególne pliki ("etapy" ładowania) mają swoje zestawy kodów błędów. Po znalezieniu pierwszego wyniku postanowiłem szukać oficjalnej wersji i znalazłem ją ...różniącą się. Nie wiem zatem jak rozszyfrować błąd nr 5. Upewnij się czy Twój BIOS widzi adresy leżące dalej niż 512 MB. Czasem jest sens stworzyć w tym celu małą partycję /boot na początku dysku. Ja mam taką o rozmiarze 50 MB - nie ze względu na BIOS-a, a na (nieuzasadnioną) obawę sprzed roku, że mi GRUB 2 nie ujrzy zawartości na systemie plików EXT4.

Przy tak małym rozmiarze partycji warto panować nad limitem ilości zainstalowanych jąder: da się go gdzieś w Ubuntu ustawić.

emm16

  • Gość
GRUB loading please wait ERROR 2
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-08-30, 00:09:35 »
problem nieaktualny. Przypuszczalnie pomogła zmiana APIC mode w biosie