Nowe posty

Autor Wątek: Skrypty na linuxa  (Przeczytany 10662 razy)

samone-x

  • Gość
Skrypty na linuxa
« dnia: 2009-06-10, 16:42:56 »
Witam wszystkich !
Ostatnio mam dużo czasu i dlatego chciałbym się coś dowiedzieć o skryptach na linuxa (uruchomienie jakieś gry z Windowsa na linux'sie ) na czym to polega i jak zacząć samemu pisać takiego skrypt'a i co trzeba umieć ?
A kto wie może w przyszłości będę pisał skrypty xD

arctgx

  • Gość
Skrypty na linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-06-10, 19:12:06 »
Nie wiem czy tylko dla mnie Twoja wizja brzmi tak niejasno, że nie wiadomo jak Ci odpowiedzieć. Może podałbyś chociaż jakiś przykład skryptu lub polecenia, które przyszło Ci użyć do odpalenia lub obsługi jakiejś gierki? Nie wiadomo czy zetknąłeś się z najzwyklejszą powłoką typu sh, czy może z wewnętrzną powłoką jakiejś gry.

Niezależnie od Twoich oczekiwań, obsługę powłoki BASH i podstawowych poleceń warto poznać - zamiast uzasadniać dlaczego, proponuję przyjrzeć się temu forum: ile rozwiązań problemów nie wymagało użycia powłoki.

samone-x

  • Gość
Skrypty na linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-06-10, 21:42:47 »
8 miesięcy używam Linuksa i kompletnie nic nie wiem o skryptach  chciałbym się dowiedzieć mniej więcej jak to działa , na czym to polega , jestem początkujący w tej strefie , nic nie wiem o BASH ani o jakiś powłokach kompletnie zero
Ale chciałbym się dowiedzieć xD
Przyszłości chciałbym pisać skrypty i nie wiem jak się za to zabrać (jak zacząć)

arctgx

  • Gość
Skrypty na linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-06-10, 21:54:04 »
Szukaj poradników dla początkujących, mniej więcej wg kombinacji kluczy linux podstawy polecenia bash powłoka - jest tego masa; czytaj i patrz jak działają polecenia osobno lub w kombinacjach typu lista lub potok, przede wszystkim rób doświadczenia (czasem warto robić je z głową, szczególnie unikać zabaw na koncie roota, gdy można robić coś jako zwykły użytkownik) - tyle mogę od siebie zaproponować na początek.

samone-x

  • Gość
Skrypty na linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-06-10, 22:01:37 »
Wielkie dzięki za pomoc !

arctgx

  • Gość
Skrypty na linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-06-10, 22:20:17 »
Może jeszcze jedno: jeśli będziesz już wiedział jak używać przykładowych poleceń, a zainteresuje Cię, co oznacza np. belka (|), para lewych apostrofów czy dolar, po którym występuje nawias klamrowy czy okrągły, spróbuj sięgnąć po manual basha (polecenie man bash, jest też w polskiej wersji). Nie polecam jednak od niego zaczynać, bo nie zawiera przykładów, a tylko uogólnione opisy. Początkująca osoba nie zawsze może potrafić zbudować sobie przykład do próby, mając dany ogólny opis.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil