Nowe posty

Autor Wątek: emacs, vim, a srodowiska programistyczne.  (Przeczytany 5683 razy)

Hellbike

  • Gość
emacs, vim, a srodowiska programistyczne.
« dnia: 2009-03-19, 08:59:56 »
Zastwanawia mnie, jakiego oprogramowania powinno uzywac sie do tworzenia oprogramowania :] Pod windowsem uzywalem visual c++ - posiadajacego mozliwosc uzywania debuggera oraz kompilatora bezposrednio ze srodowiska, bylo tez calkiem uzyteczne auto-uzupelnianie.

natomiast, czego uzywa sie pod linuksem? slysze glownie o emacs oraz vim, ktore nie sa chyba srodowiskami, a jedynie edytorami - ktore sa dla mnie zbyt skomplikowane(i nie wygladaja ani na przyjazne, ani uzyteczne). Ostatecznie musze uzywac kate oraz kompilowac programy w konsoli (bez mozliwosci debugowania) - przez co do pisania w cpp wybieram windowsa.

szukam oprogramowania, ktore zapewni mi funkcjonalnosc na tyle duza, ze bede mogl zostac przy linuksie, chcac skorzystac z c++.

znalazlem tematy, w ktorych poleca sie programy jak eclipse lub kdevelop. Nie do konca jednak to rozumiem - czego uzywaja profesjonalni programisci, srodowisk w stylu kdevelop (zakladam ze to srodowisko spelniajace moje wymagania, bo jeszcze go nie wyprobowalem), czy edytorow w stylu emacs/vim? jesli to drugie, to czym debuguja swoje programy?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
emacs, vim, a srodowiska programistyczne.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-19, 12:31:39 »
Qtdesigner?

arctgx

  • Gość
emacs, vim, a srodowiska programistyczne.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-19, 12:47:02 »
O złej opinii na temat Vima ze strony osób, które go najzwyczajniej nie poznały, wspomniałem już co najmniej raz:
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?pid=90988#p90988
Przyjazność Vima nie polega na widoczności tysiąca ikonek kosztem powierzchni z edytowanym tekstem, tylko na wygodnych poleceniach edycyjnych, których trzeba się wpierw nauczyć - najlepiej chyba z tutoriali, a potem z dokumentacji. To bywa barierą zniechęcającą wielu: mnie również dobrych parę lat temu Vim odstraszał. Po jej przekroczeniu odkryłem jednak potęgę tego programu.

Sam nie pisałem w Vimie kodów C/C++ i nie skakałem za jego pomocą po różnych częściach kodu ani też nie robiłem w nim debugowania, więc nie mogę sam od siebie powiedzieć jeszcze, na ile on pod tym względem praktyczny. Można jednak poszukać w sieci przykładów i podejrzeć jak robią to inni. Podobnie chyba z nieznanym mi Emacsem.

chmooreck

  • Gość
emacs, vim, a srodowiska programistyczne.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-19, 13:06:06 »
Ja używam z powodzeniem eclipse'a.

Na naukę vim'a nie starczyło mi cierpliwości (i po trosze czasu), choć znam osoby, które w nim piszą. Co ciekawe w eclipsie można używać vim'a jako edytora.