Nowe posty

Autor Wątek: Heh, BARDZO dziwny problem  (Przeczytany 7410 razy)

MadAdam

  • Gość
Heh, BARDZO dziwny problem
« dnia: 2009-02-15, 22:04:32 »
Witam, zainstalowaem dzisiaj program do wirtualizacji virtual box, a na nim open suse 11.1, wersja kde, wszysto pięknię ładnie, dopóki nie wbiłem w terminal, utworzyłem plik na pulpicie, normalnei poleceniem touch, następnie chciałem go edytować komenda mcedit, a tu bash: command not found, tak samo jest przy komendzie mc, są to przeciez podstawowe komendy, pod wszystkie dystrybucje, dlateczego więc tu nie działa??? to wina tego programu virtual box??? jak myślicie???

skazi

  • Gość
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-02-15, 22:12:15 »
Cytat: MadAdam
Witam, zainstalowaem dzisiaj program do wirtualizacji virtual box, a na nim open suse 11.1, wersja kde, wszysto pięknię ładnie, dopóki nie wbiłem w terminal, utworzyłem plik na pulpicie, normalnei poleceniem touch, następnie chciałem go edytować komenda mcedit, a tu bash: command not found, tak samo jest przy komendzie mc, są to przeciez podstawowe komendy, pod wszystkie dystrybucje, dlateczego więc tu nie działa??? to wina tego programu virtual box??? jak myślicie???
A jesteś tego pewien że każda dystrybucja ma zainstalowanego Midnight Commandera bo ja śmiem w to wątpić.

MadAdam

  • Gość
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-02-15, 22:39:58 »
Cytat: skazi
Cytat: MadAdam
Witam, zainstalowaem dzisiaj program do wirtualizacji virtual box, a na nim open suse 11.1, wersja kde, wszysto pięknię ładnie, dopóki nie wbiłem w terminal, utworzyłem plik na pulpicie, normalnei poleceniem touch, następnie chciałem go edytować komenda mcedit, a tu bash: command not found, tak samo jest przy komendzie mc, są to przeciez podstawowe komendy, pod wszystkie dystrybucje, dlateczego więc tu nie działa??? to wina tego programu virtual box??? jak myślicie???
A jesteś tego pewien że każda dystrybucja ma zainstalowanego Midnight Commandera bo ja śmiem w to wątpić.
ok, nie kazda ma mc, ale każda powinna miec mcedit, chyba ze ta komenda brzmi jakoś inaczej w tej dystrubucji, ma ktoś jakiś pomysł jak moge edytować pliki ???

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-02-15, 23:03:59 »
jak nie ma mc to i mcedit nie będzie :-)

Jest jeszcze nano i parę innych konsolowych edytorków.
http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=208
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pico_(Linux)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Emacs
http://pl.wikipedia.org/wiki/JOE

P.S.
Instalacja w suse to też nie problem
# yast2 -i [i]nazwa pakietu[/i]
# to znaczek, którego się nie wpisuje, oznacza wykonanie operacji jako root
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3062
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-02-16, 07:30:23 »
Cytat: MadAdam
ok, nie kazda ma mc, ale każda powinna miec mcedit, chyba ze ta komenda brzmi jakoś inaczej w tej dystrubucji, ma ktoś jakiś pomysł jak moge edytować pliki ???
No ale, mkhm, mcedit jest tak jakby częścią mc?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-02-16, 12:35:38 »
tak
----EDIT----
wpisz sobie w konsolę jako root
yast -i mc
i nie marudź
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

tadzik1990

  • Gość
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-02-16, 18:13:57 »
I nie pisz multum znaków zapytania bo doprowadza to do szału, aż się pomagać odechciewa.
I pisz konkretniejsze nazwy tematów bo ta jest: 1) idiotyczna 2) nie mówiąca nic o problemie.

www.rtfm.killfile.pl - na przyszłość.

MadAdam

  • Gość
Heh, BARDZO dziwny problem
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-02-16, 18:50:29 »
problem się rzowaiązał, THX