Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Debiana - wyłączanie się kompa  (Przeczytany 8058 razy)

viii

  • Gość
Instalacja Debiana - wyłączanie się kompa
« dnia: 2008-08-10, 00:19:25 »
Mam taki problem... Przy instalacji Debiana wyłącza mi się komputer. Podejrzewam przegranie procesora (okrutnie gorąca obudowa laptopa po wyłączeniu). Występuje to najczęściej w momencie po partycjonowaniu dysków.

Wcześniej przy jakiejś innej dystrybucji miałem tak samo, jednak nie jestem w stanie powiedzieć przy jakiej i czy to przypadkiem też nie był Debian, bo najzwyczajniej w świecie jestem pijany.

Ma ktoś jakąś receptę na to (nie pijaństwo, instalację)?

WizardNumberNext

  • Gość
Instalacja Debiana - wyłączanie się kompa
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-08-10, 10:04:05 »
Jeżeli masz w miarę nowego lapiego to nie ma żadnego problemu. Należy wejść do BIOS'a po czym ustawić max oszczędzanie accu (prądu/mocy) nawet na zasilaniu sieciowym (to się da zrobić). Powinna też być opcja skalowania procesora - wystarczy ją wyłączyć lub ustawić na stałe najniższą częstotliwość.
Sposób NA PEWNO działa od pentium3m (tualatin), nawet bez centrino. Na wcześniejszych też powinien działać, ale nie jestem tego pewny.

viii

  • Gość
Instalacja Debiana - wyłączanie się kompa
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-08-10, 11:57:52 »
Mam w miarę nowego lapa (kupiony rok temu), ale niestety nie ma takich opcji w BIOS-ie. :(

Mniej więcej tak wyglądają opcje w moim BIOS-ie:
http://askbobrankin.com/phoenix-bios.jpg
http://www.3dnews.ru/documents/11089/13_Asus_A8N5X_bios_advanced.jpg

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Instalacja Debiana - wyłączanie się kompa
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-08-10, 14:03:56 »
Jaka wersja Debiana?

Czy w trakcie instalacji pracuje wiatrak? I czy na najwyższych obrotach, tuż przed wyłączeniem komputera?

Jeżeli wiatrak pracuje, to raczej nic się nie poradzi i jest to wada sprzętu. Oczywiście zakładając, że to sprzęt sam się wyłącza. Wiatrak jest jedyną formą chłodzenia. Jeżeli nie masz już gwarancji, to otwórz laptopa i wyczyść wiatrak. Jeżeli masz gwarancję, to niech zrobią to w serwisie, a jak nie pomoże to naprawiają inaczej.

Jeżeli wiatrak nie pracuje, to pewnie problemy z ACPI. Nie byłoby to dziwne bo ten wynalazek ma z założenia być z Linuksem niekompatybilny.
Ponieważ instalator używa chyba starszego jądra (w Lennym chyba 2.6.22), możesz zainstalować tylko minimalny system (ale już z jądrem 2.6.25), zabootować komputer z niego i ręcznie dokończyć instalację:
`apt-get install kde` lub `apt-get install gnome` zainstaluje wszystko, co potrzebne do posiadania interfejsu graficznego. Resztę w miarę potrzeby np. przez graficznego Synaptica.
Nowe jądro może rozwiązać problem ACPI, ale to nie jest pewne.