Nowe posty

Autor Wątek: HISTORIA LINUXA  (Przeczytany 10433 razy)

lesiu1111

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« dnia: 2005-09-06, 20:02:25 »
Witam,

Jest gdzieś w necie poradnik jak poprawnie skompilować qt? Niby zainstalowałem nową bibliotekę z prefix=/usr, ale system nie chce jej wykryć :/

Jak mogę sprawdzić jaką mam obecnie wersję qt? jest jakieś polecenie na to???

difrost

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-06, 20:20:41 »
2005-09-06 20:02:25 lesiu1111 napisał:

> Witam,
 >
 > Jest gdzieś w necie poradnik jak poprawnie skompilować qt? Niby zainstalowałem nową bibliotekę
 > z prefix=/usr, ale system nie chce jej wykryć :/
 >
 > Jak mogę sprawdzić jaką mam obecnie wersję qt? jest jakieś polecenie na to???

(w srodowisku X!)
$ qtconfig

difrost

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-06, 20:23:22 »
Jeszcze jedno! Ja kompilowalem Qt z takim configure:
./configure
 -prefix /usr/lib/qt
 -release
 -system-zlib
 -system-libpng
 -qt-imgfmt-png
 -system-libmng
 -qt-imgfmt-mng
 -system-libjpeg
 -qt-imgfmt-jpeg
 -qt-gif
 -thread
 -stl
 -no-g++-exceptions
 -xft
 -plugin-style-cde
 -plugin-style-compact
 -qt-style-motif
 -plugin-style-motifplus
 -plugin-style-platinum
 -plugin-style-sgi
 -plugin-style-windows
 -enable-opengl

amdfanatyk

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-07, 15:44:27 »
> Jak mogę sprawdzić jaką mam obecnie wersję qt? jest jakieś polecenie na to???

kde-config -v | grep Qt

ryby007

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-06, 17:37:46 »
Mam wielką prośbe aby mi ktoś polecił dużo materiału na temat historii linuxa bo szukałem w internetowych encyklopediach ale wciąż mało.Poprostu chciałem napisać konkretną prace kontrolną gdyż uczęszczam na studium informatyczne.Potrzebowałbym materiał zawierający od samego początku powstania unixa przez linuxa do czasów dzisiejszych tak aby u nas w szkole zainteresowli się nauczyciele tym systemem bo narazie uważajążę jast zbyt skomplikowany:)))Pomocy!

sirrysiek

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-06, 17:46:08 »
Napisz że opublikujesz o na gpl-u, to może ktoś się znajdzie :-)

piobia

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-06, 20:34:55 »
2005-09-06 17:37:46 ryby007 napisał:

"...uczęszczam na studium informatyczne .... tak aby u nas w szkole zainteresowli się nauczyciele tym systemem bo narazie uważają żę jast zbyt skomplikowany..."

Człowieku... Zmień szkołe...

piobia

difrost

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-06, 21:21:21 »
2005-09-06 20:34:55 piobia napisał:

> 2005-09-06 17:37:46 ryby007 napisał:
 >
 > "...uczęszczam na studium informatyczne .... tak aby u nas w szkole zainteresowli się
 > nauczyciele tym systemem bo narazie uważają żę jast zbyt skomplikowany..."
 >
 > Człowieku... Zmień szkołe...
 >
 > piobia
 >

I tu sie pojawia cos na prawde smiesznego. Mam kilku znajomych na studiach informatycznych (rozne uczelnie). Praktycznie na zadnej nikt nie wspomnial nic o Linuxie. Ogolnie na 2 byly zajecia przez jeden semestr za 'Administracji Unixem'. Co to za informatycy pozniej beda?!! Najsmieszniejsze jest to, ze jeden z owych moich znajomych - magister informatyk - klucil sie ze mna, ze w 'Linuxie nie ma bibliotek dzielonych i filmy nie dzialaja'!!! On twierdzil,ze jest to nie mozliwe i do teraz tak twierdzi!!! I teraz druga strona! Wszelkiej masci scisle studia, tj. fizyka, matematyka i chemia! Tam normalne jest, ze pracuje sie praktycznie tylko w Linuxie. Sam studiuje fizyke i windowsa tam nikt nie dotyka. Od profesorow po studentow wszyscy jada na Linuxie! Najlesze jest to,ze u mnie nie bylo zadnego przedmiotu przystosowujacego do pracy z Linuxem. Kazdy sie musial uczyc sam. Znajoma, ktora zaczela robic doktorat z chemii  w PAN'ie dostala od razu (na poczatku przewodu) laptopa z ... Linuxem! Studia informatyczne ksztalca WinInformatykow, ktorzy beda mieli powoli coraz mniej pracy, a wszelkie scisle studia - LinuxScience+Informatykow :D.

chmooreck

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-06, 21:38:57 »
> Studia informatyczne ksztalca
 > WinInformatykow, ktorzy beda mieli powoli coraz mniej pracy, a wszelkie scisle studia -
 > LinuxScience+Informatykow :D.

Zapraszam w takim razie na polibude w Gliwicach :-) - kieunek Informatyka na Wydziale AEiI...

difrost

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-06, 21:58:49 »
2005-09-06 21:38:57 chmooreck napisał:

>  > Studia informatyczne ksztalca
 >  > WinInformatykow, ktorzy beda mieli powoli coraz mniej pracy, a wszelkie scisle studia -
 >  > LinuxScience+Informatykow :D.
 >
 > Zapraszam w takim razie na polibude w Gliwicach :-) - kieunek Informatyka na Wydziale AEiI...

Nie jest to czywiscie regula! Ty masz szczescie. Ja idac na fizyke nie mialem pojecia, ze tam Linux Rulez i sie mile zaskoczylem. Inni tez sie zaskoczyli:). Ja mialem juz dozo wczesniej do czynienia z Linuxem/Unixem i dlatego wszczepialem go ludzia na roku. Slackware skutecznie wszczepilem 7 osoba (do teraz cenia ten system i pracuja na nim) na 28 osob na roku. Reszta ludzi poszla w swoim kierunku, sami wybrali swoje distro experymentujac. Teraz ok. 1/2 roku ma zainstalowanego Linuxa i pracuje na nim.

flak

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-06, 22:47:48 »
2005-09-06 21:58:49 difrost napisał:

> 2005-09-06 21:38:57 chmooreck napisał:
 >
 > >  > Studia informatyczne ksztalca
 >  >  > WinInformatykow, ktorzy beda mieli powoli coraz mniej pracy, a wszelkie scisle
 > studia -
 >  >  > LinuxScience+Informatykow :D.
 >  >
 >  > Zapraszam w takim razie na polibude w Gliwicach :-) - kieunek Informatyka na Wydziale
 > AEiI...
 >
 > Nie jest to czywiscie regula! Ty masz szczescie. Ja idac na fizyke nie mialem pojecia, ze tam
 > Linux Rulez i sie mile zaskoczylem. Inni tez sie zaskoczyli:). Ja mialem juz dozo wczesniej do
 > czynienia z Linuxem/Unixem i dlatego wszczepialem go ludzia na roku. Slackware skutecznie
 > wszczepilem 7 osoba (do teraz cenia ten system i pracuja na nim) na 28 osob na roku. Reszta
 > ludzi poszla w swoim kierunku, sami wybrali swoje distro experymentujac. Teraz ok. 1/2 roku ma
 > zainstalowanego Linuxa i pracuje na nim.
 >


Mnie wywalili z informatyki (UMCS) zanim na dobre zacząłem agitację. Żeczywiście na fizyce kadra naukowa (od doktorów w zwyż) używa Linux-a. Są zajęcia z UNIX (stare dystrybucje Linux, kiepski sprzęt) jeden semestr a to za mało (w zasadzie to tylko nauka basha). Brak "naturalizmu" w pracy na Linuxsie. Szkoda. A potem wychodzą "Informatycy" którzy twierdzą, że Microsoft wymyślił PCty i kto wie co jeszcze.

Lorenzo

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-06, 23:02:04 »
>  > Studia informatyczne ksztalca
 >  > WinInformatykow, ktorzy beda mieli powoli coraz mniej pracy, a wszelkie scisle studia -
 >  > LinuxScience+Informatykow :D.

Jak byłem na studium  informatycznym to mielismy linuxa, co prawda only konsola. Ale był ;-) - specjalizacją był CAD, gdyby ktos chciał się pytać czemu az tyle linuxa.

Co do studiów to nic mi nie wiadomo aby na samogłoskach, bądź gdzie indziej na AGH'u gwałcili winzgroze, choc na moim FTJocie jest NT 4.0 ale tylko dlatego żeby (podobno :-) ) studentów oswoić z Novellem.

P.S. Co to za studium ????

bojleros

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-09-06, 23:24:12 »
2005-09-06 21:38:57 chmooreck napisał:

>  > Studia informatyczne ksztalca
 >  > WinInformatykow, ktorzy beda mieli powoli coraz mniej pracy, a wszelkie scisle studia -
 >  > LinuxScience+Informatykow :D.
 >
 > Zapraszam w takim razie na polibude w Gliwicach :-) - kieunek Informatyka na Wydziale AEiI...

O widze Kolega z "wieży magów" ;)
Ja jestem z elektrycznego :]
Nie wiesz czy na naszej polibudzie działa jakiś LUG ??

chmooreck

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-09-07, 00:07:35 »
 > O widze Kolega z "wieży magów" ;)
 > Ja jestem z elektrycznego :]
 > Nie wiesz czy na naszej polibudzie działa jakiś LUG ??

heh.. juz tam nie bylem od kwietnia... (kiedy to wreszcie odebralem dyplom ;-) )...

a czy dziala tam jakis LUG ?? bo ja wiem... cos tam kiedys ktos organizowal, ale juz nie pamietam kto.. moze śląski ? z okolicy wiem, ze jest LUG w Mikolowie i w Jaworznie (o ile to jeszcze okolica ;-) )...

bojleros

  • Gość
HISTORIA LINUXA
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-09-07, 01:52:20 »
2005-09-07 00:07:35 chmooreck napisał:

>
 >  > O widze Kolega z "wieży magów" ;)
 >  > Ja jestem z elektrycznego :]
 >  > Nie wiesz czy na naszej polibudzie działa jakiś LUG ??
 >
 > heh.. juz tam nie bylem od kwietnia... (kiedy to wreszcie odebralem dyplom ;-) )...
 >
 > a czy dziala tam jakis LUG ?? bo ja wiem... cos tam kiedys ktos organizowal, ale juz nie
 > pamietam kto.. moze śląski ? z okolicy wiem, ze jest LUG w Mikolowie i w Jaworznie (o ile to
 > jeszcze okolica ;-) )...

Miałem się wybrac do Jaworzna w wakacje ale wolny czas się stracił :/. Swoją drogą dziwne że na Polibudzie LUG'u nie ma , ludzi jest przecież sporo ....