Nowe posty

Autor Wątek: Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!  (Przeczytany 11598 razy)

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« dnia: 2008-07-14, 19:52:12 »
Witam, mam problem z odtwarzaniem dźwięków. Otóż dźwięk jest odtwarzany zbyt cicho. Tak cicho, że muszę przyłożyć ucho do głośnika, aby słyszeć dźwięk. A i wtedy ledwo słychać. Ustawienia w KMix są ustawione na maksa. Potencjometr głośnika również. Naprawdę nie wiem co się dzieje. Mój system to Mandriva Linux 2008 Extreme2. Karta dźwiękowa to Realtek ALC662 rev1 zintegrowana z płytą główną Gigabyte GA-G33M-S2L. Głośniki to Creative Inspire 245. Proszę o szybką i skuteczną pomoc.

enkidu

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-07-14, 20:40:31 »
1. sprawdź kabel sygnałowy, czy łączy poprawnie
2. sprawdź, czy żaden kanał nie jest wyciszony
3. jak i to nie pomoże, podaj mi tu wynik polecenia
aumix -q
lub
aumix-text -q

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-07-14, 22:08:21 »
No cóż, wszystko jest w porządku, a przynajmniej w teorii. Kabel sygnałowy sprawdzony. A co do wyciszenia, to pisałem, że dźwięk słychać, ale b a r d z o   s ł a b o. A wynik tego polecenia to:

line 0, 100
mic 100, 100
pcm2 100, 100
igain 100, 100
dig1 100, 100

Brix

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-07-15, 00:51:00 »
Cytat: darkhog
Otóż dźwięk jest odtwarzany zbyt cicho. Tak cicho, że muszę przyłożyć ucho do głośnika, aby słyszeć dźwięk. A i wtedy ledwo słychać.
W Mandrivie 2008.0 na moim sprzęcie w przeciwieństwie do innych dystrybucji za cholerę nie byłem w stanie uzyskać głośnego dźwięku. Moim zdaniem nie ma sensu się szarpać (w końcu to system desktopowy), sprawdź nowszą wersję lub inną dystrybucję.

arctgx

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-07-15, 01:27:09 »
Aumix działa tylko wtedy gdy używasz starych sterowników OSS, a w ALSA (współczesnych) dziala tylko wtedy, gdy masz emulację OSS i pokaże nie wszystkie suwaki (tylko te z OSS). Jeśli używasz Alsy, użyj lepiej alsamixer. Odpowiednikiem w Alsie tego, co dla OSS podpowiedział enkidu, może być amixer scontents.

A to czy używasz Alsy, możesz przekonać się poleceniem lsmod | grep snd_ wyświetlającym jej sterowniki (zaczynają się na snd_ ich nazwy).

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-07-15, 07:33:33 »
Niestety mój system korzysta z OSS.
//Edit: znalazłem jeden temat, który mógłby mi pomóc, ale go nie rozumiem. (nie wiem GDZIE wyłączyć sterownik i JAK zresetować mikser do ustawień domyślnych, próbowałem Centrum Sterowania KDE, ale to chyba nie to)
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=12337

chmooreck

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-07-15, 10:00:38 »
Cytat: darkhog
Niestety mój system korzysta z OSS.
Chyba sobie żartujesz... albo nie do końca wiesz o czym piszesz.

Najlepiej skorzystaj z alsamixer pod konsolą.

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-07-15, 10:57:12 »


To chyba wyjaśnia sprawę alsamixer.

Jedynym poleceniem, które wyświetla mi JAKIŚ-TAM-MIKSER jest aumix-text.
//edit dokończenie komunikatu: invalid argument

chmooreck

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-07-15, 11:36:15 »
# lsmod | grep snd
?

jaką masz wersję jajka ?
aslaconf'a próbowałeś ?

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-07-15, 14:06:37 »
Cytat: chmooreck
aslaconf'a próbowałeś ?
alsaconf: command not found

//edit jakiego jajka?

arctgx

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-07-15, 14:40:01 »
W Mandrivie masz coś takiego jak Centrum Sterowania (polecenie drakconf). Stamtąd możesz dostać się zarówno do menedżera pakietów (lub wpisać w konsoli rpmdrake), skąd możesz zainstalować sobie alsa-utils (przy okazji zależne paczki pójdą same za nią), jak i znaleźć konfigurację karty dźwiękowej (draksound bodajże wprost).

Cytat: darkhog
jakiego jajka?
Wersja jajka (czymkolwiek by nie było ;)): uname -r. Jeśli jest to 2.6.*, to ALSA jest w nim standardowo. A mało prawdopodobne, byś miał domyślnie 2.4.* w Mandrivie 2008.

Możesz jeszcze lspci wrzucić.

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-07-15, 15:27:23 »
Niestety nie mogę wejść w drakconf. Wiecie może dlaczego? :P

arctgx

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-07-15, 18:34:37 »
Wiemy ;). I powiedzieliśmy już trochę. A że konkretniej nie odpowiadasz co zrobiłeś dalej z tymi poradami, komu chce się z Tobą kontynuować wątek?

darkhog

  • Gość
Zbyt cichy dźwięk? Co jest?!
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-07-15, 20:00:04 »
No cóż... Mam nadzieję, że powiedzenie "reinstalacja dobra na wszystko" sprawdzi się również w tym przypadku... Po reinstalacji napiszę w obu wątkach, czy coś pomogło. Na hasło roota pomoże na pewno. Co do dźwięku - zobaczymy.